Az emberi szervezet immunrendszere olyan, akár egy hatalmas hadsereg. Milliónyi-milliárdnyi katonája védekezik az ellenség támadásával szemben. Az őrség éjjel-nappal szolgálatban van, a baktériumok, gombák, vírusok, ráksejtek támadása esetén riadót jelez.
A védelem fő feladata a fehérvérsejtekre, a leukocitákra hárul. A nagy falósejtek (makrofágok) állandó őrjáratot végeznek az egész szervezetben, keresik a betolakodókat, s amikor egyet-egyet elkapnak, azonnal felfalják. S ha a támadók túlerőbe kerülnek, előnyomulnak erősítésül a T- és B-sejtek. A T-sejtek lefotózzák” az ellenséget, és mozgósítják a B-sejteket, amelyek ekkor nagy mennyiségű antitestet termelnek. A B-sejtek más néven emlékezősejtek. Elraktározzák a támadó „képét”, így a védelem a következő támadásnál azonnal hozzáláthat a megfelelő antitest termeléséhez. Ahhoz, hogy a védelemnek meglegyen a megfelelő ütőereje, szükséges a sejtek és szervek tökéletes összehangoltsága.
Aki a szokásos téli influenza-járványnál menetrendszerűen megkapja a fertőzést, annak az immunrendszere nem működik tökéletesen. Ennek biztos jele a kedvetlenség, kimerültség, fáradtság. A védelem nem rendelkezik megfelelőerővel ahhoz, hogy visszaverje a támadást, ennek következtében a baktériumok, vírusok, gombák akadálytalanul behatolhatnak a szervezetbe. A szervezetnek különösen télen van szüksége támogatásra. Ha valaki pocsék időben behúzódik a szobába, rosszul teszi. Esik az eső, süt a nap, fagy van vagy forróság – az ingerek aktivizálják az immunrendszert. Séta a friss időben, hideg zuhany reggelenként, rendszeres szaunázás (heti egyszer) edzi a véredényeket, a test jobban tud alkalmazkodni a szokatlan hőmérséklethez, nem olyan könnyen hűl meg. Van, még egy inger, amelyik – bár furcsán hangzik – gyakran hiányzik az immunrendszernek: ez a szenny! Ahhoz hogy megtanulja, milyen kórokozóval szemben kell védekeznie, ismernie kell az ellenséget. Tehát egy kis kosz mindenképpen szükséges az ismeretszerzéshez.