Ételeinkben, fűszereinkben egyszerre fedezték fel őseink a gyógyerőt, illetve azt, hogy azzal jól is lehet lakni. A téli időszak két kedvence, a sárgarépa és a sütőtök rengeteg hasznos ásványi anyagot és vitamint tartalmaz, de a szára és a termése is nagy
A sárgarépát már a javasasszonyok is előszeretettel ajánlották a várandós mamáknak, illetve a szemproblémákkal küzdőknek, de a szép bőrre vágyóknak is. Az Alföldön a sárgarépa leveléből főzött tehát magas vérnyomás ellenszereként alkalmazták. A kutatók pedig kiderítették, hogy emellett a máj-, és epeproblémák elmulasztására is nagyszerű, és valóban általános erősítő hatása van. Az 1920-as évek táján kiderítették, hogy a sárgarépa gyökerében rendkívül sok A- és C-vitamin, illetve több féle B-vitamin található, és az illóolaja terpénes alkoholt, pektint, különféle cukrokat és ásványi anyagokat is tartalmaz.
A sokoldalú zöldség
A sárgarépát a fitoterápiában rendkívül széles körben alkalmazzák. Illóolaja serkenti a pozitív gondolkodást, illetve a nyirokrendszer működését, enyhíti a gyomorgörcsöt, megszünteti a nyirokcsomó duzzanatot és segíti a vérképződést. A tisztító- és méregtelenítő diéták – egyik legfontosabb alkotórésze. A rákgyógyításban is fontos szerepe van a benne rejlő A-vitamin béta-karotin tartalmának köszönhetően. Kevésbé köztudott, hogy kedvezően hat a bélflórára, megakadályozza a belekben a patogén baktériumok elszaporodását, ugyanakkor kedvező teret biztosít a hasznos emésztőbaktériumoknak. Glukoninin-tartalma révén csökkenti a vércukor-szintet, tehát téves az a nézet, hogy a répacukor árt a cukorbetegeknek. Éppen hogy használ, és segíti a gyógyulást. Sőt, ha fekete áfonyával, fokhagymával, zsályával és fehérbab-héjjal együtt alkalmazzák. A koleszterinszint csökkenését is elősegíti a rendszeres sárgarépa-fogyasztás. A sárgarépa egyébként jelentős mennyiségű rezet is tartalmaz, ami a vérszegénység és a különféle kiütések kitűnő ellenszere. Leveles szára és a magja szívbetegségek kezelésénél alkalmazható. Erre a célra a növény nedvét is használják, de a legjobb, ha megőrölve mézbe szórva fogyasztja a beteg. Öblögetőszerként vízzel keverve megszüntethetőek az afták, illetve a száj nyálkahártyáján keletkező egyéb kellemetlen fehér foltok. A kozmetikában hatóanyagát, a béta-karotint a bőr fiatalítására, az egyenletes barnulás elősegítésére, bőrfeszesítésre használják.
A szegények eledelének tartották
A sütőtök áldásos hatásait már az ókori egyiptomiak és a közép-amerikai inkák és indiánok fedezték fel. Európában csak a 16. században kezdett elterjedni, Magyarországon a középkorban elsősorban a szegények téli csemegéje volt. Azokat a javasasszonyokat, akik a sütőtökkel gyógyították a szív-, vese- és májbetegeket – az inkvizítorok kíméletlenül megkínozták, sőt, máglyára is vetették. Csak a 20. század elején rehabilitálták őket a tudósok, amikor kimutatták, hogy a sütőtök nemcsak a fenti betegségekre, de koszvényre, asztmára, sőt bélproblémákra is kitűnő táplálék, sőt, a bélrák megelőzésében is jelentős szerepe van. Akárcsak a sárgarépa, a sütőtök is gazdag karotinoidokban, amiről időközben kiderült, hogy nemcsak a bélráknál, de a gyomor, hólyag és prosztatarák megelőzésénél is hasznos lehet. A sütőtököt össze lehet turmixolni más gyümölccsel, készülhet belőle leves és saláta, de akár édesség is.