Az a nő, aki a filmeket készítette, nem én voltam. Valaki más. Semmi közöm ahhoz a személyhez, vagy az életemnek ahhoz a szakaszához. A mostani életemben csak állatok szerepelnek. Ami azelőtt történt, nem velem történt! – állítja az 1934. szeptember
Az egykori szexbomba, Brigitte Bardot 1973-as visszavonulása óta csak az állatokért él. Saját bevallása szerint 70. születésnapján is az ő társaságuknak örült leginkább.
„Merev gyerek voltam”
A kis Brigitte születésekor a gyártulajdonos papa gyémánt nyakéket ajándékozott feleségének. Arról nem szól a fáma, kishúga világrajöttekor mivel kedveskedett nejének, de azt tudjuk, hogy a házaspár fiút várt? A Bardot-lányok a párizsi felső tízezerhez tartozók kényelme és luxusa, szolgálók és angol nevelőnők féltő gondoskodása ellenére magányosan nőttek fel. Szüleik üzleti utakon, divatbemutatókon és estélyeken töltötték idejük jórészét. Brigitte hétéves volt, amikor testvérével összetörtek egy értékes vázát. Húga 25, Brigitte 50 botütést kapott büntetésül: ezután saját bevallása szerint meg volt győződve róla, hogy a szülei nem szeretik. És csak azért kell iskolába járnia, hogy addig is megszabaduljanak tőle. Attól kezdve magázta őket. Tizenhárom éves volt, amikor beíratták balettozni: mestere, Borisz Knyazev csúf kis kacsának, de nagyon tehetségesnek tartotta. A visszahúzódó kislány barátkozni kezdett, lassan megjött az önbizalma.
Elle-címlap, szerelem és filmszerepek
A bakfis Bardot mozgása éppoly tökéletes volt, mint az alakja. Eleinte csupán anyja divattervező barátnőjének ruháit mutatta be, de 1949 májusában már az Elle címlapjáról mosolygott az olvasókra, akik a modell nevét keresve csak a rejtélyes B.B. monogramot találták. Monsieur Bardot ugyanis nem engedte, hogy patinás neve, mely persze gyáráé is volt, egy női magazinban szerepeljen. Ez a címlapfotó indította el Brigitte filmes karrierjét: amikor Marc Allegret filmrendező meglátta a 15 éves lány képét, utasította segédrendezőjét, Roger Vadimot, hogy azonnal hívja be próbafelvételre. A kamera „első látásra beleszeretett” Bardot-ba, akárcsak Roger Vadim. A szülők viszont cseppet sem voltak elragadtatva a lányuknál 6 évvel idősebb, a nagy tervekkel s az övéktől igencsak eltérő elvekkel bíró, orosz származású fiatalembertől. Kitiltották a házukból. A fülig szerelmes Brigitte válaszul – 15 évesen, életében először, de nem utoljára – öngyilkosságot kísérelt meg. Szülei erre beleegyeztek, hogy ha betölti 18. évét, megtartsák az esküvőt. Az 1952 decemberéig tartó várakozást úgy élte meg, mintha egy halálra ítélt büntetését életfogytiglanra változtatták volna. Minden nap hosszú szerelmes leveleket írt a fiúnak és szorgalmasan leckéket vett tőle, minden téren.
Szexszimbólum születik
Vadim kitartóan tanította, formálta a szépséges bakfist, akárcsak későbbi felfedezettjeit, Jane Fondát és Catherine Deneuve-öt. Meglátta benne a leendő szexszimbólumot. A lány kivételes bájait hangsúlyozó, saját készítésű fotói mindig nála voltak, hogy alkalomadtán megmutathassa azokat a filmszakma moguljainak. Elintézte, hogy az – akkor még ismeretlen, barna hajú Bardot-t – a Szerelmi aktus című mozi mellékszereplőjeként meghívják a Cannes-i Filmfesztiválra. A lapok lehozták a lány bikinis fotóját. Az akkoriban újdonságnak számító fürdőruha ellenállhatatlan látványt nyújtott Bardot tökéletes idomain. Vadim forgatókönyvéből és rendezésében forgatták 1956-ban az És az Isten megteremté a nőt című filmet. Ebben már szőkén, alig-ruhában láthattuk B. B.-t. A film akkoriban legalább akkora felháborodást és tiltakozást váltott ki világszerte, mint amekkora lelkesedést. A gyenge történet, az 50-es években merész, ma inkább mulatságosan ható jelenetek nézhetetetlenek lennének Bardot erotikus kisugárzása nélkül. Filmjei jórészét később is e páratlan adottságára építették. Saját bevallása szerint sosem a forgatókönyv igényessége, hanem az alkotók személye alapján döntötte el, milyen szerepeket vállalt. De Gaulle elnök adókedvezményt adott neki, mert filmjei többet hoztak Franciaországnak, mint a Renault és a Peugeot autógyárak együttvéve. Zaklatták és istenítették, rajongtak érte és bírálták a fiatalok megrontásáért. „Azt mondják, ártalmára vagyok az ifjúságnak, rossz példát mutatok nekik? Akárhová megyek, mindig az az érzésem, hogy az emberek levetkőztetnek a szemükkel. Azt hiszik, ugyanaz vagyok az életben is, mint a filmen. Nem fogják fel, hogy az életben ugyanarra vágyom, mint bármely más normális lény? Ha visszagondolok a pályámra, tulajdonképpen örülnöm kellene, hogy még egyáltalán életben vagyok” – nyilatkozta.
