A legkisebb is tud „írni“, csak mi nem értjük. Pedig ha meg tudod fejteni, a rajzai rengeteg dologról árulkodnak, üzennek. Hogy pontosan mit is, ehhez nyújtunk egy kis segítséget.
Még lehet, hogy nem is beszél összetett mondatban, vagy nem tudja jól kifejezni magát, de rajzai közlik azt, amit nem tud, vagy nem akar elmondani. Képei alapján megismerheted a világról, környezetéről, családjáról – rólad alkotott ítéletét, véleményét.
Hagyd rajzolni!
Ne tanítsd, csak hagyd rajzolni! Adj neki lehetőséget, hogy maszatoljon, krétával firkáljon a terasz kövére, vagy ujjával fesse be a sétáitokon gyűjtött köveket Türelmesen magyarázd el neki, hova és mivel művészkedhet. Adj neki ötleteket, keltsd fel az érdeklődését. Még a legkisebbet is hagyd festegetni – előtte persze jó, ha odakészítesz egy vizes rongyot, amivel megtörölheti az ujját.
A papír melyik részére rajzol a kicsi?
Már a korai rajzoknál is gondolhatunk arra, nem mindegy, hogy a lap mely részére kerül a rajz, vagy melyik része van jobban kidolgozva: Felső rész: A szellemi értékek érdeklik, erre lesz fogékony, kíváncsiságát máris inkább ezek a dolgok ébresztgetik. Alsó rész: A biztonság iránti igényét jelzi, valamint azt, hogy inkább a mindennapok történései érdeklik, vagy az átlagosnál erősebb a gyermek testi orientációja. Bal oldal: Erős a kötődése a múlthoz és az anyához. Ha ezen az oldalon nagyobb ábrákat látsz, biztos lehetsz benne, hogy jó a gyermek én-képe, ha keskenyebbek a figurák, szorongást sejthetsz, ha pedig lap méreteihez képest nagyon kicsik, akkor valószínűek az önértékelési zavarok. Jobb oldal: Apai kötődés. Ha bármilyen eltolódást észlelsz, figyeld meg jobban a viselkedését és úgy rakd össze az információkat, ne kategorizáld rögtön. Szeretettel, odafordulással, kitüntetett figyelemmel sok mindent megoldhatsz külső segítség nélkül is.
Milyen a vonalvezetése?
Azok a gyerekek, akik kemény, egyenes, határozott vonalakat rajzolnak, sokszor akaratosak, öntörvényűek, hamar döntenek és nehéz ebben befolyásolni őket. Hatalmas szeretettel, türelemmel, nagyobb elfogadással többre mehetsz az ilyen gyereknél, mint a szidással, kemény fegyelmezéssel. A laza, puha, gömbölyded vonalakkal rajzoló gyerekek rugalmasabb személyiségek, könnyebben alakíthatóak, nevelhetőek a szülők részéről. Figyelj arra, hogy bátorítsd, erősítsd az ilyen gyermeket, legyen saját akarata, legyen döntési lehetősége. Szervezzetek olyan programokat, aminek az úticélját például ő döntheti el. A teljes cikket itt tudod elolvasni >>>