Pokol volt az élete Rober de Niro mellett a Vejedre ütök című filmben, mi pedig könnyesre röhögtük magunkat az ifjú udvarló és a zord após csatározásain, majd Edward Norton mellett elhittük neki, hogy egy zsidó rabbi és egy keresztény pap lehetnek legjobb
Benjamin Edward Stiller 1956. november 30-án, a Nyilas jegyében, New Yorkban látta meg a napvilágot, a komikus házaspár, Jerry Stiller és Anne Meara második gyermekeként. Mivel szülei, maguk is a nevettetésből éltek, nincs mit csodálkozni azon, hogy Ben-t ilyen sajátos humorral és beszélőkével áldották meg az égiek. A kisfiú szülei és azok színész barátai között gyakorlatilag a filmezés világában nőtt fel, s miután nővére, Amy Stiller is a színészi pálya mellett döntött, már nem volt kérdés, hogy a legkisebb Stiller poronty milyen pályára lép. Ám Ben-t nem csak a színészet érdekelte (noha előszeretettel adott elő már egészen kiskorában Shakespeare darabokat a nappaliban). Maga a filmkészítés vált a hobbijává: saját Super 8-as kamerájával rendre „vígjátékokat” készített. Ezeknek többnyire ugyanaz az ügyefogyott, szerencsétlen főszereplője volt, mint akiket húsz évvel később maga is játszott, de a csattanó mindig jó és megnyugtató volt. Hősei elnyerték a jutalmukat, és mindenki boldog volt.
Tanuló, parodista, rendező, színész
1983-ban beiratkozott az UCLA egyetemre, de elvégezni már nem volt türelme – visszatért New Yorkba, és a színház felé vette az irányt. Első kiemelkedő szerepét a House of Blue Leaves-ben alakította, ám a kiugrást egy paródia hozta meg számára: színész barátjával Tom Cruise-t és Paul Newman-t parodizálták a Pénz színe című filmből. A kisfilm hamarosan a Saturday Night Live-ben, az amerikaiak kedvenc show-műsorában szerepelt, s ettől kezdve mindenki megjegyezte, ki is az a Ben Stiller. Kisebb filmszerepek, és egy rövid életű saját show-műsor következett, majd az első filmrendezés. Az azóta kultfilmmé vált Nyakunkon az élet c. film volt Ben első saját rendezése Winona Ryder és Ethan Hawke főszereplésével, majd Jim Carrey következett a Kábelbaráttal. A film kapott hideget is, meleget is, de ez sokkal inkább Jim mániás, már-már idegbeteg alakításának szólt, mintsem a rendezőnek. Eztán Cameron Diaz, és a Keresd a nőt c. vígjátékban nyújtott ügyefogyott, rémes kinézetű, naiv ex-szerelmes szerepe következett, ami meghozta a nagy áttörést.
Ettől kezdve Ben-t beskatulyázták a „garantáltan vicces pasi” szerepkörbe, és egymást követték a főszerepek: Mystery Men, amelyben Ben egy szuperhőst alakít, és az Ég velünk, amely egy zsidó rabbi és egy katolikus kispap barátságáról szól. (Utóbbit a film másik főszereplője, Edward Norton rendezte.) Aztán láthattuk a felfrissített Starsky és Hutch, és az Éjszaka a múzeumban című filmekben, amelyekben szintén hozta a maga formáját.
A szerelemben szerencsés
Míg Ben a filmekben rendre az örök vesztes, balfácán férfiakat személyesíti meg, az életben annál nagyobb sikereknek örvend a nők között. Ugyanakkor nem hallunk róla botrányok, megcsalások és drogos topmodellek kapcsán. Ebben nyilván nagy szerepet játszik az a tény, hogy miután megtalálta élete párját, 2000-ben feleségül vette Christine Taylor-t, akitől két évvel később, április 10-én, kislánya született (Ella Olívia), majd 2005. július 10-én, egy kisfiúval, Quinlin Dempsey-vel bővült a család. Christine pedig nem csak az életben, hanem a filmvásznon is a társa: a Zoolander című (Ben által írt és rendezett) filmben ő játssza a főszerepet férje mellett. Ben Stiller első blikkre nem a nők álma. Még csak nem is szimpatikus. De minél több filmjét nézi meg az ember, annál jobban megszereti. És egy idő után már sármosnak is látja. És okosnak. Kedvesnek. Helyesnek. Jószívűnek. Szeretetre méltónak. Aztán már nem is akar más filmet nézni – csak Ben Stiller produkciókat. :-)))