Már az ókorban is közismert volt az agyag gyógyító hatása – a tehetősebb nők a fürdőzés után az agyagos- és egyéb pakolásokkal, test- és bőrmasszírozással gondoskodtak szépségük ápolásáról.
Az agyag az ősidőktől fogva orvosságok és kúrák alapanyaga volt, csakúgy, mint a víz és a különféle növények. A földfelszín alól bányásszák, finomra őrlik, szitálják, napon szárítják és levegőztetik (a nap tölti fel erőteljes energiájával). Egyike a legősibb anyagoknak, amelyet ember és állat gyógyászati célokra használ. Az agyagkúra (vö. iszappakolás) kulturális és ösztönös örökségünk. Az iszap természetes gyógyír, egyszerű, de nagyon hatékony.
A Holt-tengeri gyógyiszap, vagy esetleg a Duna deltavidékéről vagy Izlandról származók is kitűnőek, de nem kevésbé hatékonyak a hazai termálvizes lelőhelyekről származók, mint amilyen például a hajdúszoboszlói iszap. Megkülönböztetünk természetes iszapokat (vulkáni, tengeri, fosszilis) és iszapszerű anyagokat (agyag és algák keveréke, parafangó: iszap és paraffin keveréke).
Miért hatásos?
Az agyag és az iszap tulajdonsága, hogy összegyűjti, koncentrálja és a kezelt területen kibocsátja az energiát. Tulajdonságai kémiai összetételétől és tetraédert formázó molekuláris struktúrájának állapotától függnek. Az agyagban a négy őselem erői élnek, amelyek képesek szabályozni az emberi test egyensúlyát. Felszívó képességével, méreg-semlegesítő hatásával, remineralizáló, vérképzést segítő, regeneráló, sebgyógyító. Az agyag az egészségmegőrzésünket szolgálja és erősíti szervezetünk védekezőképességét. Az agyagterápia az egész testfelületen alkalmazható és ioncserélő képességének köszönhetően feltölti ásványi anyagokkal a testet, nyirokelvezető, tisztító és revitalizáló hatású. Az agyagban található rendkívül magas ásványi anyag koncentráció révén – mely a testi sejtekének akár 30-szorosa is lehet – gyakorlatilag ozmózissal magába szívja a méreganyagokat, ugyanakkor fokozza a bőr vízmegtartó képességét.
Agyagpakolás visszeres lábra
Patikákban és drogériákban is hozzá lehet jutni úgynevezett gyógyagyagokhoz vagy gyógyföldhöz. A kész vagy általunk elkészített masszát gézre vagy lenvászonra kenjük, majd a lábunkra tekerjük a bevont anyagot. Egészen addig fent tartjuk, ameddig nem szárad meg. Utána lefejtjük az anyagot és a lábunkat langyos vízzel leöblítjük. Az agyagot például a drágakő terápiában is segítségül hívjuk. A hiányzó energiát a mandulagyulladás, a mumpsz, az övsömör és a reuma esetén is jól biztosítja. Ha például az agyagpakolásunkhoz egy kevés orbáncfűolajat adunk, rendkívül jó hatást érhetünk el vele gyulladás, különösen ideggyulladás esetén. Az olajadagolásnak még az a nagy előnye, hogy az agyag nem szárad ki és nem válik törékennyé. Tömör állagát megőrizve az agyag könnyen eltávolítható bőrünkről. Reumatikus és ízületi gyulladásos megbetegedéseknél hatásos lehet, ha felváltva alkalmazzuk az agyag- és káposztaborogatást. Duzzanatok kezelésére az agyagot zsurló- vagy tölgyfakéreg-forrázatban oldjuk fel. Ideggyulladás esetén citromfűteát, reumatikus bántalmaknál eukaliptuszlevelet, borókatűlevelet, kerti és vadkakukkfüvet használjunk. Az Astronet ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legérdekesebb hírekért és a lappal kapcsolatos friss infókért!