Különleges jelenségnek lehetünk tanúi, ha az égre pillantunk ma napnyugtakor. A Hold úgynevezett „Da Vinci-izzása” ritka tünemény!
A Da Vinci-izzás néven ismert jelenség napnyugta körül látható az égbolton, amikor egy félhold van a láthatáron, de a telihold körvonala is látható – írja a travelo.hu.
Ez a különös égi jeleség egykor sok fejtörést okozott a tudósoknak. Azért kapta nevét az olasz polihisztorról, mert Leonardo da Vinci tette fel a kérdést először, hogy mi okozza ezt a kísérteties telihold-effektust.
A válasz: a Földről érkező fény, amely viszont nem a napsütés, hanem az úgynevezett Earthshine, ami a Földről még a napnyugta után is kibocsátott fényre utal – közölte a NASA. Ez a Földről érkező fényforrás körülbelül 50-szer erősebb, mint a telihold fénye.
Leonardónak igaza volt abban, hogy a Föld visszaveri a fényt, emiatt láthatók a Hold körvonalai, de ennél többet csak az 1969-es Apollo 11 űrhajósainak révén tudhattunk meg erről a jelenségről. Amikor ugyanis az űrhajósok a Földre pillantottak, látták, hogy a fényt nem az óceánok verik vissza, ahogy Leonardo gondolta, hanem a felhők – jelentette be a NASA.