Ha végignézzük a világ több ezer éves történelmét, a mítoszokat és legendákat, sokkal több a harccal, mint a békével kapcsolatos történet. Ennek pedig nem az az oka, hogy az emberek között gyakori volt a konfliktus, hanem az a tény, hogy a pusztítás valahol mélyen mindenkiben ott rejtőzik.
Oswald Spengler szerint „az ember ragadozó állat„. Mára szállóigévé vált a spengleri mondás: „aki nem mer kalapács lenni, az az üllő szerepére kényszerül„. Az állatvilágban a ragadozók – vegetáriánus zsákmányállataikkal összevetve – általában nem csupán erősebbek, de intelligensebbek is. Herakleitosz azt állította, a háború minden fontos dolog teremtője. A Mars az asztrológiában is a háború bolygója, szimbóluma.
A legújabb régészeti kutatások és felfedezések fényében lassacskán kiderült, hogy az ősi Kelet-Afrikában, ahol az emberi evolúció legkorábbi bizonyítékai előkerültek, már a kezdet kezdetén – úgy egymillió-nyolcszázezer évvel ezelőtt – különböző fajtájú emberszerű lények éltek. Az egyik vegetáriánus volt – ez a típus mára kihalt. A másik – a Homo habilis – a cselekvőképes vagy cselekvésre alkalmas emberm hús fogyasztott, vélhetően az ő nemzetségéből származik a mai emberiség.
Mars, a háború istene
S mert háborúskodni a férfias dolog – az ősi vadászat máig megmaradt ösztönéből fakad –, a fiúkkal szemben mások az elvárások. A férfiak nem mutatkozhatnak gyengének, nem mutathatják ki az érzéseiket. Az „igazi férfi” nemcsak viselkedésében hasonlít a ragadozókhoz, hanem táplálkozásában is. Sokkal több fehérjét, húst fogyaszt, mint a nők, és vagy semmit nem tesz az egészségéért, vagy a külső testi adottságaira figyel csupán.
Az sem véletlen, hogy a férfiaknak a nőkhöz képes jóval kevesebb a társas kapcsolata. Már egészen kicsi koruk óta arra nevelik, hogy „a férfi nem beszél az érzéseiről, nem sír, nem panaszkodik”, hát elszigeteltebben él – könnyebben megbetegszik, és hamarabb meg is hal. Mert épp azok a beállítottságok és viselkedések számítanak férfiasnak, amelyek tönkreteszik az embert. A fiúk megtanulják szégyellni, felszámolni, elfojtani saját érzéseiket, még akkor is, ha azok nagyon is kikívánkoznának.
Elfojtani az agressziót
A „belső kukta” túlnyomása robbanásra vagy összeomlásra hajlamosít. Előbbi a külvilág ellen irányuló erőszakos dühkitörésben jelenik meg, utóbbi pedig ön maga ellen irányuló öngyilkossággá, vagy a „gyilkos kór” kifejlődésének alapjává. Ez a lelki háttér a szívinfarktust szenvedők esetében annyira nyilvánvaló, hogy még a hivatalos orvostudomány sem hunyhat felette szemet. A modern, teljesítményorientált férfiideál „tipikus haláloka” a szívroham. Mert épp azok a beállítottságok és viselkedések számítanak férfiasnak, amelyek tönkreteszik az embert. Az agresszió, ami az emberiség fennmaradásának záloga volt, ma az egészség legádázabb ellensége. Lukács evangéliuma (9.25.) így ír erről: „Mert mit használ az embernek, ha mind a világot megnyeri is, ő magát pedig elveszti vagy magában kárt vall?” Csakhogy pontosan ez történik a férfiakkal a modern fejlődés patriarchátusában.
Mit tehet a marsikus férfi?
Rüdiger Dahlke szerint az igazi gyógyulást csak a homeopatikus beavatkozás hozhatja. Mint írja: „a megoldás nem az, hogy az ellenpólushoz menekülünk, hanem hogy megtaláljuk és megéljük a Mars megváltott síkjait. Ahelyett, hogy meggondolatlanul teret engedünk az utcákon és a képernyőkön egyaránt megjelenő erőszaknak, célszerűbb lenne, ha a kockázatos helyzetekben inkább a bátrabb részvételre törekednénk: a kezdeményezésre, a bátor, esetleg kockázatos élettervre, az álmainkért vívott harcra. Helytállás, önrendelkezés a saját életcélunk végrehajtása olyan cél, melyért érdemes harcolni. Védekezhetnénk a jogtalanság és a sportszerűtlenség ellen, kiharcolhatnánk magunk és mások életének jogos érdekeit és kiállhatnánk ideáljaink mellett, ellenállást tanúsíthatnánk, amikor fenyegetve látjuk az élet alapvető jogait, konstruktív kritikát gyakorolhatnánk, amely segít, hogy kialakuljon a vitatkozás kultúrája,s amely elismeri és véghezviszi a gyengékért való hősies beavatkozást, illetve védelmet.” Ehhez, bizonyos megszorításokkal még olyan régi bálványok is felhasználhatók, mint Ivanhoe, Robin Hood vagy Zorro. Hiszen a Grál-lovagok erényei is a Marshoz kötődnek.
Végső soron éppen az emberi individualizációjának útja az – a partnerkapcsolat témájáról már nem is beszélve –, amely a szűzföldön megteendő első lépéshez a legtöbb bátorságot és helytállást, kezdeményezést és erőt igényli. Mindezek a Mars témái, s csak a bátor felfedezőre várnak.