A történelem számtalan olyan követ ismer, amely gyógyerővel, misztikus tulajdonságokkal bír, vagy legendák, hihetetlen esetek kötődnek hozzá. Gondoljunk csak a Fekete kőre, a Scone-i kőre vagy a Boldogasszony kövére! Vajon ered varázslatos erejük?
Egyesek szerint ezek a kövek egyfajta adathordozóként működnek, amelyek képesek magukba szívni a csodálatos gyógyerőt és a magasabb rezgésű energiákat, amelyekkel aztán emberek millióin segítenek. Az egyik leghíresebb ilyen kő történetesen kis hazánkban, Bükkszentkereszten található:
Boldogasszony köve
A szájhagyomány útján terjedő monda szerint maga Szűz Mária ruházta fel gyógyító erővel azt a sziklát egy Bükkszentkereszt mellett húzódó erdőben, amikor arra sétálva megpihent a kövön. Ettől kezdve a szikla megváltozott, és minden arra járót meggyógyított. A híre gyorsan tovaszállt, és betegek sokasága érkezett az erdőbe, hogy enyhítsen panaszain, és gyógyulást nyerjen a kőbe zárt szentnek tulajdonított erőből.
Fekete kő
Scone-i kő
A Végzet köveként is ismert homokkövet évszázadokon át a skót (majd később brit) uralkodók koronázásához használták. „Otthona” nagyon sokáig a Scone-i apátság volt, de napjainkra már az Edinburghi várban található. A legfőbb skót nemzeti szimbólum, amelyet Jákob párnaköveként is számon tartanak, arra utalva, hogy Jákob annakidején ezt a követ használta párnájának. A követ Edward király 1296-ban elrabolta, és a Westminster apátságban, a koronázó trón alá építtette, ezzel is szimbolizálva az angolok Skócia feletti uralmát. (A skótok persze másképp mesélik ezt a történetet: szerintük Edward király egy megtévesztésig hasonló hamis követ vitt magával, a szemfüles skótok pedig egy meg nem nevezett apátságba rejtették el a féltve őrzött kövüket.) Más mendemondák szerint Edward király valóban az igazi követ lopta el, amelyet aztán skót diákok az 1950-es években visszaloptak, de a rendőrség lefülelte az elkövetőket, így a kő ismét angol területre került. 1996-ban végül a Scone-i kő visszakerült népéhez, a skótokhoz. Talán erről a kőről nevezték el a skótok az egyik legnépszerűbb sós aprósüteményüket, a scone-t, amely a magyar pogácsához hasonlít leginkább, azzal a különbséggel, hogy édeskés, és nincs berácsozva a teteje. nagyon finom, érdemes kipróbálni!
Lateráni izzadó kő
A legenda szerint a II. Szilveszter pápa sírját fedő fehér kőlap „izzadni” kezd, ha meghal egy pápa. A történet szerint Szilveszter pápa szóba elegyedett a Sátánnal, amikor 999-ben megválasztották. Tudni akarta ugyanis, meddig tart a dicsősége. A válasz egyszerű volt: addig, amíg belép Jeruzsálembe. A pápa nem aggódott, hiszen nem tervezett jeruzsálemi utat, ám később, amikor egyszer ellátogatott a Lateráni Jeruzsálemi Szent Kereszt Bazilikába, utolérte a végzete: megjelent a Sátán, és kérte a jussát – a pápa lelkét. A pápa megvallotta bűneit és meghalt. Testét feldarabolták, és kívánsága szerint a lovaival szélnek eresztették. A lovak egyenesen a Bazilikába vitték a holttestet, és ahol izzadva megálltak, oda temették el II. Szilvesztert.
Fotó: http://www.redicecreations.com/winterwonderland/stoneofscone.html