A család mellett a legmeghatározóbb érzelmi szálakat a barátságaink jelentik életünkben. Azoknak pedig, akik kevésbé összetartó, egységes családba születtek, a közeli barátok gyakorlatilag a család szerepét töltik be szociális szempontból.
2011-ben az ENSZ közgyűlésén hirdették ki ezt a jeles alkalmat, mely a barátságaink és meghatározó szociális kapcsolataink fontosságára hívja fel a figyelmet.
A barátság fogalma a legelső dolgok között van, amit megtapasztalunk az életben. Már kisgyermekkorban felfedezzük, hogy szimpátiára épülő kapcsolódásokra van szükségünk, a másokkal együtt megélt és megosztott öröm, a bizalom nélkülözhetetlen a boldogságunkhoz.
E jeles nap alkalmából csokorba szedtünk néhány fontos tényt és gondolatot a barátságokról.
Barátok = választott család
• Egyetemi kutatások bizonyítják, hogy a baráti kapcsolatok és a széles baráti kör meghosszabbítja az életünket. A 70 éven felüliek körében vizsgálódva kimutatták, hogy 22 százalékkal hosszabb életre számíthatnak azok, akik szociálisan aktívak maradtak, és nem váltak introvertálttá.
• Baráti kapcsolataink tartóssága egyértelműen megmutatja, mennyire vagyunk képesek alkalmazkodni és felelősséget vállalni. Akire jellemző, hogy középkorára is hosszútávú barátságokat és ismeretségeket ápol, az általánosságban kompromisszumképes, lojális, megbízható és felelősségteljes ember.
Az érzelmi intelligenciára is következtethetünk tartós kapcsolódásainkból: ahhoz, hogy egy barátság jól működjön, ismernünk kell a másik érzelmi szükségleteit, várható reakcióit és erkölcsi keretrendszerét. Ezért általánosságban kijelenthető, hogy a kapcsolataink tartóssága összefügg az érzelmi intelligenciánk szintjével.
Hasonló a hasonlóval
• „Madarat tolláról, embert barátjáról”- ahogy tartja a mondás. És való igaz, a külvilág sokkal inkább azáltal helyez minket egy adott kasztba vagy definiálják ismeretlenül is a személyiségünket, hogy milyen baráti kapcsolatokkal bírunk.
A barátságaink által jobban megítélnek bennünket, mint párkapcsolataink alapján: míg a szerelem sokszor az érzelmeink és a kémia hatására irányíthatatlan, választott barátainkkal kell, hogy hosszú távon is legyenek olyan közös vonásaink, tulajdonságaink, melyek valós lényünket tükrözik.
• Kutatások szerint baráti, ismeretségi körünk 7 évente majdnem teljesen lecserélődik, de az a kontakt, amely megéli és meghaladja a 7 évet, nagy eséllyel életünk végéig fennmaradhat, változó intenzitással. Egy átlagos felnőttnek maximum 2- 3 jó barátja van, legtöbbünknek a családalapítás után ez csupán 1- 2 főre tehető.
Alapvetően 5 féle barátságtípust különböztethetünk meg
Természetesen közös keresztmetszete is van ezeknek a kategóriáknak:
• Gyermekkorban szövődő barátságok: szomszédok, iskolatársak vagy olyan tágabb családi kapcsolatok, melyben a gyökerek és gyermekkor az összekötő kapocs. Hosszú távollét után is sikerül újra felvenni a fonalat, és a kihagyás ellenére is erős a bizalmi szál.
• A barát, akivel vidám pillanatokat élünk meg, és fókuszban a szórakozás és örömforrások állnak. Megnevettetjük egymást, és rövid időre felszabadulhatunk a terheink alól.
• A testvéries kapcsolatok. Ezek nem mindig a hasonlóságokra épülnek, és inkább családias jelleggel bírnak. A felek szinte mindent tudnak egymásról, mélypontokat és magasságokat is megél a kapcsolat. Támogató, de sokszor érzelmileg hektikus és gyakran jellemzi az egyetértés hiánya.
• A lelki társ jellegű barátság, mely nagyfokú lelki azonosságokra épül, és feltétel nélküli szeretet jellemzi. Hasonló erkölcsi értékrend és maximális őszinteség, bizalom jellemzi – a felek kendőzetlenül, szégyenérzet nélkül meg merik mutatni valódi lényüket. Ez tulajdonképpen az „igaz” barátság.
• A menedék jellegű barátság: elsősorban akkor fordulunk egymáshoz, ha problémáink, gondjaink vannak, és támogatásra szorulunk. A másikból igyekszünk erőt meríteni rossz időkben, de amikor életünk visszakerül a normál kerékvágásba, nem marad intenzív a kapcsolat.