Az epebetegség előfordulásának gyakorisága az életkorral nő, az ötven év feletti nők körülbelül egynegyedénél találkozhatunk vele.
Az epe megbetegedéseit két fő csoportra oszthatjuk, ezek közül most az epekőbetegséggel foglalkozunk. Az epehólyagban vagy az epeutakban keletkezett kő okozta panaszok, elváltozások összességét nevezzük epekőbetegségnek. A nők 20 százalékában, a férfiak 8 százalékában képződik epekő. Az étkezés befolyásolja az epehólyag működését, az epe kiürülését, tehát nagyon lényeges, hogyan állítjuk össze diétánkat. A helyes étrend nemcsak meglévő epekőbetegségben előzheti meg a görcsroham kialakulását, hanem arra hajlamos egyénekben csökkenti a kőképződés lehetőségét, továbbá epekő miatt operáltaknál a kőújraképződést is gátolhatja.
Ki hajlamos különösen epekőbetegségre?
Az epekőbetegségben szenvedők jelentős része a magas kalóriatartalmú, különösen koleszterinben (állati zsírok) gazdag, fűszeres ételt fogyasztók közül kerül ki. Az okok között szerepelhetnek még: - A máj működésében (ahol az epe termelődik) bekövetkezett zavarok. – Az epe koncentrálásában bekövetkezett károsodások. – Egyéb betegségek következtében csökkent epesavképződés. E károsodások elsődleges következménye, hogy mikroszkopikus méretű kristályok képződnek az epehólyagban, amelyek azután folyamatosan növekednek. – Cukorbetegség. – Vékony- és vastagbél-megbetegedések. – Epekőbetegség gyakori még a (magas ösztrogéntartalmú) fogamzásgátló tablettát szedő nők körében, valamint terhesség esetén. Ennek oka a megváltozott hormonális egyensúly, valamint az epehólyag korlátozott funkciója, ami a megnövekedett méh nyomásának következménye.
Milyen tünete lehet?
A kis epeköves kristályok hónapok, évek alatt folyamatosan növekedhetnek, gyakran észrevétlenek maradnak. Előfordul, hogy az epekő akár egész életen keresztül „néma” marad, teljes tünetmentességgel. Ha már az epehólyag nem képes optimálisan összehúzódni, a kő részlegesen vagy teljesen elzárja az epehólyag nyílását, illetve az epeutakat, és ezáltal kifejezett fájdalommal járó tüneteket okoz, mégpedig bizonytalan, tompa, jobb bordaív alatti fájdalom, teltségérzés, hasi puffadás, émelygés, hányinger jelentkezik. A panaszok rendszerint nagyobb étkezés, zsírban gazdagabb ételek elfogyasztása után mutatkoznak. Súlyosabb esetben, az epeutakba beékelődő kő miatt, néhány órával az étkezés után, gyakran éjszaka, hirtelen kezdődő, rendkívül erős görcsös fájdalom lép fel a jobb bordaív alatt, és a jobb vállba, a hátba, esetleg a lapockák közé sugárzik. Hányinger, ismétlődő hányás kísérheti. A roham tartama 1-4 óra lehet.
Mi a teendő roham esetén?
Az epeköves roham megszüntetésére erős hatású fájdalomcsillapítókat és görcsoldókat (No-Spa) alkalmazunk. Görcsoldók és pihenés hatására a görcs pár óra alatt megszűnik. Lehet, hogy tompa fájdalom még fennmarad, ilyenkor a betegek étvágytalanok lehetnek. Ne erőltessük az étkezést, inkább a folyadék biztosítása mellett a koplalást válasszuk. A második napon a beteg már talán ehet is, ilyenkor pirítóst, zsemlét, főtt rizst, főtt burgonyát, főtt sárgarépát egyen, az a lényeg, hogy zsírmentes legyen. A továbbiakban az egyéni tűrőképességtől függően, folyamatosan térjen vissza a kiegyensúlyozott, zsírszegény étrendre.
