Bizonyára sokan észrevették, hogy az időjárási frontok befolyásolják a hangulatukat: fáradtabbak, fejfájósabbak, ingerültebbek ilyenkor. De vajon mi az oka ennek az érzékenységnek?
A válasz egyszerűnek tűnik: az idegrendszeri folyamatokat befolyásolják az időjárás-változások. A frontátvonulások, a légnyomás változása, a légköri elektromosság és az elektromágneses sugárzás, a naptevékenység, illetve a földmágnesesség hatásai mind befolyásolják állapotunkat. Egyeseknél a hőmérséklet változása vagy a szél feltámadása, míg másoknál a csapadék jelenléte okozhat panaszokat.
Ha melegszik az idő
A melegfrontot kísérő páratartalom-emelkedés, illetve légnyomáscsökkenés hatására a szimpatikus idegrendszer kerül izgalomba, mely a veszélyek (túl hideg, külső veszélyre felkészülés) elhárításában játszik szerepet. Ilyenkor fokozódik az anyagcsere, emelkedik a vérnyomás, szaporább a szívműködés. A melegfrontra érzékenyek álmatlanságról, nyugtalanságról, ingerlékenységről panaszkodnak, és sűrűbb a depressziós tünetek megjelenése is. Csökken a koncentráció, hosszabbodhat a reflexidő, ezért a közlekedési balesetek is gyakoribbak ilyenkor.
Ha hidegre fordul
A hidegfrontot páratartalom csökkenés és légnyomás növekedés kíséri. Hatására fokozódik a paraszimpatikus idegrendszer izgalma, mely a zsigeri működésekért felel, mint az emésztés vagy a kiválasztás. Csökken a vérnyomás, gyengébb a szívműködés, erősödnek a reumás és migrén jellegű fájdalmak, csökken a vércukorérték. A hidegfrontra érzékenyek kábaságra panaszkodnak, a reflexidők megnyúlnak, az alvás mélyebbé válik. A koncentráció erősebb ugyan, a munka üteme mégis lassabb, a teljesítmény csökken. Ilyenkor növekszik a görcskészség, fokozódik a trombóziskészség, halmozódhatnak az asztmás rohamok. Az időjárás változásaira nem egyformán vagyunk érzékenyek. A nőket, egyes krónikus betegeket és az időseket jobban megviseli a változás. A frontérzékenységet nehéz befolyásolni, de a kiegyensúlyozott életmód segíthet a tünetek enyhítésében.
A migrénért az időjárás is felelős
A nők megközelítőleg 17, a férfiaknak pedig 7 százaléka migrénes fejfájásban szenved, mely az agy és az azt körülvevő erekben történt változást jelzi. A tünetek közé tartozik a fájdalom, émelygés, hányás és fény- vagy hangérzékenység. Sok migrénes állítja, hogy az időjárás is hatással van fejfájására. Brit kutatók 2-24 hónapon át tanulmányoztak 77 migrénes beteget: kiderült, hogy a résztvevők mintegy 51 százalékának az időjárás indította el a fejfájását. A leggyakoribb kiváltó ok a szélsőségesen meleg vagy hideg időjárás volt, de a betegek nagy része a légnyomás változásra is érzékeny volt.