Azt ma már az orvosok is elismerik, hogy a lelki tényezők milyen komoly hatással vannak a betegségek kialakulására, és a gyógyulásra is. A lelki alapon történő testi betegségeket pszicho-szomatikusnak hívják, ilyen például a gyomorfekély vagy a krónikus f
Évekkel ezelőtt a nőgyógyászomnak elmondtam, hogy gyakorta fáj a bal petefészkem. Olyan, mintha egy kő lenne benne, egy diónyi ólomdarab, ami lehúz. Minden mozdulatra lüktet, belém nyilall. A nőgyógyász megvizsgált, nagyon alaposan, még ultrahangra is elküldött, de nem talált semmi okot a fájdalomra. Amikor minden negatív lelet előtte volt, megkért, foglaljak helyet, és azt mondta, nem akar a magánéletemben kutakodni, de nem árt elgondolkodnom, mit ad nekem a párkapcsolatom általában, és főleg a szex területén. Meglehetősen zavarba jöttem. Nem a pszichológusom, hanem a nőgyógyászom, az előbb látott anyaszült meztelenül, most meg a szexről faggat. Látta a zavaromat, és újra elmondta, hogy nem kell válaszolnom, csak gondolkodjak el. És elmagyarázta, hogy ő hisz abban, hogy ha egy szexuális szerv megbetegszik, annak szexualitással kapcsolatos probléma az oka. A kapcsolatom addigra már nagyon a végét járta. Bár szerettük egymást, mégsem tudtunk már, mint férfi és nő mit kezdeni egymással. Inkább csak testvérek voltunk, barátok, de mivel fiatalok voltunk, sokkal többre lett volna szükségünk. Néhány hét sem telt el, és megbeszéltük, hogy elbúcsúzunk egymástól, és bár a tartjuk a kapcsolatot, más partnert keresünk magunknak. A szakításunkat követő második napon elszállt a fájdalom a hasamból, mintha sose lett volna.
Anyu ad rá puszikát
A lelki tényezők rendkívüli testi hatásokat idéznek elő. Pofon egyszerű példa erre az elpirulás, a heves szívdobogás, az izzadás, ájulás. Manapság, elsősorban az amerikai orvosi irodalomban sokat emlegetik a gyógyító simogatás (therapeutic touch -TT – terápiás érintés) hatását. Gondoljunk csak a kisgyerekre, aki ha megüti magát, rögtön az anyukájához szalad, és ha az simogatni kezdi a fájó testrészt, ha megpuszilja, a gyerek abbahagyja a sírást és megnyugszik. Valóban elmúlik a fájdalma? Miért ne? Hiszen a lelki hatásra olyan hormonok termelődnek, amelyek csillapítják a fájdalmat. A természetgyógyászok továbbfejlesztették a gyógyító érintés gondolatát, és azt állítják, hogy ahol betegség lép fel a testben, ott energiahiány van. Vagyis azért gyógyít az anyuka simogatása, mert a gyerek fájó térde energiahiányos az ütéstől, és az anya tenyeréből közvetített energia helyreállítja a hiányszintet. Az Egyesült Államokban az egészségügyi dolgozóknak tanfolyamokon tanítják a TT-t, vagyis a gyógyító érintést. A TT négy lépésből áll: az első az összpontosítás, a meditációhoz hasonló folyamat, melyben a kezelő összehangolódik a páciens energiaszintjével. Ezt követi a felbecsülés, azaz a páciensből kiáradó energia kimutatása; ezután az energiák összekeverése következik, és végül megtörténik az energia átadása.
Nem a kéz gyógyít, hanem a hit?
A kételkedő tudósok bizonyítékot követelnek a TT-re, amit mérőeszközökkel sajnos nem tudnak produkálni, viszont a gyógyulások száma reménnyel kecsegtet. A szkeptikus tudósok azon a véleményen vannak, hogy nem az érintés gyógyít ezekben az esetekben, hanem placebo hatás lép fel, vagyis a páciens gyógyulásba vetett nagy hite indítja be szervezetében az öngyógyító folyamatot, ezért vannak a jó eredmények. A placebo hatást számos klinikai vizsgálat igazolja. Olyannyira fontos ez a hatás, hogy az új gyógyszerek tesztelésénél már a kísérletekbe is bevonják a placebo hatás kiszűrését. Ezt úgy csinálják, hogy a kísérleti csoport felének a gyógyszerkészítményt adják be, a másik felének viszont egy külsőre teljesen megegyező, ám hatóanyagát tekintve zéró hatásfokú tablettát adnak. A kísérleti alany tudja, hogy a gyógyszer pl. a köhögés csillapítására való, és ha a placebo-t szedve mégis csillapodik a köhögése, akkor bizonyítottan a placebo lépett életbe. Csak akkor bizonyított a készítmény valódi hatásossága, ha a hatóanyagot kapott betegek között lényegesen nagyobb az aránya a javulást mutatóknak, mint a csupán placebót kapottaknak. Mindenképpen elgondolkodtató, hogy a gyógyulásba vetett hit igenis lényegi a gyógyulást tekintve, és nem szabad figyelmen kívül hagyni semmilyen megbetegedés esetében. Arról nem beszélve, hogy a hit bármilyen más készítménnyel együtt is „alkalmazható”.
Szeretet-terápia
Ki ne hallott volna már arról, hogy magányos, depressziós emberek, akik a lelki egyedüllét okozta számos betegségtől is szenvednek, pillanatok alatt meggyógyulnak, ha háziállatot vesznek magukhoz. Az állatterápia létező, hazánkban most terjedő gyógymód. Majd minden betegségtípus esetén jól használható. Ez az alternatív gyógymód is az Egyesült Államokból terjedt el. Itt először szociális otthonokban alkalmazták, ahol a magány és a szeretet hiánya lehangolttá, szomorúvá tette a beteg, idős embereket. Néhány kutya azonban megoldotta a helyzetet: az ápolók megfigyelték, hogy az állatok simogatása után a lakók sokkal vidámabbak lettek, visszatért régi életkedvük. Bizonyított tény, hogy a kutyák, cicák simogatása például csökkenti a vérnyomást, helyreállítja a szívritmust. A lovaglás, a delfinnel való úszkálás számos kisgyereknek adta már vissza az egészségét, vagy javított számottevően életminőségén.
Haltól nő az étvágy?
Nancy Edwards kutató alzheimer-kórban szenvedő betegek étkezési szokásait jegyezte le. A betegek egyik csoportjának szobájában elhelyezett egy akváriumot, színes díszhalakkal. Tíz hétig figyelte őket és megállapította, hogy a halas szobák lakóinak étvágya nőtt: több mint tíz százalékkal többet ettek, mint a kontrollcsoportba tartozó betegek. Hazánkban is vannak már a fentiekhez hasonló kezdeményezések. Például akváriummal kísérleteznek egy vidéki kórház pszichiátriáján. Azt remélik, hogy a depressziós betegek állapota javulni fog, ha több időt tölthetnek a kopoltyúsok társaságában.