Számtalan probléma forrása a cinkhiány. A nagyvárosok lakói különösen veszélyeztetettek, hiszen sok nehézfém, például a kipufogógázokból és a cigarettafüstből a levegőbe, majd a talajba, onnan pedig a táplálékul szolgáló növényekbe kerülő ólom és kadmium
Emellett a cink szabályozza az izmok rugalmasságát, szerepe van az agyműködésben, használható a skizofrénia kezelésében. Meggyorsítja a sebek gyógyulását, csökkenti a vér káros koleszterinszintjét, fokozza a növekedést és a szellemi frissességet. Eltünteti a körmökről a fehér foltokat.
Cink és szex
Ha a partner szexuális érdeklődése egyszer csak megcsappan, nem kell feltétlenül bájaink megfakulására, vonzerőnk elvesztésére gondolni. Lehet, hogy mindössze 2 gramm cink hiányzik a boldogsághoz. Ennyi kell ugyanis a szervezetnek, és a férfiaknál ennek jelentős része a nemi szervekben koncentrálódik. Cink hiányában nem termelődik elegendő férfi nemi hormon, tesztoszteron. Ez nemcsak egészségi problémákat, a testi funkciók gyengülését okozza, hanem többek között romba dönti a nemi vágyat is. Egy másik nem kívánt következmény az elégtelen spermatermelés, ami terméketlenséghez vezet. Egyes kutatások szerint a viszonylag sok férfit érintő potenciazavar jelentős része a krónikus cinkhiánnyal függ össze, ahogy a különböző prosztata-problémák is. Talán éppen ez a felismerés vezetett egyes kultúrkörökben a – cinket nagy mennyiségben és a szervezetben könnyen felszívódó formában tartalmazó – osztriga fogyasztásának kultuszához. Az osztriga fogyasztása közvetve valóban fokozhatja a nemi vágyat. Cink valamennyi szaporodási szerv kifejlődéséhez szükséges, ezért hasznos lehet a női meddőség kezelésében is. Szabálytalan menstruáció esetén a nők megkísérelhetik cinktartalmú táplálék-kiegészítők szedését, mielőtt az orvos hormonkezelést írna elő.
Cinkkel a cukorbetegség ellen
A nemi szervek mellett a haj, a szemgolyó, a máj, a vesék, az izmok, és a bőr tartalmaz még számottevő mennyiséget belőle. A jóléti társadalmak népbetegségének számító cukorbetegség is összefügghet a cinkhiánnyal, mivel ez az ásványi anyag alkotóeleme a hasnyálmirigyben termelődő hormonnak, az inzulinnak. Az inzulin szabályozza a vérben lévő cukor feldolgozását, a vércukorszintet. A cink nélkülözhetetlen a fehérjeszintézishez, és az örökítő molekula, a DNS előállításához is. Az immunsejtben egy olyan enzim alkotóeleme, amely megsemmisíti a kórokozó bacilusokat, vírusokat. Szükség van rá a vér sav-bázis egyensúlyának fenntartásához, és az inzulinon kívül még hetvenféle enzimben van jelen. Kiváló antioxidáns, és gátolja az öregedési folyamatokat. Magyarországi adatok szerint főleg a nők körében kell cinkhiánnyal számolni, de a férfiaknál is gyakran előfordul. Cinkhiány esetén annak mértékétől függően bőrgyulladás, hajhullás, immunológiai rendellenességek, növekedésbeli elmaradás, étvágycsökkenés, a nemi mirigyek csökkent működése lép fel.
Miben található meg?
A cinket legnagyobb mennyiségben a húsok, a máj, a hüvelyesek, és a tojás tartalmazza. Természetes forrásai: marhafartő, bárányborda, sertésbélszín, búzacsíra, sörélesztő, tökmag, tojás, sovány tej, mustár. Felszívódást segítő tényezők: – megfelelő mennyiségű fehérje jelenléte az elfogyasztott élelmiszerekben Felszívódást gátló tényezők: – a gabonafélék rostja – a spenótban előforduló speciális rost – akne és fertőzések kezelésére rendelt tetraciklin hatóanyaga – fogamzásgátló tabletták Optimális mennyiség: Felnőtteknek átlagosan: 10-20 mg /nap Terápiás céllal: 20-45mg /nap