Filmbeli partnereibe belehabarodott
Az És az Isten megteremté… forgatásán beleszeretett filmbeli partnerébe, Jean Louis Trintignant-ba. Elhagyta Vadimot. Aztán két énekes, Gilbert Bécaud és Sasha Distel következett. 1959-ben a Babette háborúba megy-ben játszott együtt Jacques Charrier-vel. Második férje, és egyetlen fia apja lett. Terhessége alatt nemcsak a sajtó örökös zaklatásától, de attól is rettegett, hogy a szülés tönkreteszi alakját. Szemrebbenés nélkül bevallotta, nem szereti a gyerekeket. A kis Nicholast hathetesen apjára bízta: visszament „komédiázni”. Válásukkor pedig meg sem fordult a fejében, hogy ő nevelje fel a fiát, akivel ritka találkozásaik alkalmával számos konfliktusa akadt.
„Nem élhetek úgy, ahogyan szeretnék”
„Asszony vagyok, mint bárki más. Van két fülem, két szemem, orrom és szájam. Érzek és gondolkodom, s mindezek mellett feleség és anya vagyok. De az életem egyre inkább ellehetetlenül. A lelkem mintha már nem is volna az enyém. Sztárnak lenni számomra olyan, mintha egy varázsló inasa volnék. Iszonyatos. Nem élhetek úgy, ahogyan szeretnék. Szinte csak rejtőzködve létezem. Ha a saját lakásomban friss levegőre vágyom, nem nyithatok ablakot, mert a szemben lévő ház tetején ott ül egy fotós teleszkópos fényképezőgépével. Egészen csekély rész az enyém a saját életemből” – panaszkodott 1960 elején. Néhány hónappal később, 26. születésnapján újra öngyilkosságot kísérelt meg; az utolsó pillanatban sikerült megmenteni. A háttérben kimerültség, depresszió, megromlott házassága, férje újabb idegösszeroppanása és Bardot Samy Frey-jel folytatott szerelmi viszonya állt. A híres francia írónő, Simone de Beauvoir tanulmányt írt B.B.-ről, melyben természeti tüneményhez, áprilisi záporhoz hasonlította. Megpróbálta megfejteni szeszélyei, szépsége és ellenállhatatlan vonzereje titkait. Bár a színésznő már 1960 nyarán abba akarta hagyni a filmezést, sikerült lebeszélni szándékáról, mondván a szexbomba-szerepek mellett arra is alkalma nyílik, hogy színészi tehetségét bizonyítsa.
„Sachs hevesen lerohant, mint James Bond”
Saint Tropezben találkozott 1966 nyarán a gazdag iparmágnással és ismert playboy-jal, Hans Sachs-szal. A színésznőt James Bond-módjára vette le a lábáról: 100 tucat vörös rózsát szórt le helikopterről Bardot birtokára. Majd romantikus, gyertyafényes vacsorájuk végén tízkarátos briliánssal lepte meg. Las Vegasban mondták ki a boldogító igent, Ted Kennedy gyors szervezésének köszönhetően elrejtőzve a sajtó elől. De hamar kiderült, hogy természetük nagyon különböző, ezért elváltak útjaik.
Az utolsó szerep: Ha Don Juan nő lett volna
A hetvenes évek elejére Bardot-nak végképp elege lett a férfiakból és a filmekből is – saját bevallása szerint mindig utált filmezni. Többször bejelentette, hogy visszavonul: 1973 nyarán tette meg, miután eljátszotta Roger Vadim Ha Don Juan nő lett volna című mozijának címszerepét. Negyvenedik születésnapját jó barátnőjével, Francoise Sagan írónővel ünnepelte. Aztán nálánál jóval fiatalabb szeretők sokasága oldalán igyekezett felejteni korát, fáradhatatlanul keresve az Igazit. Fütyült rá, mit gondolnak róla az emberek.
A megszállott állatvédő
Ma az állatok védelme érdekében használja pénzét, idejét és hírnevét. Ha megmentésükről van szó, nem ismer lehetetlent. Bár számos kudarc éri, sosem adja fel. Saját bevallása szerint négylábú kedvencei társaságát jobban szereti, mint az emberekét. Még a fiával is ritkán találkozik. Azt mondja, a sors végül mégis útjába hozta a férfit, akit sokáig hiába keresett: 1992-ben ment hozzá negyedik választottjához, Bernard D'Ormale-hoz. Ezen rajongói is megbotránkoztak. Hisz”” férje a francia szélsőjobbos képviselő, Jean-Marie Le Pen barátja és támogatója. Bizonyára az ezért kapott kritikák is hozzájárultak ráncai mélyüléséhez. De elvből nem varratja fel őket, nem törődve azzal, hogy elárulják a korát.