A candida gomba elburjánzása sokféle egészségügyi problémához vezethet. Az egyre gyakoribbá váló candidiázis okozta megbetegedés valójában szerteágazó tünetegyüttes, összetett funkcionális működésbeli zavara és jelzése a szervezetnek: egy hiánybetegség.
A candida egy élesztőgomba faj, egy mikroorganizmus, amely káros az emberi szervezetre, ezért „rosszindulatú” baktériumnak is hívják. A candida az ember környezetében mindenütt megtalálható (pld. a levegőben és az elfogyasztott ételben), de csak akkor okoz gondot, ha a szervezetben elszaporodva felborítja a jótékony gombák egyensúlyát.
Hogyan alakulhat ki a hiánytünet?
A nagyüzemi élelmiszergyártás és a nem megfelelő konyhatechnikák következtében alapvetően tápanyaghiányos és méreganyagokkal teli ételek kerülnek a boltokba, így a családok asztalára. A mai rohanó világban kialakult egy rossz táplálkozási szokás: a minőségi, „sejtszintű” táplálkozás átadta a helyét a mennyiségi evésnek. A méreganyagok: tartósító szerek, állományjavítók, ízfokozók is károsítják a szervezet méregtelenítő folyamatait, nyálkahártya sérüléseket okozhatnak, és a felszívó rendszer – a bélbolyhok – gyulladását okozhatják. Ugyanilyen káros hatása van a mindennapi stressznek is. Az állati eredetű termékekből származó módosító hatású anyagok: hormonok és antibiotikumok (a kezelt állatok húsából) befolyásolják az emberi hormonműködést – ha többlet hormon jut a szervezetbe a saját működés visszaszorul, a hormontermelő sejtek száma is lecsökkenhet. A hosszantartó, gyakori antibiotikumos kezelés, és a fogamzásgátló tabletta több évig való szedése is hozzájárul a candidiázis kialakulásához.
Mi lesz a következménye?
A folyamatos irritációtól károsodik az emésztőrendszer, sérül, rosszul működik a bélnyálkahártya – nincs jó emésztés, nincs jó felszívódás, tápanyagok (szénhidrátok és fehérjék), vitaminok, ásványi anyagok, nyomelemek hiánya alakul ki. A méregtelenítési a folyamatok elakadnak, míg a káros anyagok felhalmozódnak, (gátak, „dugók” keletkeznek) melyek akadályozzák és módosítják az értékes anyagok felszívódását. A mérgező, allergizáló anyagok véráramba jutásával a szervezet védekező mechanizmusokat indít be, ezért az immunrendszer aktivitása jelentősen csökken, gyengül az ellenállás a külvilág hatásaival szemben, különféle fertőzések alakulnak ki. Az orvosi kezelések, gyulladáscsökkentők, antibiotikumok alkalmazása csak rövid ideig tartó eredményt hoz, következménye viszont, hogy: tovább gyengül az ellenálló képesség, megváltozik a normál bélflóra (nőknél a hüvelyflóra) összetétele. A bélflóra összetételére emellett a táplálék minősége is erős befolyással van. Az így legyengült szervezetben a testi és lelki egészség kibillen, ami a negatív folyamatok erősödését eredményezi (betegség tudat, néha depresszió). A gyengén működő immunrendszer hiányosságait kihasználva – az eddigi folyamatok következményeként és nem a tünetek okozóiként – a gombaflóra tagjai elszaporodnak a nyálkahártyákon (vastagbél, hüvely). A gombák túlzott megjelenése elsősorban az immunrendszer gyenge működését jelenti, ezért a gyógyulásban a hangsúlyt nem elsősorban a gombák elpusztítására, hanem az egyensúlyi állapotok visszaállítására és az immunrendszer erősítésére kell helyezni.
A gyógyuláshoz szükséges lépések:
- elhatározás! (mindenki a saját sorsa és egészsége legfőbb őre)
- korrekt diagnózis felállítása, ami minden súlyos szervi és egyéb betegséget és információt ad a gombák jelenlétéről, a fertőzés mértékéről (nyál-, vér-, vizelet- és széklet vizsgálat; nőknél hüvelyváladék vizsgálat)
- a szervezet méregtelenítése (gyógyteával – súlyos esetben bélmosással kiegészítve)
- az immunrendszer erősítése
- az elszaporodott gombák számának csökkentése (enyhébb candidiázisos fertőzésnél természetes gombaellenes szerekkel (fokhagyma, fűszerek, illóolajok, bioflavonoidok) súlyosabb esetben az emésztő rendszer fertőzését Nystatin porral, a genitáliák fertőzését helyileg, krémmel és kúppal, illetve belsőleg gombaölő szerrel kell kezelni)
- megfelelő táplálkozás, cukor-, élesztő-, ecet- és alkoholmentes étrend összeállításával, személyre szabott candida diétával.
