Az őszinteség néha fájdalmasabb sebet ejt, mint a hazugság. Az emberek mégis akkor haragszanak meg a párjukra, ha hazugságon kapják… Pedig sokszor az elfedett igazság segíti a kapcsolat fennmaradását.
Legutóbb egy kiállításon tartottam előadást, s ha ilyenkor azt javaslom, hogy most bárki kérdezzen nyugodtan, bármiről, ami az asztrológiával kapcsolatos, a legtipikusabb kérdés: az Ikrek összeillik-e a Rákkal, vagy a Bika, az Ikrekkel, és esetleg hogy a gyereknevelésben milyen taktikát kell bevetni az adott csillagjegyű gyermeknél? A márciusi találkozón viszont valaki azt kérdezte: kiderül-e a személyes képletből a hazugság? És ettől kezdve a hazugság lett a fő téma. Nemcsak hogy kiderül-e, de vajon vannak-e teljesen őszinte csillagjegyek, és egyáltalán: meddig lehet hazudni? A kérdéslavinát Andrea ártatlannak tűnő érdeklődése indította el: ha bediktálná a férje adatait, kiderülne-e hogy most folyamatosan hazudik? Igen, kiderülne. A Neptunusz elárulná, hogy egyenes úton jár-e, vagy tesz néhány titkos kilengést. (Amikor az előadás után megnéztük Andrea férjének képletét, kiderült, nem a szerelemben próbál ködösíteni, ő a karrierjéről „mesél” mostanában csodás dolgokat. Alighanem olyasmit, amit nagyon szeretne, de egyelőre a megvalósításra nincs esély. Az állása elvesztésére annál inkább. Alighanem ezért lett olyan szótlan, magába forduló, ezért csökkentek az esti összebújások.
Nem egy másik nő tűnt fel az életében, hanem a félelem oltotta ki a vágyat a párjából. Csak nem meri bevallani. Hazudik? Nem, inkább „mesékkel áll elő”. ) A hazugság szó önmagában nagyon rossz ízű. Főleg, amikor nem is hazugságról van szó, csak füllentésről, a helyzet megszépítéséről, a hétköznapok színesítéséről vagy jobb esetben az elviselhetőbbé tételéről. A pszichológusok szerint a nők nagy százaléka hazudja párjának, hogy „csodás volt” az együttlét, pedig valójában csak színlelte az élvezetet. Füllent, mert meg akarja szerezni, meg akarja tartani a párját. S bizony sokszor szépítik meg a valóságot a férfiak is. „Ahhoz, hogy egy nőt elcsábíts, abban a hitben kell ringatnod, hogy ő a legfontosabb ember a világon” – hagyta örökül férfitársainak Casanova, a 18. század nagy nőcsábásza. Most, két évszázaddal később új, tudományos értelmezést kap ez az életfilozófia. Szinte alig van olyan kapcsolat, amelyik elviseli az állandó, teljes igazságot.
Csillagjegyek és a hazugság
A különböző csillagjegy szülöttei különbözőképpen alkalmazzák az igazmondást. A Kos nem nagyon tud alakoskodni, a Szűz azonnal kimondja, amit gondol, a Nyilas szülött viszont szívesen színezi ki a valóságot. A horoszkópból ilyen nagy vonalakban derülhet ki a hazugságra való „hajlam”. De hogy egy adott pillanatban vajon igazat mond-e valaki, vagy köntörfalaz – az nemcsak a csillagjegyétől függ, hanem az éppen arra haladó bolygóktól. A Neptunusz a leginkább ködösítő bolygó. Ahol megjelenik, elfedi a valóságot. Sándor képletéből egyértelműen kiderült, hogy „kettős játékos”: a felesége mellett tartós szerelmi kapcsolata van. Már elég régóta. Tehát hazudik itt is, ott is. Egyik asszonyt sem tudja elengedni, mindkettőt szereti – a maga módján. „Igen, az egyik a biztonságot adja, a másik az izgalmat?” – vallja be zavartan. A feleségemből hiányzik a tűz, a barátnőm pedig aligha lenne alkalmas a háztartás, a gyerekek ellátására. Tehát egyáltalán nem hazudok, amikor azt mondom mindkettőnek, hogy szeretem. (Sándor Skorpió jegyben, Skorpió aszcendenssel született. Tökéletességre vágyik, és úgy érzi, csak a két nő együtt testesíti meg vágyai asszonyát? Mi lesz, ha kiderül a kettős játék? Ha egyszer lebukik? – kérdi aggódva. Erre jó esélye lesz a közeljövőben. És akkor a válás elkerülhetetlen.
Mindkét nem képviselői hazudnak, csak máshogy
A kutatók felmérése szerint a férfiak többet, a nők kevesebbet, de fantáziadúsabban hazudnak. Alighanem megbocsátható az a fajta csúsztatás, amit a nők szívesen alkalmaznak, ha a férjük elveszíti a munkahelyét. Ebben az esetben ugyanis sokat segít a bíztatás még akkor is, ha annak tartalma nem egészen fedi a valóságot. „A te képességeiddel mindenütt tárt karokkal fogadnak”. Ezzel a férfi visszanyerheti megtépázott önbecsülését, önbizalmát, és valójában ez a cél indokolja a hazugságot. Ugyanakkor rosszul értelmezett szívesség, ha valaki a szexben hazudik a partnerének. Persze, minden férfi szeretne jó szerető lenni, végül is saját önértékelésének a férfiúi teljesítménye, potenciája is igen fontos részét képezi. A szexuális együttlét közben érzett állandó elégedetlenséget, illetve kielégületlenséget azonban semmiképp nem szabad elhallgatni. Amikor ugyanis végül kiderül a valóság, a férfi önbecsülése kártyavárként omlik össze. Ugyanez vonatkozik az eltitkolt, hosszú szerelmi kapcsolatra is. Viszont a jelentéktelen flörtöket nem kell a másik orrára kötni. Van, akinek emiatt rossz lelkiismerete támad, de partnerének aligha tesz jót azzal, ha felfedi az igazságot. A hazugság tehát lehet gyógyszer, ha „jól adagolják”.