A legtöbb emberben fel sem merül, hogy egészségügyi problémáinak jelentős részét egy egészen hétköznapi dolog: az elsavasodás okozza. A szervezet sav-bázis egyensúlyának felborulása rövid távon enyhe, hosszú távon azonban krónikus megbetegedések kialakulá
A ma embere gyorsan és felelőtlenül él. Reggel futtában megeszi a boltban vásárolt túrós batyut, felhörpint mellé egy kis tejeskávét, és rohan a munkába. Ott is csak kávézik, esetleg iszik egy-két dobozos üdítőt, amit a cég automatájából vásárol. Délben irány a gyorsétterem, majd este, hazafelé, vásárlás közben bekap egy-két csokit vagy valamilyen péksüteményt, és vacsorát ezzel le is tudta. Telnek-múlnak a hónapok, és emberünk észreveszi, hogy bár még csak 30 éves, mindig elkapja az influenzát, ha a környezetében valaki beteg. Megérez minden frontot, migrén gyötri, és gyakran érzi magát kimerültnek. Túlsúllyal küzd, pedig nem is eszik sokat, és rosszul alszik éjszakánként. Könnyen romlanak a fogai, és fogamzási problémákkal küzd. Vajon mi lehet a baj? A stressz? A túlhajszoltság? Örökletes programok? Orvostól-orvosig szaladgál, gyógyszereket szed, de az állapota csak nem javul… egészen addig, amíg felfedezi, hogy a kulcs a saját kezében van, és ott is volt mindvégig. A kulcs, amely nem más, mint az életmódja, amelyet ő alakít kedve szerint, a teste pedig csak visszatükrözi azt, ahogyan bánik vele.
A vér pH értéke
Hans-Heinrich Jörgensen nevéhez fűződik az, hogy ma már mérni tudjuk a vér PH értékét, így gyorsan információt kaphatunk testünk sav-bázis egyensúlyáról. A tesztelést elsősorban nyálból, más esetben vizeletmintából lehet elvégezni. A patikákban kapható indikátorpapír (színes lakmuszcsík) a folyadék hatására elszíneződik. Az elszíneződés mértékét a doboz tetején található színskála szerint tudjuk azonosítani. Optimális esetben 7 körüli értéket kapunk, így nagyságrendileg a 6.5 – 7,4-ig terjedő értékek között elfogadható az eredményünk. (A reggeli első vizelet a legalkalmasabb a vizsgálatra, a nyálvizsgálatot pedig az étkezések előtt végezzük!) Amennyiben PH-értékünk megfelelő, nincs különösebb tennivalónk – de így is érdemes időnként elvégezni a tesztet. Ha viszont rossz értéket kapunk, itt az ideje, hogy változtassunk étkezési szokásainkon, és az életmódunkon!
Az elsavasodás következményei
Az elsavasodás számtalan egészségügyi problémával jár, amelyeket az alábbiakban kategóriákba csoportosítottunk: 1.) Betegségek: allergia, fogszuvasodás, gyomor- és bélrendszeri problémák, hátfájás, izzadás, migrén, szív- és keringési zavarok, visszerek, pikkelysömör, reuma, agyvérzés, csontritkulás, hallás és látásromlás 2.) Szépség: a test a savasodás semlegesítése érdekében salakanyagokat termel, amely lerakódik a kötőszövetekben – ez cellulitisz formájában nyilvánul meg. Így a túlsúlyt is az elsavasodás számlájára írhatjuk. 3.) Korai öregedés: az elsavasodás miatta bőr, haj, köröm, az izmok és a csontok állapota az élerkor előrehaladásával fokozottabb ütemben romlik, s ez a folyamat csupán megállítható, de nem visszafordítható.
Savas és bázikus élelmiszerek listája
A legismertebb sav-bázis táblázatot Remer és Manz készítette el, amely megmutatja, hogy a különféle élelmiszerek mennyire savasak vagy lúgosak az anyagcsere szempontjából. Tehát nem az ételek íze számít, hanem az, hogy a szervezetben savat vagy lúgot képeznek-e lebomlásuk során. Például a kóla édes, mégis savasít. A citrom savanyú, mégis lúgosít. Erősen savasító ételek: tojás, hal, sajt, diófélék, mogyoró, kolbászfélék, szalámi, hús, cukor Savasító ételek: gabona és minden belőle készült étel Semleges hatású ételek: rizs, kávé, sör, olajak, étcsokoládé, tej, kefir, joghurt Enyhén lúgosító ételek: tofu, tejsavó Erősen lúgos hatású ételek: gyümölcsök, zöldségek, gyümölcs- és zöldséglevek, teák, zöld búzafű lé
Mit tegyünk, ha savasak vagyunk?
Az első lépés mindenképp a tesztelés legyen, majd a fenti lista alapján állapítsuk meg kb. 1 hétre lebontva, hogy a táplálkozásunk milyen élelmiszerekből áll, és azok közül mennyi a savasító és mennyi a lúgosító hatású táplálék. Ezután állítsuk össze úgy az étrendünket, hogy zömmel lúgosító ételeket tartalmazzon, azaz sok zöldéget, gyümölcsöt fogyasszunk, legalább napi 2-3-4 liter ásványvízzel.
Méregtelenítés
A méregtelenítés is elősegíti testünk sav-bázis egyensúlyának a mielőbbi helyreállítását. Ezt elsősorban a következőkkel támogathatjuk: – Minél több folyadékfogyasztás (ásványvíz, tea, cukor hozzáadása nélkül készült, 100 %-os gyümölcs vagy zöldséglé) – Zöld búzafűlé fogyasztás – Liquid Chlorophil fogyasztás – Alga fogyasztás (Ocean 21) – Aqua Detox kezelés – Aqua detox méregtelenítő talp-tapasz használata – Fülgyertya használata – Bázisanyagok fogyasztása (kalcium-karbonát, magnézium-karbonát) – A szervezet segítése antioxidánsokkal (A,E, C-vitamin, magnézium, stb.) – Colon Hydroterápia – Ultrahangos-vákuumos cellulit masszázs – Sport (kocogás, torna, aerobik, tenisz, túrázás, görkorcsolyázás) – Séta a friss levegőn (legalább napi 45 perc) – Rendszeres böjtölés (pl. havonta egyszer gyümölcsnap) – Stresszmentesítés: wellnes, jóga, meditáció, relaxáció – Méregtelenítő masszázs – Sókabin – Szauna, infraszauna Azzal, hogy végiggondoljuk, és tudatosan változtatunk életmódunkon, hosszú, egészséges évekkel ajándékozzuk meg magunkat és szeretteinket. Az önmagunkra való odafigyelés mindennapjaink részévé kell, hogy váljon. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy mostantól nem ihatunk meg jóízűen egy pohár kólát vagy nem ehetünk meg egy egészségtelennek minősített csokoládét. A hangsúly mindig az egyensúlyon van. Ha savasító étellel tömtük meg magunkat, másnap gondoskodjunk arról, hogy mindezt semlegesítsük, és segítsük szervezetünket megszabadulni a káros anyagoktól. Testünk meghálálja a törődést, mi pedig olyan élhetet élhetünk, amelyről korábban csak álmodoztunk.