Kevés olyan átütő tehetségű, őszinte, és eredeti humorral rendelkező színésszel találkozhatunk a filmvásznon, mint amilyen a skót születésű Gerard James Butler, aki 1969. november 13-án, a Skorpió jegyében látta meg a napvilágot.
Butler az „igazi Felföldi” – hiszen Skóciából, Glasgowból származik. Édesanyja, Margaret, és édesapja, Edward, ír gyökerekkel büszkélkedhet, talán innen erednek különös fényű, zöldeskék szemei. (Gerry szerint felmenői miatt nincs saját tartánja a családjának.) A legendásan jókedvű, szexszimbólumnak tartott, egyébként agglegény életet élő színész interjúi során előszeretettel viccelődik kollégáival, ám ízes, skót poénjait rendszeresen félreértelmezi a sajtó, ő pedig nem győz magyarázkodni, hogy mi fán is terem az irónia…
Kacskaringós jogi pálya
Kevesen tudják, de az ifjú Gerard jogi diplomával rendelkezik, amelyet a Glasgowi Egyetemen szerzett, s felnőtt élete első komoly éveiben egy vezető jogi cégnél tevékenykedett. A fordulatot, amely ráébresztette, hogy valami merőben más életutat választott magának, egy színdarab jelentette. Irvine Welsh: Trainspotting című regényének színpadi feldolgozása volt ez, amely egy csapásra eldöntötte a továbbiakat. Butler Londonba utazott, ahol egy ideig alkalmi munkákból élt, és szereplőválogatásokra járt. Hite és akarata hamar meghozta a sikert: megismerkedett Steven Berkoff színész-rendezővel, és hamarosan eljátszhatta élete első szerepét, a Coriolanusban, majd kicsivel később a heroinfüggő Rentont (a Trainspotting főszerepét) – mintegy bizonyítékul, hogy érdemes volt pályát módosítania.
A legszexibb Drakula
Kisebb nagyobb szerepek után, az áttörést a Drakula 2000 című film hozta meg számára, amelyről a kritikusok ódákat zengtek, és amely Gerryt az amerikai szexszimbólumok sorába emelte. Minden idők legkarizmatikusabb, legigézőbb, legszebb vámpír grófjának tartják, aki sötét hajával, kék szemeivel, szálfa termetével mágnesként vonzza a női tekinteteket. Drakula után Gerrynek (aki utálja, ahogy az amerikaiak a Gerardot mondják, így Gerryre módosított) nem kellett többé szerepekért kilincselnie, sorban álltak érte a producerek. Eljátszotta ősünket, Attilát, majd a Tűz Birodalma és a Stukker következett, és Angelina Jolival a Tomb Raider rosszfiúja.
Énekelni is tud
Új arcát az Operaház fantomja című musical-filmben mutatta meg, ahol a főszerepet olyan tökéletesen formálta meg, mintha egész életében zenével és énekléssel foglalkozott volna. (Igaz, korábban a Speed nevű skót rock bandában énekelt, így végülis nem állt messze tőle ez a műfaj.) Később, a „P.S. I love you”-ban is megmutatkozik „dalolós” oldaláról egy karaokee-buliban, illetve egy falusi kocsmában, amikor együttesével zenélni kezd, és újdonsült szerelmének, Holly-nak elénekli a Galway girlt. Érdemes megnézni-meghallgatni, hisz hamar belátjuk: a skót fenegyerek rockzenészként vagy musicalszínészként is méltán megállná a helyét!
This is Spartaaaaa!
Aki látta a 300-at, sosem fogja elfelejteni ezt a mély, ősi energiákat mozgató, hátborzongatóan férfias kiáltást, amely Leonidasz, spártai király száját hagyja el, amint ellenfelét a mélybe taszítja. Vagy amikor katonáinak azt ordítja, hogy este már a pokolban fognak vacsorázni… úgy készüljenek a Xerxéx vezette perzsiai seregekkel vívott csatára, amely a borzalmas túlerő miatt eleve kudarcra volt ítélve, viszont megvolt az áldozat értelme, hiszen a több napos küzdelem alatt az otthon maradt spártaiak felkészülhettek a csatára.
Ahogy Gerard volt minden idők legjobb Drakulája, itt is elmondhatjuk, hogy a 300-ban nyújtott alakítása a skót színész egyik legkeményebb, legvéresebb, legjobb, leghitelesebb munkája. A forgatást nagyon kemény fizikai felkészülés előzte meg, amely során Gerry diétázott (amit utál :-), és napi 6 (!) órát edzett két személyi edző segítségével, hogy külsejével is tökéletesen tudja megtestesíteni a harcos spártai vezért, aki társaival együtt életét áldozta hazájában, a Thermopülai-szorosnál. A film elképesztő rendezése, a zene, a beállítások, és nem utolsó sorban a szereplők játéka felejthetetlen élményt nyújt a történelmi (háborús) filmek szerelmeseinek.
„Guy Ritchie a legjobb”
Legújabb filmjei egyikében, a RocknRolla-ban, Gerry az angolok kedvencével, Madonna exférjével, Guy Ritchie-vel forgatott, és szuperlatívuszokban nyilatkozott a rendezőről. A film, olyan, mint a többi Guy Ritchie film – szuper jó!!! Ezt követte a futurisztikus ihletésű Gamer, majd az Ugly Truth című vígjáték, amely a napokban került a mozikban. Ebben egy nagyszájú, nagyképű műsorvezetőt játszik, aki fogadást köt a Grace Klinikából jól ismert Katherine Heigl-el (aki a műsor producerét alakítja). A fogadás tárgya az, hogy a férfi szerint minden nő elcsábítható, míg a nő hisz a szabad akaratban. S hogy kinek lesz igaza? A film végén kiderül… 🙂 A sármos színész – sokak örömére – még nőtlen, s bár hetente hozzák hírbe neves kolléganőivel, egyenlőre még az igazit keresi. Számára az igazi nő nemcsak csinos, de igazi lelki társa is egy életen át, aki elhozza számára az örökkévalóságot…