Nemzetközi orchidea- és bromélia kiállítást és vásárt rendez a Magyar Orchidea Társaság 2008. december 4-7 között Budapesten, a Városligetben, a Magyar Mezőgazdasági Múzeumban.
Fahéj és vanília. Mi más jutna az eszünkbe ezekről a csodálatos fűszerekről, mint a karácsony? Nem mindenki tudja azonban, hogy a vaníliát bizony ugyanúgy egy orchideának köszönhetjük, ahogy azokat a csodálatos, igéző virágokat, melyekkel egyre többen esnek szerelembe. Az idei, adventi kiállításon és vásáron a karácsonyi virág kompozíciókat karácsonyi sütemények kísérik majd – csak hogy elkezdhessük a felkészülést a decemberi ünnepekre.
Az istennőből lett virág…
A vanilia orchidea (Vanilla planifolia) történetét a mayák népéhez tartozó totokán indiánok legendájából ismerjük meg. E szerint a szép Xanath istennő, aki nem vetette meg a halandó férfiak társaságát, beleszeretett egy izmos fiatal harcosba. Az istenek tanácsa azonban úgy határozott, Xanathnak nem lehet viszonya halandóval, és megtiltották neki, hogy szerelmét újra lássa, emberrel kapcsolatba lépjen. Az istennőnek bánatában megszakadt a szíve. Isteni erejét felhasználva pedig csodálatos virággá változott, mely erőt adott és áldást hozott a totokán népre. Manapság az istennőt – egészen pontosan az orchideát, amivé változott – vaníliának nevezzük.
A mesén túl…
A vanília valójában, egy Mexikóban őshonos liánszerű, kúszó orchideaféle termése. Fűszerként már az aztékok is használták – értékét bizonyítja, hogy a leigázott őslakosok néha még az adót is „orchideában” fizették az őket leigázó spanyoloknak, akik Európába is elhozták a növényt. Ma már a világ számos országában, így pl. Braziliában, Sri Lankán, Tahitin és legfőképpen Madagaszkáron hatalmas ültetvényeken termesztik. Az átváltozott istennő nemzetségéhez, a Vanilia-nemzetséghez száztíz további faj tartozik, melyek közül még sokan felbukkannak majd az adventi kiállításon. A vanília virágainak színe változatos: rózsaszín, narancs, pink, krémszínű, vagy zöldes-sárga is lehet. Szirmaikat csoportosan, hajnalban nyitják ki, és késő délután csukják őket vissza. Legújabb kori tisztelőik hat-nyolc héten át gyönyörködhetnek pompájukban.
Orchideák – nem csak a szemnek
Ahogy látogatóink már megszokhatták a decemberi kiállításon a hazai növénybarátok, kertészetek mellett külföldi növénytermesztők is bemutatják virágaikat. Németországból a Kopf, Röllke és a Pazuzu Extrem Flora kertészet érkezik orchideáival, rovarevőivel és broméliáival, Olaszországból az Orchidslago hozza el egzotikus növényeit. Idén először a Lengyel Orchidea Társaságtól is érkeznek kiállítók, és üdvözölhetünk kiállítót Ausztriából is. A kiállításon bemutatók, szaktanácsadások segítik az érdeklődőket a tájékozódásban. A Társaság tagjai megosztják a növények tartásával kapcsolatos tapasztalataikat, tanácsokat adnak azoknak a látogatóknak, akik szeretnének ezekből a növényritkaságokból otthonukban tartani. A növényvásáron, csakúgy, mint a kiállításon számos hazai és külföldi termesztő és virágkereskedő hozza el szebbnél szebb növényeit, hogy az érdeklődők haza is vihessenek a természet ezen csodáiból. Időpont: 2008. december 4-7. Helyszín: Magyar Mezőgazdasági Múzeum, 1146 Budapest, Városliget, Vajdahunyadvár Nyitva tartás: 10-18 óra között Belépőjegy árak: felnőtt: 1200 Ft, tanuló (6-14 éves korig), nyugdíjas és 10 fő feletti csoportoknak: 600 Ft diák: 800 Ft családi (2 felnőtt és 2-3 gyermek): 3000 Ft