Nem ért meg a partnered? A családod mindig csak kihasznál? Egy perced sincs önmagadra, mert mindig mások elvárásainak próbálsz megfelelni? Nem csoda, hogy rosszul érzed magad. Változtass! Nem kell hozzá más, csak nagyobb önbizalom! S hogy az önbizalmat mi
A párkapcsolatban (de a családban is) általában a Kosoké, Oroszlánoké, Nyilasoké a vezető szerep. Tüzes jegy szülöttei, akaratukat könnyen átviszik a másikra. Bár a Skorpió vizes jegy, a Bak pedig földjegy, azért az ő esetükben is csak ritkán van baja az önérvényesítéssel (ha bizonytalanok, azt a külvilág sosem veszi észre!) Viszont a Rákok, a Szüzek, a Halak, a Mérlegek, de még az ikrek és a Vízöntők is sokszor jönnek zavarba, vagy vonulnak vissza, vagy vitatkoznak, esetleg csöndben alkalmazkodnak, s közben egyre frusztráltabbnak érzik magukat.
Önmegvalósítás a párkapcsolatban
1. Hagyj fel azzal, hogy elvárásaid vannak a másikkal szemben! Természetesen joggal igényelsz több megértést, gyengédséget, segítséget és pontosságot. Ennek ellenére el kell szakadnod ezektől az elképzelésektől ahhoz, hogy el tudj lazulni. Be kell látnod, nem kényszeríthet senki arra, hogy megváltozz (de te sem veheted rá a párodat, erről ne is álmodozz!) 2. Ne menj bele a meddő játszmákba! A partnered viselkedésére általában a rád jellemző módon reagálsz. Például sértődötten viselkedsz, ha mások előtt kínos helyzetbe hoz. Idővel ez beidegződéssé válik. Szakítsd meg ezt a játékot! Ne ugorj a vélt vagy valós provokációra. Ha úgy érzed, jogtalanul kritizál, ne védekezz! Csak annyit jegyezz meg: „Nincs igazad”. Vagy „Szerintem ez épp hogy nem így van!” A veszekedés elől is érdemes kitérni, azzal, hogy „Ezt most hagyjuk! Majd nyugodtabb körülmények között beszéljünk róla!” Ügyelj rá, hogy a hangod se legyen sértődött ilyenkor. 3. Mondd ki határozottan, amit akarsz! Sok vita forrása, hogy a férfiak nem egészen úgy gondolkodnak, mint a nők. A férfiak inkább az úgynevezett „státusvilágban” élnek, míg a nők világa az érzelmeken alapul.(A Halak és a Rákok esetében azért a férfiaknál is tapasztalható az érzelmi viszonyulás!) A férfiakat általában a társadalmi rangsorban elért helyük határozza meg,. A nők számára sokkal fontosabb a harmónia és a baráti kapcsolat. Ezért van az, hogy a férfiak határozottan kimondják, mit akarnak, a nők inkább csak célozgatnak rá, és az ÉN helyett a MI szóhasználattal élnek, és feltételes módban beszélnek. „Elmehetnénk egyszer moziba?” – mondja a nő, ahelyett, hogy azt mondaná: Szeretnék moziba menni! Meg akarom nézni ezt vagy azt a filmet?
4. „Én üzenetek” Meg kell tanulnod „én-üzeneteket” küldeni a párodnak! Ezek olyan kijelentések, amik én-nel kezdődnek. Fölösleges a kétség és lelkiismeret-furdalás, amiért talán túl keményen fejezed ki magad. Minden körülmények között jogod van a saját véleményedhez. (És persze el kell ismerned, hogy a párodnak is joga van! – erre való a kompromisszum, de az legyen kölcsönös!)
Önmegvalósítás a családban
Ne légy a család „igavonó szamara”! Ha gyerekeid úgy viselkednek, mintha állandó vendégek lennének a „mama szállóban”, és ebből eleged van, vagy ha a szüleid megkövetelik, hogy még családanyaként is az ő „kicsi gyerekük legyél, akit irányíthatnak”, akkor bizony gyorsan változtatnod kell! Ne feledd, az az idő, amit az ember nem szerez meg magának, soha nem lesz az övé. És az az igény, amit nem mond ki egyértelműen, soha nem fog teljesülni. Ráadásul nem is vetheted a családtagjaid szemére, hogy a kényelmesebb utat választják, hiszen te teszed lehetővé számukra. Ezért ilyenkor először tisztázni kell mindent, azután pedig következetesen betartani, amit elhatároztatok.