Kint fúj a szél, esik az eső, hideg van. Ilyenkor nincs is jobb annál, mint bent a meleg szobában meginni egy finom forró teát. Gondoltad volna, hogy a víz után a legtöbbet fogyasztott ital a világon?
A teaivás szokása a 19. században honosodott meg hazánkban, angol mintát követve. Az angolok előszeretettel teáztak a nap minden szakában, ébredéskor és reggelinél, délben és öt órakor.
A tearajongót nem is annyira a tea íze ragadja magával, sokkal inkább a szertartás, amely a teakészítéshez tartozik. Kevesen tudják azonban, hogy mindezt megelőzi az ötlépcsős előkészítés: – Szárítás: hideg levegőt fújnak a tealevelekre, hogy megfelelően kiszárítsák őket. – Sodrás: a tealeveleket összesodorják, amitől a száraz levelek finoman eltöredeznek. – Fermentáció: a tealevél a levegőn oxidálódik, besötétedik, megbarnul. – Hevítés: a teát kemencébe teszik, amelybe meleg levegőt fújnak, itt nyeri el végső fekete színét. – Válogatás: a teafüvet különböző lyukú szitákon átszitálják, és minőségük alapján osztályozzák, majd csomagolják.
Teafajták
Lehet fekete, zöld, sőt fehér is. Egzotikus, klasszikus, selymes, vagy éppen karakteres. A fekete- és a zöldteához egyazon növény, a camelia sinensis leveleit használják. A levelek leszüretelése után a zöldteát csak enyhén szárítják, míg a feketeteára hosszú előkészítés vár. Hangulatunk, ízlésünk, évszak vagy napszak alapján kedvünkre válogathatunk a hagyományos, egzotikus, aromás vagy natúr teák közül. Fehértea: Ez a legritkább teaféle. Kínából származik, íze természetes és tiszta. A fehérteánál a növénynek a rügyeit használják. Frissítő hatású, kissé savanykás és édeskés egyszerre. Nagyon ritka, és természetesen igen drága. Feketetea: Európában ez a legelterjedtebb. Megtalálhatjuk füstölt (Lapsang souchong) vagy füstöletlen formában, virágokkal, gyümölcsökkel vagy aromákkal ízesítve. Hagyományosan a teafüvet és az ízesítőket (virágszirom, szárított gyümölcs) rétegezve agyagedénybe teszik, majd vízzel teli üstbe helyezik, amelyet felhevítenek, hogy a tea átvehesse az aromát és az illatanyagot. A legismertebb aromás fekete tea az Earl Grey, amelyet bergamott illóolajával ízesítenek. Zöldtea: Ezt a teát csak szárítják és sodorják, de nem hevítik és fermentálják, így őrzi meg zöld színét. Ízvilága nagyon gazdag, amit tovább fokoznak a különféle virágaromák. A zöld tea kiváló reggelire, mivel igen magas a C-vitamin-tartalma, és így lendületet ad a nap kezdetéhez. Sárga- vagy félig fermentált tea: Leginkább Oolong (fekete sárkány) néven ismerjük, és színe alapján a zöld tea és a fekete tea közé sorolhatjuk. A fekete teával szemben a sárgateát csak rövid fermentációnak vetik alá. Kevés teint tartalmaz, színe az egészen halványtól az aranysárgáig változik. A zöld teához hasonlóan frissítő hatású, gyakran mézes-gesztenyés, gazdag íze van. Gyógyteák: A gyógynövényekből készült teák külön kategóriát képeznek. Több száz növényt használnak a főzetekhez, leggyakrabban a borsmentát, a kamillavirágot, a csipkebogyót, a citromfüvet, a csalánt és az ánizskaprot. Sok cég szakosodik gyógykeverékek készítésére, és sok teaforgalmazó is árul gyógyteát. Vannak túlzó elképzelések a növényi főzetek gyógyhatásáról, de egy-két növény valóban kedvezően hat szervezetünkre. Például a csipkebogyó C-vitamint tartalmaz, a kamilla sok embernek segít ellazulni, a borsmenta csillapítólag hat a gyomorra. Ugyanakkor a gyógynövények problémákat is okozhatnak. A kamilla például allergikus tüneteket válthat ki azoknál, akik parlagfű-allergiában szenvednek.
A tea számokban
– 21 dekagramm teát fogyasztunk fejenként Magyarországon egy év alatt. – 3 kg tea fejenként és évente: ennyit isznak a világ legnagyobb teafogyasztói, az írek. – Indiában termesztik a legtöbb teát, a világ teáinak több mint egyharmada innen való. – Egy csésze tea kb. 20-30 mg koffeint tartalmaz. Nemcsak frissít, szépít is Enyhe illatának és különleges antioxidáns hatásának köszönhetően a zöldteát egyre gyakrabban használják kozmetikumokban is. Az antioxidánsok gátolják az öregedést és segítik a sejtek megújulását. Tehát a zöldtea csészében és krémben is ajánlott!