Önző társadalomban élünk, de már nem sokáig – állítják a szakértők. A jövőbeli sikerek kulcsa a feladatok igazságos megosztása és a közös nyereség.
Minden szentnek maga felé hajlik a keze. Ma már egyre igazabb ez a mondás. Az egoizmus, az önmegvalósítás különös nagyrabecsülést élvez. Önző társadalmunkban, ahol mindenki kizárólag önmagáért harcol, manapság féktelenül elharapózott, amit korábban a társadalmi konvenciók és a szociális kötelezettségek kordában tudtak tartani.
Az életünk olyan futópálya, ahol másokkal versenybe szállva dolgozunk. Semmivel nem törődve főleg a fiatalok lépnek az egoizmus útjára. Sokuk szemében az elkötelezettség és a segítőkészség rég elavult fogalom, kizárólag a gyors pénzszerzés fontos számukra, ám a gazdagodásnak ez a módja gyakran tévútra visz.
Miért veszélyes az egoizmus?
– Mert hosszú távon nem feltétlenül segíti a karriert. Szakértők szerint ugyanis hivatás és karrier terén együttérzéssel kerülhetünk az élvonalba. A tartós sikerek feltételezik az együttérzést, figyelmességet, a jó kommunikációs készséget. Az empatikus főnökök, akik mások helyzetébe tudják képzelni magukat, a „jövő elitjei”. Szakértők szerint a vezető posztokra legesélyesebbek a nők, mert biztos érzékkel „kiszimatolják” a szociális problémákat.
Az önzés megbetegít
Az egoisták élete tele van veszélyekkel, az egyedüllétbe ugyanis könnyen belebetegszik az ember. A szoros kötődések, a szociális elkötelezettség azonban jótékonyan hat. Kikapcsol, elejét veszik a veszélyes stressznek, depressziónak, testileg-lelkileg egyaránt feltölt energiával. Ezzel szemben a segítségnyújtás fellelkesít. Ha másokra is gondolunk, részesülünk a segítő szándékból fakadó örömben.
Hogyan tehetünk ellene?
– Kapcsoljunk át „vevő” üzemmódba. Olykor figyeljünk oda és bátorítsuk a velünk szemben állót arra, hogy elvárásait és szükségleteit megossza velünk. Beszélgessünk másokkal, érezzük bele magunkat a helyzetükbe.
– Szélesítsük látókörünket. Ne csak a munkahelyünkről legyenek ismerőseink! Legyünk kíváncsiak. Új feladatokra, emberekre és kultúrákraAz eredmény: rugalmasság, új látásmód és a társadalmi felelősségvállalás képessége.
– Teremtsünk jó hangulatot. Egy csöppnyi humor, egy baráti mosoly csodákra képes. A vidám és optimista légkör ragadós. Tehát könnyedség, szerénység és némi önirónia! A nyereség vonzóerő, szimpátia és készség a csapatmunkára.
– Ne akarjunk mindig mindenben részt venni! Egyik szerepből a másikba, feleség, szerető, anya, meny, kolleganő, szomszédasszony, teniszpartner. Aki sokat vállal, senkire sem számíthat. Válasszuk ki, ami az életminőségünkhöz fontos. Előnye, hogy több időt tudunk szentelni másokra, több energiánk jut arra, ami igazán számít.
– Szerezzünk barátokat! A felszínes kapcsolatok „szépek és jók”, de az igaz barátokat nem pótolják. Az önzetlen emberek ápolják a barátságot. Ez persze sok időt, elkötelezettséget igényel, ám testnek és léleknek is egyaránt hasznára váló mély szociális kapcsolatokat, közös szórakozást és nem utolsó sorban a krízisek idején támogatást jelent.
– Tartsuk meg az egyensúlyt! Gondoskodjunk az „adni és kapni” közötti igazságos egyensúlyról. Aki mások segítőkészségét kihasználja, csak rövid távon kap viszonzást.
– Előlegezzük meg a bizalmat! Ne várjuk el másoktól, hogy első lépésként bebizonyítsák, kiérdemlik-e bizalmukat. Előlegezzük meg a bizalmat, erre az alapra gyorsabban építhetnek.
– Kerüljük el az egoistákat! Keressünk olyan társakat, akik hozzánk hasonlóan gondolkodnak és cselekednek. S ezzel mit nyerünk? Közösen biztosan célba érünk.
Az Astronet ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legérdekesebb hírekért és szerkesztőséggel kapcsolatos friss infókért!