Sokan meglepetten kérdezik: „Lehet a gyerekekkel jógázni?” Talán különböző kitekert tartásokat végző gyerekeket látnak maguk előtt, miközben a tanár szigorú elvárásokkal javítgat, hogy pontosan csinálják. Minden tévhit ellenére, a gyermekjóga nem ilyen!
Lényege, hogy a gyerekek megszeressék a mozgást, élvezzék a rengeteg játékot, miközben a jóga összes jótékony hatásából kényszerítés nélkül részesülnek. Több ezer éves tudást és hagyományt tapasztalhatnak meg játszva, felszabadultan. Később ráérnek még mindent pontosan, „tudományosan” végezni. Eleinte az a lényeg, hogy felkeltsük a gyermek érdeklődését, és ha már tapasztalja a kedvező hatásokat, maga is egyre többet akar tanulni. – Nem egy gyermek meséli nekem, hogy ha nincs kedve délután a lecke íráshoz, akkor előtte jógázik egy kicsit! – mondja Csuday Dóra gyermekjóga-oktató. – Idővel persze figyelünk, hogy helyesen sajátítsák el a jógagyakorlatokat, hogy azok ne hibásan rögzüljenek. A gyermekjóga nem egy most feltalált, divatos, új dolog, Indiában régóta oktatják. Az órák nagyon változatosak, a keret mindig az épp jelenlevő gyerekekre szabott. Függ a koruktól, nemüktől – például lányokkal pillangóként repülünk, fiúkkal helikopterként -, adottságaiktól, hangulatuktól. Oktatóként állandóan nyitottnak kell lennem, hogy észrevegyem éppen mire van szükségük, a felesleges energia levezetésére, feltöltődésre, pihenésre, koncentrálásra, vagy épp egy jó beszélgetésre. A jóga a test, lélek, szellem hármas egységére hat, így fontos, hogy ha valami nyomja a szívüket, az is a felszínre kerülhessen, és a szellemi fogékonyságuk is ki legyen elégítve.
Három korosztályban gyakorlunk: ovi, suli, tini
A kicsik óriási mozgásigényének megfelelően az ovisjóga rendkívül dinamikus. Elvarázsolódunk kiskutyává, teknőssé, farönkként gurulunk, tigrisként vicsorgunk, kiabálunk. Egész meséket is elmozgunk közösen, amiket a gyerekekkel együtt szövünk az órán. Hihetetlen kreatívak és fantáziadúsak, ha hagyjuk őket egy kicsit kibontakozni. Gyönyörű tündérkastélyba vezetnek engem, vagy éppen a Balatonhoz szúnyogot fogni békaként… Ha már kiugrálták magukat, az óra vége felé fokozatosan lecsendesedünk, ilyenkor sokkal könnyebben átadják magukat egy kis pihenésnek, relaxációnak. A sulisok már rengeteg apró részletre kíváncsiak. Megismerkedünk például az elemekkel, a mudrákkal (ujjak jógája), szemjógázunk. Kreativitásunkat több szinten is megmozgatjuk, mandalákat rajzolunk, énekelünk, együtt gondolkodunk. Velük már mélyebben tanulunk a jóga elméleti oldaláról is, beszélgetünk a tanításokról, hagyományokról, egészséges életmódról. Nagyon igénylik a közös feladatokat, mozgó mandalákat csinálunk, és sokat dolgoznak párban is. A jóga segít nekik az iskolai nehézségek leküzdésében is, a légzőgyakorlatokkal több energiát nyernek, a koncentrációs feladatok pedig segítenek, hogy egy dologra tudjanak összpontosítani. A tinik már szinte mindenre kíváncsiak, amire egy felnőttnek szüksége van a jógaórán. Hosszabb ideig kitartjuk a jógatartásokat, meditálunk, légzőgyakorlatokat végzünk, és szükségük van a teljesen elmélyült relaxációra is. Ők már sokat kérdeznek, mi mire jó, vagy mit csináljon, ha fáj a háta? Sokszor kíváncsiak a tartások eredeti neveire is. Saját elmondásuk szerint azért jógáznak, hogy kikapcsolódhassanak egy kicsit a hétköznapok nehézségeiből, és feltöltődve újra a kihívások elé állhassanak. Azt hiszem, sokat elmond mai világunkról, ha már a 15-16 évesek így élik meg. A gyermekjóga minden gyermek számára nyitott, nem csak csendes és „jólnevelt” gyerekek végezhetik. Kifejezetten előnyös figyelemzavaros, beszédhibás, szorongó, vagy akár hiperaktívnak nyilvánított gyerekeknek is. Egy olyan tudás birtokába juthatnak, amely egész életükön keresztül segítheti őket, bármilyen nehézséggel is küzdjenek! További információ: www.csudajoga.hu