Életünkben az egyik legfontosabb szerepet az emberi kapcsolódásaink töltik be. A család, alapvető szociális hátterünket adja meg, azonban életutunk során párkapcsolataink, barátaink talán még inkább meghatározzák sorsunk alakulását.
Van köztük olyan, ami rendkívül időtálló és szilárd, viszont sok esetben rövid ismeretségek is komoly változásokat és sorsfordulatokat hoznak az életünkbe. Minden kapcsolódásnak megvan a maga oka és értelme, és bár egy kapcsolat számtalan stáción mehet keresztül , alaptípusai szerint a következő kategóriákba sorolhatjuk azokat:
Tartós, több életcikluson át fennmaradó szövetségek
Legyen szó akár baráti, akár párkapcsolati nexusról, nagyon kevés igazán mély kapcsolat kíséri végig évtizedeken át az életünket. Ezek nagy része igen fiatal korunkban keletkezik, és ha nem is folyamatosan, de kisebb- nagyobb megszakításokkal ugyanazt a lelki intimitást képesek megadni számunkra, melyben otthon érezhetjük magunkat.
Gyakran a „ választott család” érzete definiálja leginkább ezeket a kapcsolatokat, melyekre jellemző, hogy időszakos elszakadás után is ugyanott folytatódik minden, ahol abbahagytuk.
Egy adott korszakot átölelő kapcsolatok
Ezek a kontaktok is lehetnek tartósak, akár éveken át fennállóak, ugyanakkor személyiségfejlődésünket és belső változásainkat nem képesek igazán elősegíteni. Sok esetben hiányzik a mély lelki kötelék, és általában egy adott sorszakasz lezáródása után szertefoszlanak. Ide tartozhat egy munkahelyhez köthető kollektíva, egy szép szerelem vagy baráti kör az egyetemi évek alatt, illetve kisgyermekes szülőként a minket körülvevő , hasonló élethelyzetben lévőkkel való kapcsolódások.
Sorsváltozást hozó, mély lelki transzformációt előidéző kapcsolatok
Az efféle kapcsolódások rendkívül mély érzelmeket válthatnak ki belőlünk, ugyanakkor céljuk nem feltétlenül a tartós együtt fejlődés, hanem az aktuális helyzetünkből való kimozdítás. Az erőteljes érzelmi érintés hatására személyiségfejlődésünk felgyorsul, és olyan ütemben haladhatunk előre a húzóerő következtében, amire külső inger nélkül képtelenek lennénk. Olyan ez, mint egy „ gyorsítópálya”, általában megrekedt helyzetek kibillentésére szolgál.
Ide tartoznak az erősen szélsőséges kapcsolatok is, melyek pozitívan indulnak, de hatalmas fájdalmat okozva érnek véget. Nem csak élethelyzetünkben, hanem személyiségünkben is jelentős változást eredményeznek. Esetenként , szellemi fejlődésünknek köszönhetően időtálló kapcsolattá is alakulhatnak.
Karmikus terhek feloldását célzó, tanító – pusztító jellegű kapcsolatok
Bizonyos meg nem oldott sorsfeladatok, karmikus terhek olykor bonyolult, komplikált kapcsolatok formájában jelennek meg. Mint egy földrengés vagy hurrikán, teljes káoszt okoznak az életünkben, közben pedig a fájdalom és az önmagunkkal, korábbi hibáinkkal való szembesülés által tanítanak. Fontos, hogy ne csupán áldozatként tekintsünk magunkra, hanem fejlődésként fogjuk fel a történéseket. Térképezzük fel személyiségünk árnyékosabb oldalát, és ismerjük fel hibás viselkedési mintáinkat, amik alapjait adhatják egy pusztító kapcsolatnak.
Útjelző táblaként szolgáló, szinkronesemények hatására létrejövő kapcsolatok
Ezek a kapcsolódások általában rövid életűek, és nem is feltétlenül mélyek, ugyanakkor fontosak életünk következő szakasza szempontjából. Mint egy friss tavaszi szellő, amely megérint bennünket. Irányt mutatnak, mikor éppen tanácstalanok vagyunk, és segítik a továbbhaladásunkat.
Mikor éppen nagy szükségünk van valakire-valamire feladataink megoldásához, szinte sorsszerű módon botlunk bele egy személy vagy közeg által a segítségbe. Ezek a kapcsolódások akkor jellemzőek, ha az egyén útkeresési fázisban van, és rengeteg változáson megy keresztül. Az ekkortájt felbukkanó személyek nem „ végállomást” jelentenek, hanem útjelző táblaként, állomásként szolgálnak.