Az AquaNatal kifejezetten várandós mamák részére kifejlesztett vízi torna, amely jó hatással van a kismamák szervezetére és lelkiállapotára. Oldódnak a szüléssel kapcsolatban felgyülemlett félelmek és feszültségek. A programot a szülész-nőgyógyászok, a fi
Azt már rég kimutatták, hogy a magzatok érzékelik édesanyjuk jeleit, reagálnak rá és „visszajeleznek”. Látnak, hallanak, ízlelnek és éreznek. Még mielőtt a kismamák először megpillantanák vagy megérintenék gyermeküket, már kialakíthatnak a picivel gyengéd kapcsolatot. A születés előtti kommunikáció ösztönzőleg hat: a babák lelkileg és testileg is jobban fejlődnek.
Kapcsolat a Babával
– A várandós vízitorna foglalkozásokon a baba-mama kapcsolat kialakítására és elmélyítésére fordítunk nagy figyelmet – mondja Vargáné Nagy Anna dúla és AquaNatal oktató. – Az AquaNatal elemei között vannak hastánc- és jógamozdulatok is. A jóga összeköti a testi és szellemi tudatot, a hastáncra jellemző mozdulatok pedig segítenek abban, hogy egy-egy testrészünket hogyan tudjuk a többitől függetleníteni. A speciális vízitorna ezért jó hatással vannak a várandós szervezetre. A kismamák testedzésként és szülésfelkészítésként is egyre jobban kedvelik az egész világon. Javul a légzéstechnika, a vér oxigénellátása. A víz alatti kilégzés pedig növeli a tüdő vitálkapacitását. – A légzésnek óriási jelentősége van a várandósság alatt – mutat rá Nagy Anna – de nem csak a kismamák egészsége szempontjából. Azért is fontos, mert kapcsolatot teremt érzelmeinkkel és a méhben növekvő gyermekkel. A várandós vízitorna további előnye, hogy a foglalkozások során ellazulnak és megerősödnek azok a testrészek, amelyekre a szüléskor különösen fontos szerep jut. – Az órákon azt is megértetjük az anyákkal, hogy mindegy mennyit tudnak fejben, hiszen a szülés nem csak elméletben zajlik. A munkát a test végzi – mondja az oktató. – A kismamák megtanulják hogyan lehet mélyen ellazulni, valamint azt is, hogy a stresszhelyzeteket is tudják kezelni. Bízhatnak önmagukban és a testükben, így a szülés is könnyebben megy majd. Ráadásul a foglalkozások hatására a szülés utáni felépülés is könnyebb. A tornát a baba érkezése után sem kell abbahagyni. Ilyenkor javasolt a babaúszás. Ez tovább erősíti a baba kapcsolatát a vízzel, amely kilenc hónapig egyébként is az élettere volt az anyaméhben.
Kényelmes és egészséges a kismamáknak
– Szinte mindig támogatni szoktam a vízi tornát illetve úszást a várandós anyukák számára – mondja Siklós Pál szülész-nőgyógyász főorvos. – Kivételek természetesen vannak. Olyan betegségek esetén, amelyek egyébként is kizárják a tornát – ilyen a koraszülés vagy a vetélés veszélye. Ilyenkor nem ajánlott semmilyen mozgás, így ez sem. Akkor sem ajánlott a torna, ha egyébként sem menne az anyuka uszodába, például fertőzéses betegség idején. – A várandós vízitorna kényelmes és egészséges a kismamáknak – teszi hozzá a főorvos. – A testsúly gyarapodása miatt a gerinc fokozott terhelésnek van kitéve. Ez a víz felhajtóerejének köszönhetően csökken. Emiatt jobb a vízi torna, mint a szárazföldi. A főorvos azonban arra figyelmeztet: termálvízben vagy 37 foknál melegebb medencébe ne tornázzanak a kismamák.