Honnan lehet tudni, hogy valaki természetes halál vagy netán baleset esetleg végzetes betegség áldozata lesz?
Születési képletünkben az elmúlás módját a 8. ház mutatja. A jegy, amelyben a ház kezdődik (az érintett jegy jellegzetességeinek megfelelően) határozza meg a halál jellegét. Így például a Kos jegyében kezdődő 8. ház utalhat gyors elmúlásra, de a jegy által uralt testrészek miatt akár fejjel, vérnyomással összefüggő okokra is. A ház uralkodó bolygójának helyzete, továbbá a házban tartózkodó bolygók és azok fényszögei tovább pontosítják a meghatározást. Békés, nyugodt halálra utalhat például a Jupiter jelenléte a házban vagy harmonikus fényszög-kapcsolata bármely érintett bolygóval. Diszharmonikus fényszög érintettség esetén ugyanakkor a Szaturnusz hosszan tartó betegségre, az Uránusz és a Plútó hirtelen (pl. baleset) elmúlásra, míg a Neptunusz nehezen beazonosítható körülményekre hívja fel a figyelmet. Nem szabad elfeledkeznünk azonban a születési horoszkópunk legfontosabb bolygójáról, a képletünkben minket jelölő születési uralkodóról sem! (A születési uralkodó az Aszcendens jegyének uralkodó bolygója vagy bolygói)
Melyik házban, melyik bolygó (illetve egyáltalán mi) utal az életünk végére?
Kicsit ironikusan úgy is fogalmazhatnánk, hogy kezdetben a vég, hiszen a IV. ház jelképezi az életünk végét, ugyanakkor az eredetünket is. Amíg az elmúlás módjának meghatározásában a születési uralkodó csak mellékszereplő volt, addig az időpontjának meghatározásában már övé a főszerep! Életünk végét ugyanis a születési uralkodónkra érkező, lassú mozgású bolygók tranzitjai jelzik. Ebből következik, hogy egy ember életében nem csak egy ?halálpont” létezik! Egyesek sajnos már a legelsőnél (születés után) elmennek, míg a szerencsésebb többség csak jóval később. A halál pontos időpontját természetesen a IV. ház uralkodója, illetve a házban lévő bolygók is befolyásolják. Az életvég meghatározásában azonban fontos szerepet kap a Szaturnuszt is, amely a születési uralkodót kizárva, a Nappal vagy az Aszcendens-el diszharmonikus fényszöget alkotva, önállóan is képes halálpontot kiváltani.
Sorsunk mennyiben múlik szabad akaraton és mennyiben az eleve elrendeltetésben?
A szabad akarat egy illúzió, hiszen az adottságok és a képességek ismeretében pontosan kiszámítható. Leegyszerűsítve: képzelj el egy oroszlánt aki elé választási lehetőségként egy Antilopot és egy tortát helyeznek. A képességeit ismerve biztosra vehetjük, hogy nem a tortát fogja választani… A sorsunk jelentősebb állomásai meg vannak írva. Az állomásainkat összekötő utak felderítése, megtalálása, esetleges kiépítése viszont már a ?szabad akaratunkra” van bízva… Buzsáki Gábor Forrás: asztropatika