Ma már közismert tény, hogy a légkört védő ózonköpeny károsodása, a hétköznapi életünkbe beszivárgott sok vegyszer, a növekvő gyógyszerfogyasztás és a túlzott szoláriumozás, napozás következtében megszaporodtak a napfény okozta bőrkárosodások, beleértve a
Megelőzés
A napfény UVA és UVB sugarakat is tartalmaz, melyek károsítják a bőrt. A bőr úgy alkalmazkodik a napfényhez, hogy melanint termel, mely sötét pigmentációként jelenik meg a bőr felszínén. Azért kell védekezni a napfény ellen, hogy megakadályozzuk a bőr idő előtti öregedését, elszíneződését, a barna foltokat és pattanásokat, vagy a bőrrák esetleges kialakulását. A ráncosodáson és a petyhüdtségen kívül a megjelenő értágulatok, szeplőszerű festékfoltok és a szaruréteg megvastagodása jelzik a visszafordíthatatlan károsodást. Ezek a problémák nagyrészt megelőzhetők, ha ismered a fényvédelem alapelemeit. A bőr természetes védelmi rendszere nem tökéletes, nem alkalmas arra sem, hogy megvédd magad a káros UV sugaraktól, nem biztosít kellő oltalmat a vízben, sípályán, kocogáskor, kerti partin. Ezért változtass napozási szokásaidon: 10 és 15 óra között ne napozz! Ha a déli órákban mégis a napon tartózkodsz, viselj könnyű fedőruházatot. Használj mindennap – napozástól függetlenül – megfelelő fényvédő készítményt.
Fényvédelem
A fényvédő krém olyan bőrápoló termék, amely védelmet nyújt a káros napsugárzással szemben. Védőhatásának mindkét sugárzási tartományban érvényesülnie kell. Ezt a hatást fejezi ki a védőfaktor (protektív faktor=PF, vagy sun protektív fakor=SPF). Minél magasabb az értéke, annál hatékonyabban szűri ki a termék az ultraibolya sugarakat. Használjon a bőrtípusának megfelelő, kellően magas UVB fényvédő faktorral rendelkező és hosszantartó UVA szűrést biztosító fényvédő készítményeket. Fontos szempont, hogy a termék legyen vízálló. A jó minőségű fényvédőkrém nem színezi el a bőrt, nem gátolja meg a lebarnulást és a napsugárzás hatására létrejövő D vitamin szintézist. Napfürdő után Strandolás után ne fürödj kádban, mert hámlasztja a bőrt, inkább válassz egy gyors, langyos zuhanyt. Selymes, hidratálókrémet tartalmazó tisztálkodószereket használj és puha törölközővel is gyengéden itasd le bőréről a nedvességet. A nap és a meleg csökkenti a bőr hydrolipid rétegét. A bőr rugalmasságának megőrzése érdekében, használjon napozás utáni testápoló készítményeket. Ezek megállítják az UV sugárzás által esetleg megindított sejtkárosodást. Összetevőiknek köszönhetően regenerálják, táplálják, hidratálják és nyugtatják a napsütötte bőrt. Ne feledkezzen meg az arcbőr hidratálásáról sem.
Vigyázzunk a gyerekekre!
Az UVA sugarak okozta károsodások 50-80 százaléka még a gyerek- és a kamaszkor során alakul ki. A gyerekek bőre fokozottan ki van téve az UV sugárzásnak: egy gyereket 3-szor annyi UV sugárzás ér, mint egy felnőttet. Ráadásul, mivel a gyerekek bőrét csak időszakosan éri napsugárzás, nem tud rá fokozatosan felkészülni, így sokkal súlyosabban károsodik. A gyerekek bőre sokkal vékonyabb és érzékenyebb mint a felnőtteké. Ezáltal sokkal sérülékenyebb is, tehát különösen kíméletes napvédő készítményekre van szüksége. A gyerekek a felnőttektől eltérő módon viselkednek a napon. Az ismételt fürdőzés, az izzadás, a homok vagy a törülköző dörzsölése gyakori jelenségek a játszó gyerekeknél, és fokozatosan csökkentik a napvédő készítmények hatékonyságát. A gyerekeknek ezért ellenállóbb készítményekre van szükségük, mint a felnőtteknek, és fontos, hogy ezek felvitelét 2 óránként, és minden fürdőzést követően megismételjük.
Napozási tippek
– Az anyajegyeidet ellenőrizd rendszeresen, bármilyen gyanú esetén fordulj bőrgyógyászhoz. – Nyaralás előtt keresd fel a kozmetikusodat (lehetőleg kétszer: 1 hónappal előtte arctisztításra, majd 2 hét múlva fenntartó kezelésre), csak az egészséges, karban tartott bőr tud szépen lebarnulni. – A fényvédő felvitelekor fordíts nagy figyelmet a használt mennyiségre. Alkalmazd bőségesen az egész testen, már a napozás megkezdése előtt. Magas védőfaktor mellett sem tanácsos hosszasan napozni, óránként legalább 15 percet töltsön árnyékban és két óránként kend be magad újra. – A napozás első napjaiban, minden bőrtípusnak, még a sötétnek is erős védelemre van szüksége. Minimum 20-as faktorral kezdje a napozást, fehér bőr esetén még magasabbal! – Más fényvédőt használj az arcodra és a testedre. – Ne feledkezz meg a haj és a szem védelméről sem! Alkalmazz a hajadra is megfelelő védő és ápoló termékeket, vagy fedd be a fejed. – Ha olvasol vagy sétálsz, viseljen napszemüveget! Ezzel megelőzheted a szemkörnyéki ráncok kialakulását. – Fogyassz sok (napi 2-3 liter) folyadékot!