- a bélflóra helyreállítása nem túl szigorú diéta esetén elsősorban természetes eredetű forrásokból: aludttej, joghurt, savanyú káposzta. Drasztikusabb diéta esetében acidophilust tartalmazó kapszulák bevételével
- egyensúlyi energiaáramlások visszaállítása, (sport, reflexológia, kineziológia, jóga …)
- lelki egyensúly és egészség visszaállítása, (pihenés, relaxáció, meditáció) (Természetesen mindezt szakorvos vagy a candida kezelésben jártas természetgyógyász segítségével, kontrollálásával.)
A candidiázis sok tényező hiányából indul ki. Ilyenek:
- a megfelelő és elegendő felépítő és energiát adó tápanyagok és más nélkülözhetetlen vegyületek, amiknek megléte előfeltétele a sejtek jó működésének
- megfelelő mennyiségű, vírusoktól, baktériumoktól, gombától, klórtól és nehézfémektől mentes tiszta víz a biológiai folyamatokhoz
- elegendő idő a táplálékokat, információkat feldolgozni, megemészteni, testileg és lelkileg
- fizikai aktivitás és sok oxigén, ami szintén a folyamatok, energiák áramlásához nélkülözhetetlen
- stresszmentes élet: béke, nyugalom és szeretet, hogy minden ideálisan működhessen
Mit ne együnk?
? vörös húsok, panírozott vagy mártásos húsételek ? aszalt, kandírozott, szárított gyümölcsök ? magas cukortartalmú gyümölcsök ? sűrített gyümölcslevek, lekvárok, szirupok ? gyümölcskonzervek ? gyümölcsjoghurt, cukrozott tejtermékek ? háztartási cukor, szőlőcukor, barna cukor, nádcukor, kandiscukor és az ezeket tartalmazó ételek ? édesített magvak ? bonbonok, csokoládék, cukorkák, marcipán ? méz, juharszirup, cukorrépaszirup ? cukor tartalmú édesítőszerek ? diabetikus sütemény ? fehérbúza, rozsliszt és az abból készült minden termék ? étkezési keményítő, élesztőkivonat ? dara, burgonyapüré-por, knédlipor ? krémlevesek ? paradicsomleves, mártás ? pudingpor, krémpor ? tejszínhabrögzítő ? búzacsíra ? ketchup, mustár, szójaszósz ? sör, bor, likőrök, pálinkák ? cukros üdítők (Cola, rostos)
Ajánlott élelmiszerek
? biojoghurtok, joghurt pluszok ? sovány túró, vaj, aludttej, író, savó ? tojás ? valamennyi friss és mélyhűtött zöldségféle, különösképpen a fokhagyma, póréhagyma, retek ? torma, kerti zsálya ? hüvelyesek, burgonya ? ecet helyett citromlé ? édesítéshez szacharin ? kávé, gyógyteák, zöldséglevek ? szénsavmentes ásványvíz, gyógyvizek ? valamennyi gabonaféle, teljes mag, durva dara, teljes őrlésű liszt vagy dara ? zab, búza, rozs, kölespehely, korpa ? szójakészítmények: tofu, szójaitalok, szójaliszt, -granulátum, -szelet és -kocka ? élesztő nélkül vagy kovásszal készült félbarna, barna kenyér ? Hamlet, Abonett, Anticandida kenyér, buláta ? teljes kiőrlésű lisztből készült tészták ? friss, fehér húsból (szárnyas és hal) készült ételek ? hidegen sajtolt növényi olajok, olíva, lenolaj ? kesudió, paradió, napraforgó, szezámmag, lenmag, mák, tökmag, kókuszreszelék, mandula, dió, csonthéjas mogyoró
További érdekes cikkeket, olvasnivalót, játékot és ajánlót a Csók és Könny Magazinban találsz. Keresd az újságárusoknál!