Megelőzhető a kő újraképződése?
Nagy gondot jelent az epeköves betegek számára, bármilyen módon történt is a kövesség megszüntetése – kivéve, ha műtéttel eltávolították az epehólyagot -, az új kő képződésének megelőzése. Kiterjedt vizsgálatok alapján mondható, hogy eredményes gyógykezelés esetén is, általában 5 év eltelte után a betegek mintegy 50 százalékának újonnan lesz epeköves betegsége. Mindez elkerülhető a megfelelő diétával. A diéta célja az epekőrohamok és heveny gyulladások elkerülése, valamint a kőújraképződés kockázatának csökkentése. Az epebetegek diétájának alapját az egyéni tűrőképességtől függő nyersanyag-válogatás, a mértéktartó zsírfelhasználás, a napi többszöri, kis étkezés, a tápláltsági állapotnak megfelelő energia bevitele képezi.
Mit jelent ez a gyakorlatban?
– Kerüljük a zsíros ételeket, az elhízást, mozogjunk rendszeresen! – Csökkenteni kell az étkezéssel bevitt koleszterin mennyiségét. – Mértéktartóak legyünk a fűszerezésben. Kerüljük az erős, csípős, nyálkahártyát irritáló fűszerek alkalmazását – A diéta legyen rostban gazdag, gyakran tartalmazzon főzelékfélét, gyümölcsöt és teljes őrlésű pékárut. – Ajánlatos a gyakori, kis étkezés bevezetése, beleértve a késő esti falatokat is. Ezek az étkezések segítenek az epehólyag folyamatos kiürítésében, és ezáltal a kőképződés megelőzésében. – Az étrend zsírtartalmának a csökkentése szükséges, mert az epehólyagot leginkább a táplálék zsírtartalma ingerli összehúzódásra. A túlzott zsírszegénység sem előnyös, mert az epehólyag összehúzódásának elmaradása növeli a kőképződés kockázatát, ráadásul megfelelő zsírmennyiség szükséges a zsírban oldódó vitaminok felszívódásához. – Az élelmiszerek közül válasszuk a zsírszegény változatokat, legyen az tej, tejtermék vagy tőkehús, és kerüljük a zsírban gazdagabb tejszínes, tejfölös, majonézes ételeket. Az ételek készítéséhez minél kevesebb zsiradékot használjunk fel, és ne hevítsük, ne süssünk forró olajban.
Fűszerek
A bennük lévő aromaanyagok, a különböző illóolajok panaszt okozhatnak. Például csípős paprika, bors, chilli, hagyma (különösen a zsiradékban hevített), torma jelenthet veszélyt. A megelőzés érdekében, ha bármilyen panaszod van, menj orvoshoz, és beszéld meg diétádat dietetikussal.
Mintaétrend
1. nap reggeli – gyümölcstea, sonkakrém, szezámmagos császárzsemle; tízórai – sárgarépaturmix, gépsonka; ebéd – csontleves cérnametélttel, hajdinás húsgombóc, salátafőzelék; uzsonna – almakása; vacsora – citromos fogasszelet, burgonyapüré. 2. nap reggeli – saláta, kefir, magos zsemle; tízórai – barna kenyér, hámozott paradicsom; ebéd – szárnyasraguleves, túróval töltött zsemle; uzsonna – korpás teasütemény, vegyes gyümölcssaláta; vacsora – szilvakompót, töltött cukkini. 3. nap reggeli – házi gyümölcsjoghurt, pirított kalács; tízórai – vegyes gyümölcskompót; ebéd – gyümölcsleves, sertésbecsinált, párolt rizs; uzsonna – piskótaszelet, rostos ivólé; vacsora – sült csirke hidegen, jéghegysaláta.
További érdekes cikkeket, olvasnivalót, játékot és ajánlót a Fanny Horoszkóp Magazinban találsz. Keresd az újságárusoknál!