Van egy hely Angliában, ahol a természet úgy működik, ahogy még érintetlen korában. Mert vannak emberek, akik eltökélten hittek benne, hogy meg lehet valósítani. Az Éden Projekt tényleg maga a paradicsom – és némi remény a jövő számára.
Cornwall pár éve még egy agyaggödör volt. Aztán ideálmodták ezt a gigantikus öko-projektet, és ma egy 35 futballpályányi területen különböző klímákkal, és ötezer fajtát képviselő többmillió növénnyel találkozhatunk egyszerre. Az édenkert olyan, mint egy fedett park: két hatalmas üvegháza több buborékból áll. Az egyikben trópusi, a másikban pedig mediterrán növényeket csodálhatunk meg.
A buborékok
A kupolaformájú, űrkorszakot idéző üvegházakat háromdimenziós komputermodellek alapján készítették el. A gigantikus méreteken kívül egyik technológiai érdekessége, hogy az acélcső vázszerkezetet borító tető nem üvegből készült, hanem egy speciális szintetikus anyagból, EFTE-ből (etil-tetrafluor-etilén). Ennek a műanyagnak a súlya mindössze az üveg század része, de mégis jobban bírja az igénybevételt, és még az UV sugarakat is átereszti, ami rendkívül fontos a növények számára. Hőmegtartó képességével alkalmas a meleg, párás klíma kialakítására és fenntartására is. A párás, trópusi klímát biztosító építmény a világ legnagyobb üvegháza. 1,5 hektáros területet foglal el, 100 méter széles, 200 méter hosszú, és legmagasabb pontján eléri az 55 métert. Termő banánfákat, kávécserjéket, gumifát és bambuszt is találunk itt. A mediterrán üvegház 0,6 hektáron épült, és az olívától a szőlőig mindent megtalálható itt. A fedetlen területen a helyi klímának megfelelően teát, levendulát, lent termesztenek.
A jövő szolgálatában
Legújabb, központi épülete „A mag” névre hallgat, és a födém egy napraforgó magház-felosztását idézi. Itt kaptak helyet azok a kiállítások, mozgó installációk, szimulátorok és játékok, amik az ide látogatókat – különösen a fiatalokat – a természet és a környezet megóvására, védelmére ösztönzik. A teljes cikket itt tudod elolvasni >>>