Mindannyian társas lények vagyunk, és életünk egyik legtermészetesebb vágya az igazi társ megtalálása. Nagyon sokféle kapcsolat létezik, hiszen az igényeink is különbözőek egy párkapcsolatra vonatkozóan.
Korszakainktól is nagy mértékben függ, milyen típusú kapcsolatra vágyunk, és kivel érezzük igazán jól magunkat.
Kevesen mondhatják el azonban, hogy partnerük valóban a társuk minden téren. Sőt, rengetegen számolnak be arról, hogy nem is feltétlenül egy személyben találják meg a lelki- és élettársukat. Sokszor hiába ismerjük fel lelki társunkat, inkább egy „ földi” partnerrel éljük az életünket a mindennapokban, hiszen így egyszerűbb és érzelmi komplikációktól mentesebb, racionálisan megalapozottabb utat választunk.
Egy igazán jó társkapcsolat testi-lelki vonzalmon alapszik, és nélkülözhetetlen eleme a hasonló értékrend. Azonban az „ igazi” partner nem csodával határos módon terem, hanem a közös munkának köszönhetően válik azzá – ez kölcsönös energiabefektetést igényel mindkét fél részéről.
Mik az ismérvei egy mély, valóban értékes kapcsolatnak, és mit kell tennünk, hogy egyre inkább lássuk az igazit a társunkban?
1. Állandó figyelem és első hely a prioritási listán
Egy mély kapcsolat alapja az állandó egymásra irányuló figyelem, ahol a felek egymást helyezik a fontossági sorrend első helyére. Ez nem a barátok, családi és egyéb szociális kapcsolatok kizárását, figyelmen kívül hagyását jelenti, hanem az elköteleződésünk kinyilvánítását.
2. Érzelmi elérhetőség és a másik befogadása
Egy igazi társkapcsolatban biztonságban érezzük magunkat, kiszámíthatóan viselkedünk és mindig elérhetőek vagyunk érzelmileg párunk számára.
Ez azt jelenti, hogy a legnehezebb munkanap után is meghallgatjuk a másikat, és érzelmi biztonságot nyújtunk még akkor is, ha ez erőfeszítést igényel. A szeretet kimutatása , a befogadókészség alapvetően jelen van, áldozathozatal érzése nélkül.
3. Úgy érezzük, javulunk és fejlődünk
Egy valódi párkapcsolatban kölcsönösen többnek és jobbnak érezzük magunkat. Képesek vagyunk hibáinkat korrigálni önmagunk és kapcsolatunk fejlődése érdekében, inspiráljuk egymást, és tisztában vagyunk saját értékeinkkel. Szívesen cselekszünk és vállalunk feladatokat a kapcsolat jelene és jövője érdekében.
4. Én helyett „ MI”
Mély és kölcsönös kapcsolódás esetén az „ Én” helyébe automatikusan a „ Mi” lép. Legyen szó bármilyen eseményről, történésről, minden esetben ott van a tudatunkban a társunk, és nem csak saját szempontjainkat vesszük figyelembe a döntéseinknél. Egyre többször használjuk jólesően társaságban a „ Mi” szót, ami egyáltalán nem az önfeladás és önelvesztés érzetét kelti.
5. Segítünk egymásnak és egyenlő erőviszonyokra törekszünk
Akár materiális- pénzügyi, avagy bármilyen érzelmi, szellemi téren vannak köztünk különbségek, a lehetőségeinkhez mérten igyekszünk segíteni a társunknak, és egyensúlyt teremteni. Amely területen mi vagyunk az erősebbek, ott gond nélkül nagyobb szerepet vállalunk, és igyekszünk ezáltal csökkenteni a különbségekből fakadó szakadékot. A közös pontokra és keresztmetszetekre fókuszálunk, nem pedig a köztünk lévő eltérésekre.