A bor gyógyító hatásáról már a Biblia is megemlékezik. Napjaink tudósai pedig sorra fedezik fel a bor pozitív hatását az emberi szervezetre. Persze, csak kis adagban! Mert a túlzott borfogyasztás már inkább árt, mint használ.
A napi 1-2 deciliter (főleg vörös) bor kedvező hatással van a szervezetre: azzal, tágítja a szív koszorúereit, és segítségével kivédhető akár az infarktus is, mert megakadályozza a vérrögök képződését, sőt, bizonyos esetekben oldja is ezeket. Mára már az is bizonyított tény, hogy csökkenti az úgynevezett káros koleszterin (LDL) szintjét, miközben a jó koleszterint (HDL) növeli. A rendszeres, kis adagban fogyasztott bor erősíti az antioxidánsok csoportját. A mérsékelt borfogyasztással tehát megelőzhető a trombózis és az embólia kialakulása is. Bár magas vérnyomás esetén az orvosok kifejezetten tiltják a borfogyasztást, de mára kiderült, hogy nem minden vérnyomásprobléma esetén jogos a tilalom.
Oldja a stresszt
Például akinek a túlfeszített idegállapota miatt, az állandó stressz következtében ugrik meg a vérnyomása, az kis mennyiségben ihat bort, hiszen a bor oldja az érfalakon lévő (érszűkítő, tehát vérnyomást növelő) meszesedést, és persze oldja a vérnyomást fokozó stresszt is! A bor javítja a hangulatot, étkezés után fogyasztva pedig segíti az emésztést. Mivel a könnyű asztali bor alkoholtartalma nagyon alacsony, ezért nem kábít, viszont a kedvező élettani hatásuk épp úgy megvan, mint a testes boroknak.