Tudod-e, hogy Atlasz miért tarja az égboltot, és mi a kapcsolat Héra és a pávák között? Miért nevezzük a visszhangot ekhónak? Miért nem tudott szabadulni a halál fogságából a szépséges Eurüdiké?
… és most jöjjenek a válaszok:
Atlasz Egy korai legenda szerint ő a mauritániai király, akit meglátogat Perszeusz, útban visszafelé a Gorgó elpusztítása után. Atlaszt figyelmeztették, hogy Zeusz egyik fia le fogja taszítani a trónról, így nem hajlandó Perszeuszt vendégül látni. Perszeusz erre felmutatja Medúzát, és Atlasz kővé válik (így keletkezik az Atlasz-hegység). Héráklész történetében azonban valódi óriás, aki elvállalja, hogy ellopja a Heszperiszek kertjéből az almát, ha Héráklész hajlandó helyette az eget tartani egy kis ideig. Amikor visszatér, Héráklészre akarja hagyni ezt a feladatot mindörökre, azonban egy jól sikerült csel eredményeképp mégis neki kell az eget tartani. Héra A páva a hivalkodó büszkeség szimbóluma, szent madár Héra számára. Mivel Héra, aki az asszonyok és a házasság védelmezője, a szemérmesség és a tisztaság megtestesítője is. Neve azt jelenti: asszony. Ékhó Héra szolgálatában álló nimfa, aki azzal dühíti fel az istennőt, hogy akkor is fecseg, amikor az Zeusz szerelmi kalandjait akarja kikémlelni. Bőbeszédűségéért büntetésül Héra megfosztja a rendes beszédtől: csak mások szavait tudja megismételni. Ékhó beleszeret Narkisszoszba, de ő nem viszonozza a szerelmét, ezért a nimfa elemészti magát, és végül csak visszhangzó hangja marad. Eurüdiké A szépséges Eurüdiké Orpheusz felesége lesz. Belehal egy kígyómarásba, és Orpheusz annyira belebetegszik halálába, hogy nem is zenél többé. Végül elindul az alvilágba, hogy kikönyörögje; eresszék el feleségét, és még Kharónt és Kerberoszt, az alvilág kapujának őreit is elvarázsolja zenéjével. Hádész és Perszephoné, a holtak birodalmának uralkodói is meghatódnak, és visszaadják neki Eurüdikét, azzal a felétellel, hogy anélkül kell kiezetnie Eurüdikét az alvilágból, hogy ránézne. A történet legrégebbi változatai szerint ez sikerül is Orpheusznak, s ez tanúságtétel Dionüszosz mellett, akinek ő nagy híve. A római szerzők, Vergilius és Ovidius történetei szerint azonban Orpheusz türelmetlenségében felesége felé fordul, hogy láthassa, s ezzel el is veszíti mindörökre.
A jelenkori európai műveltség, vallásrendszer, művészet ezer szállal kötődik a régvolt és továbbélő ókori népek hitregéihez. Ekképp az európai civilizációtörténet részét képező mitológiának minden modern ember általános humánműveltségében helyet kell kapnia. A Mitológiai ki kicsoda a legegyszerűbb szerkesztési formában, a betűrendi sorrendiséget követve mutatja be a mitológia nagy alakjait, olyan jelentős kultúrák isteneit és hőseit, mint a görög és a római, az egyiptomi, a babilóniai és a mezopotámiai, a kelta és a germán. A könyv hasznos segítséget nyújt a mitológiai alakok, nevek, fogalmak közötti tájékozódásban nemcsak diákoknak, de mindenkinek, aki érdeklődik e téma iránt.
Mitológiai ki kicsoda Hajja és Fiai Könyvkiadó >>>
Bolti ár: 1995 Ft Kedvezményes ár: 1600 Ft Terjedelem: 288 old Méret: 145 x 208 mm