A téli meghűlés nem egyenlő az influenzával. Az előbbi, nagyobb kategóriába több kisebb csoport tartozik: a náthával és köhögéssel járó betegség, a hasi tünetekkel, hasmenéssel, hányással járó kór és az influenzaszerű megbetegedések.
Ahogy Kertai Aurél háziorvos szerint mind hasonló tünetekkel kezdődik. Néhány nap elteltével derül ki, hogy „csak” nátháról vagy többről van-e szó. Közös bennük, hogy mindegyik ellen hasonlóan lehet védekezni. - Ha az illetőnek megfelelő az egészségügyi állapota, azaz nincs legyengülve az immunrendszere, változatos, vitamindús étrenddel él, akkor már sokat tett a betegség elkerüléséért – véli a háziorvos. Ha mégis elkaptuk a bajt, az elején csak tüneti kezelés jöhet szóba: lázcsillapítás, köpetoldók alkalmazása. – Két-három nap után, ha a tünetek nem javulnak, netán súlyosbodnak, akkor válik el, melyik, korábban említett típus vonatkozik ránk. Eszerint lehet célzott kezelést alkalmazni – magyarázza Kertai Aurél. Bozó Zsolt természetgyógyász szerint az egyik legfontosabb a vitaminpótlás és a kiegyensúlyozott táplálkozás. – A megelőzésben segíthet a rendszeres langyos-sós fürdő: fél kád vízhez egy kiskanál só kell. Negyed óra után gyors törülközés, és jól felöltözve bújjunk ágyba! A természetgyógyász gyógynövényeket is ajánl arra az esetre, ha a felépülésre kell fókuszálni: – a fahéj és a szegfűszeg segíti a gyógyulást. Ezekből akár forralt bort is készíthetünk, csak arra kell figyelni, hogy forraljuk el az ital alkoholtartalmát. A lényeg ugyanis a meleg, fűszeres ital.
A túl meleg öltözék nem segít távol tartani a bacilusokat
A napi hőmérséklet-ingadozás igen nagy lehet, ezért fontos a réteges öltözködés. Bár a meghűlést vírusok okozzák, betegséget csak az átfázott, legyengített immunrendszerűeknél váltanak ki. A túlzottan meleg öltözet sem tesz jót. A felhevült testről hidegben lekerülő kabát gyors megfázáshoz vezethet. Náthaidőszakban különösen fontos az egészséges életmód. A sport még nagy hidegben is jót tesz. Napi fél óra séta friss és tiszta levegőn kifejezetten jótékony hatású. Fontos a megfelelő vitaminfogyasztás, már csak ezért is, mert zöldségeink, gyümölcseink ilyenkor értéktelenebbek, ezért vitaminkészítmények szedésére is szükség lehet. A meghűléses megbetegedés egyik válfajáról, az influenzaszerű betegségekről különösen sok szó esik. A korábbi évekhez képest alattomosabb influenzajárványra kell számítani idén. Az Egészségügyi Világszervezet húsz éve most először változtatta meg az oltóanyag összetételét. A tavalyi megbetegedéssel szemben idén kétszer ennyit jósolnak a szakemberek. Ennek oka, hogy az idei vírus az eddigiektől eltér, így az emberek szervezete kevésbé lesz ellenálló.