A magasfeszültségű kábelek, tévéadók, mobilátjátszók, de a mikrohullámú sütők és ártatlannak látszó televíziók, mobiltelefonok az elektromágneses hullámok egész spektrumát árasztják. A szolgáltatók tábora határozottan állítja, mindez nem veszélyes a szerv
Az Egyesült Államokban negyed századdal ezelőtt a Houston/Texas Elektromos Tárasságot 25 millió dolláros kártérítésre kötelezték, mert a 345 kilovoltos óriás áramfejlesztőjük egy iskola területén 300 gyerek egészségét veszélyeztette. A bíróság a büntetés mellett arra is kötelezte az áramszolgáltatót, hogy a vezeték nyomvonalát máshová helyezze át. Miután villamos áram nélkül ma már senki nem tud meglenni, és az egészségkárosodás sem egyértelműen bizonyított, a harc várhatóan még jó ideig eltart majd.
Minél rövidebb a sugár, annál energiagazdagabb. Bizonyos hullámhosszok alatt a szervezet veszélyben van. A sugárzások ugyanis a sejtek atomjait és molekuláit ionizálni tudják, elektromosan vezetőképessé teszik, így a sejtek biológiai összetételét meg tudják zavarni. Ez a hatás érvényes a rákkeltő ultraviola sugarakra, a röntgensugarakra, a különleges rövidhullámú gammasugarakra. Mindezt már kiderítették és igazolták a tudósok. De mindinkább gyanúba kerülnek a hosszabb hullámok rezgései is melyek nem ionizálnak. Ezek a sugarak a testsejtek molekuláiban közlekedni tudnak. Az élet legkisebb építő elemei egymáshoz súrlódnak, s közben meleget fejlesztenek, így a test felforrósodik anélkül, hogy a bőrön ez érzékelhető lenne. Ráadásul a sugárzás megzavarja a szervezetben a bioáramlást. Mind a növényeknél, mind az állatoknál, mind az embernél alapvető szerepet játszik az életműködésben az elektromosság. A parányi sugárhatások fokozzák az izmok, a szervezet működését, és ha valami ezt megzavarja, végzetes hibás információk jöhetnek létre. Dr. Werner Grundler még az 1970-es évek végén figyelmeztette a fizikusokat, hogy a mikrohullámok befolyásolják a szaporodást. Kutatásai során bebizonyosodott hogy némely frekvenciáknál az egysejtűek vagy lassabban, vagy gyorsabban osztódnak, mint ahogy náluk természetes. A termeszek étvágya is ingadozik a talaj mágneses terének változtatására. A méhek menekülnek, ha másodpercenként 50 rezgésszámú elektromágneses hatás éri őket. Az egerek és a patkányok a magasfeszültségű vezetékek közelében veszítenek a súlyukból, a kutyáknál szívműködési rendellenességet okoz az erős magasfeszültségű mágneses tér. Az emberi embriók sejtfalai kromoszóma-károsodást szenvednek a mikrohullámú sugárzás hatására.
A káros határérték sok mindentől függ
A sugarak komplex hatására nincs általános elmélet. Egyfelől ezek a hatások függenek a hullámhossztól, az intenzitástól, a sugárzás időtartamából, másfelől meghatározó szerepe van mind a szövet összetételének, mind a besugárzott szervezet formájának.
A rejtett sugárzás még veszélyesebb lehet
Először 1989 júniusában egy amerikai orvoskongresszus figyelmeztetett arra, hogy a sok rejtett sugárzás sokkal nagyobb szerepet játszhat, mint a magasfeszültségű távvezeték. Az ipari államok népességének legnagyobb része azonban a napi sugárfürdőt egyáltalán nem veszi észre. Ekkor ugyanis már a kórházakban sorra jelentkeztek a sugárzás ártalmai miatt szenvedők. Az újzélandi Wellingtonban felfedezték, hogy a leukémiás férfiak túlnyomó többsége villany-, rádió- és tévészerelő. David Savitz amerikai járvány-szakorvos Colorado államban azoknak a gyerekeknek a rákbetegségét tanulmányozta, akik magasfeszültségű vezetékek környezetében laktak. Az eredmények azt bizonyították, hogy a rákos esetek ezeken a helyeken megkétszereződtek. Más tanulmány arra hívta fel a figyelmet, hogy növekedés-zavarok adódhatnak a távvezeték közelében élő gyerekeknél. Az ipari lobbi azonban mindig tud olyan „ellentanulmányokat”. A kényelmüket szerető emberek pedig szívesebben hisznek ez utóbbiaknak, mint a tényeknek. Egészen addig, míg maguk is betegek nem lesznek. De akkor már késő?