A daganatos betegség kialakulása szorosan összefügg a táplálkozással, az életmóddal. Aki szeretné nagyobb eséllyel elkerülni ezt a rettegett betegséget, nem ár, ha meggondolja, mit, mikor, hogyan és mivel eszik.
Az Amerikai Rákkutató Intézet rendkívül fontosnak tartja, hogy kutatási eredményeit megismertesse a nagyközönséggel. Az intézet két évtizede indította el azt a negyedévenként megjelenő hírlevelét, amely azóta is folyamatosan tájékoztatja olvasóit a helyes táplálkozás, az egészségesebb életmód legfrissebb kutatásokon alapuló elemeiről. A tudósok arra figyelmeztetnek, hogy a rákmegelőző tápanyagok és gyógyhatású anyagok minden ételnél különbözőek, ezért célszerű minél változatosabban táplálkozni.
Fogyassz több zöldséget, gyümölcsöt és gabonafélét!
Saláta készítéskor válaszd a sötétzöld salátaleveleket – minél sötétebb ugyanis, annál értékesebb táplálkozástani szempontból. Kísérletezz szokatlan zöldséggel és gyümölccsel. Próbáld ki a kínai kelkáposztát, a fodorkelt, a vörös levelű salátát, a brokkolit, a pitypang zöldjét, az avokádót, a mangót, a kivit, a csillaghúrt, és mindent, ami csak belefér.
A kész gyümölcsjoghurt helyett a zsírmentes vagy alacsony zsírtartalmú joghurtot válaszd, készíts ebből reszelt almával, banánnal és fahéjjal vagy ananászdarabokkal, körtével és szilvával, illetve kevés kókuszreszelékkel mixelt gyümölcsjoghurtot, fogyaszd mazsolával és kedvenc gabonapelyheddel.
Legyél kreatív, próbálj ki minél több változatot!
Készíts saját „gyümölcsmüzlit”. Keverj össze friss gyümölcslét gyümölcsdarabkákkal, öntsd tálkába, keverj hozzá különféle magokat és hűtsd le. Készíts alacsony kalóriatartalmú frissítő italt, frissen préselt gyümölcslét, tejjel vagy hígítsd ásványvízzel, keverhetsz hozzá friss citromfüvet, mentát, vaníliát, szegfűszeget és fahéjat is. Az édesítéshez mézet használj! Tegyél több zöldséget a szendvicsedre. A saláta és a paradicsom, az uborka, a retek, a kelbimbó, a zöldpaprika és a brokkoli is kitűnő. Az üzletekben kapható félkész vagy készétel, öntet helyett készíts mindent frissen, ha időnként mégis vásárolni kényszerülsz, egészítsd ki finomra vágott zöldséggel, friss hagymával, zöld vagy piros húsú paprikával, spenóttal, zellerrel, gombával, apróra vágott petrezselyemmel vagy zellerrel. Tegyél több babot, lencsét vagy borsót a levesbe, párolt ételbe, salátába, és általában hús helyett is használhatod, hiszen tökéletes fehérjeforrás. Ne csak rizst és burgonyát használj köretnek, időnként próbálj ki más, kevésbé mindennapos gabonafélét, pl. a hajdinát, árpát, vadrizst vagy a köleskását. A gabonapelyhek növelik a rosttartalmat: szórj a müzlidbe, főzelékedbe egy-két teáskanálnyi kormát, zabpelyhet, lenmagot. Ha növeled a rostbevitelt, ügyelj rá, hogy bőségesen igyál folyadékot is – különben székrekedés és puffadás alakulhat ki. Egyél több héjában főtt krumplit, fogyassz hozzá zsírszegény sajtot, kevert túrót, joghurttal és friss fűszerekkel, és adj hozzá friss párolt brokkolit, vagy savanyú káposztát.
Csökkentsd a zsírfogyasztást!
A halat csökkentett nátriumtartalmú erőlevesben vagy borban posírozd, és friss fűszernövényekkel ízesítsd, vagy süsd a halat fóliában, vékonyra szeletelt zöldséggel, kevés olívaolajjal és friss kerti bazsalikommal. Használj különféle fűszeres gyümölcsecetet a salátához és egyéb fogásokhoz is – löttytints almaecetet a zöldségre, vagy bazsalikom-ecetet a barnarizs-salátára, szeletelt friss paradicsommal és bazsalikomlevéllel díszítsd. Csak feleannyi zsírt használj minden étel elkészítésekor, mint amekkora mennyiséget a hagyományos szakácskönyv megad. – Az étel hirtelen sütéséhez a vaj a legjobb, olaj helyett – amikor csak lehet – használj erőlevest, vizet vagy bort. – A felvert tejszín helyettesíthető lefölözött tejjel, a tejföl joghurttal. – A csokoládé evőkanálnyi kakaóporral helyettesíthető, az íz ugyanolyan, csak így zsírmentes. – Jelentős mennyiségű zsír származik a sütemények bevonatából. Használj helyette friss gyümölcsszeleteket, gyümölcsszószt vagy porított nádcukrot. – Ne használj rántást, sűrítésre próbáld ki a tört, főtt burgonyát. – Kerüld a majonézes salátát és az olajban pácolt babot. Válaszd a friss salátát és zöldséget, a zsírmentes vagy csökkentett zsírtartalmú öntettel. – A pizzáról itasd le a zsírt papírszalvétával, és extra sajt, hús vagy pepperoni helyett kérj hozzá salátát. – Csak mértékkel fogyassz rákot, kagylót, mert ezekben rengeteg a koleszterin. ű – Ne egyél heti egy-két alkalomnál gyakrabban húst vagy felvágottat. Még az amúgy soványnak tűnő húsban is rengeteg zsír található rejtetten a rostok között. – A grillezett ételt ne pörköld, ne főzd túl, sütés előtt távolítsd el minden látható zsírt, hogy kiküszöböld a zsiradék meggyulladását és rákkeltő anyagok képződését.
Néhány jó tanács
Az emésztés serkentése, különösen az epeürülés gyorsítása, a máj védelme érdekében ne feledkezz meg naponta keserű anyagok fogyasztásáról. (Ez lehet ezerjófű vagy grepfruit). Gondoskodj a bélrendszered rendszeres és alapos kiürítéséről. A pangó bélsárból és a lelassult emésztés során rendkívül sok, az immunrendszert gátló, daganatképződést elősegítő salakanyag keletkezik. De ne hashajtót használj, inkább rostos székletrendezőt, gyógyvizet, gyógynövénykészítményt. A salakanyagok kiválasztásában segít a zöld, a barna és a kék alga, valamint a Kombucha-gomba. Az utóbbi segíti az emésztést, a normális bélbaktériumok regenerálását és az immunrendszer erősítését is.