Itt a nyár. Olyan jó lenne okosan, frappánsan megtervezni, megszervezi és kiélvezni a vakációt, hogy ne maradjon rossz emlék utána.
Sokan úgy emlékszünk vissza egy-egy nyaralásra, hogy nehéz kofferekkel küzdöttük át magunkat egy ronda buszállomáson; vagy a hőségben másfél órát vártunk egy belső udvaron a szállásunkra; hogy leégett a hátunk és három nap azzal ment el, hogy nyöszörögtünk a besötétített szobában; hogy az egész család heveny gyomorgörcsöket kapott a barátságos, helyi kisvendéglő kosztjától?
Hosszabb út, igazi ritmusváltás
Akármilyen vidámak is vagyunk a vakáció eljövetelekor, komolyan kell venni a nyári szünetet. Érdemes elgondolkodni, nem jobb ötlet-e egy hosszabb útra elszánni magunkat, mint több rövidebbre. A 3-5 hetes nyaralásnak is megvannak az előnyei, és talán ezt a „stílust” is érdemes kipróbálni. Így egyszer kell szervezni, egyszer kell pakolni, és csak egyszer visszazökkeni. Van még egy érv, ami a hosszabb vakáció mellett szól: sokan panaszkodnak, hogy mire megszokják a nyaralást, a pihenést, mire el tudnak lazulni, mire ráállnak egy új ritmusra, akkor kell visszaindulni. Ezt elkerülendő, érdemes több időt adni magunknak, hogy a dolgos hétköznapok után meg tudjuk szokni, igazán ki tudjuk élvezni a nyugalmat. Lelkesedéssel készülhetünk egy belföldi útra is. Ugyanúgy lehet szeretni saját nevezetességeinket, szép tájainkat, mintha messzi, külföldi úton látnánk világot. Mi igazi, nagy útnak a külföldi utat érezzük: minél messzebb jutunk, annál kalandosabbnak, annál szebbnek találjuk a nyaralást. Pedig hiába pici ország, kevesen vannak, akik igazán ismerik saját hazánkat! És talán olcsóbb is itthon utazni, mint külföldön!
Költözik az egész pereputty
Sokunknak van valahol az országban vidéki háza vagy nyaralója. Ide lehetne költözni egész júliusra vagy augusztusra a családdal. Pakoljuk össze az egész háztartást, vigyük magunkkal a gyerekek barátait, vagy hívjuk el saját barátainkat. Külföldön megszokott a bébiszitter nyaraltatása, ez is praktikus ötlet lehet, főleg kisgyerekek mellett. Ma már nálunk is egyre gyakoribb, hogy a család talál egy fiatal lányt, aki zsebpénz-kiegészítésként elvállalja a gyerekek felügyeletét egy-egy estére, amíg a szülők – végre – kimozdulnak egy kicsit kettesben, vagy akár társasággal. Amennyiben a gyerekek és a bébiszitter megszeretik egymást, gyakran szinte családtaggá válik a fiatal lány, és természetes, hogy a nyaralásra is elkíséri a családot. Így a szülők nyaralás közben valóban tudnak nyaralni is egy kicsit, és a fiatal lány is eljuthat olyan helyekre, ahova egyedül, saját pénzéből nem tudna elenni. Ilyenkor arra kell figyelnünk, hogy az utazás előtt tisztázzuk a részleteket: pontosan mit várunk el a bébiszittertől, mennyi elfoglaltsága és mennyi szabadideje lesz naponta, mi az, amit a költségekből mi állunk, és mi az, amit nem. Ha úgy érezzük, már unjuk nyaralónkat, mert 10 éve minden nyáron ott vagyunk, cseréljünk házat egy-egy vakáció idejére barátokkal, rokonokkal. Ők is szívesen veszik a környezetváltozást.
Külföldi utak
Persze szívesen indulunk neki a nagyvilágnak is. Bárhova megyünk, nagyon ügyeljünk arra, hogy a gyermekek számára is találjunk érdekes programot. Úgy osszuk be időnket, hogy ne csak napozásra, vásárlásra jusson belőle, hanem múzeumokra, kiállításokra is. Kóstoljuk meg a helyi érdekességeket! Ne sajnáljuk az asztalnál töltött időt – és a pénzt sem (nem kell a legdrágább helyekre betérnünk), esténként borozgassunk, pihenjünk, lazítsunk, beszélgessünk sokat. Nem csak attól élmény a nyaralás, hogy messzire utazunk és sokat láttunk, hanem attól is, hogy közben jól érezzük magunkat, együtt vagyunk és megosztjuk élményeinket. Akár otthon nyaralunk, akár külföldön, mindenképp készítsük elő, szervezzük meg a vakációzást. Forduljunk utazási irodához – akár többhöz is -, nézzünk meg katalógusokat, útikönyveket, érdeklődjünk ismerősök körében. Informálódásra ideális az internet is. A pakolást se az utolsó pillanatra hagyjuk. Nem kell túl sok holmit vinni, csak megnehezíti a mozgást, de mindenből vigyünk magunkkal. Ne felejtsük el a térképeket, fényképezőgépet, gyógyszereket, biztosítást, napolajat, és azoknak a címét sem, akiknek lapot küldünk. Készpénz helyett inkább bankkártyán legyen a vésztartalék. Egészségügyi óvintézkedések Bárhova is utazunk, nem árt a strandpapucs, napszemüveg, csinos ruhák mellé okosan pakolni gyógyszert is. Főleg ha gyermekkel utazunk. Íme néhány tipp, hogy mi az, ami történhet, és mi az, amire szükségünk lehet. Ha távoli, egzotikus helyekre utazunk, győződjünk meg róla, nem szükséges-e oltást szereznünk. Erre elegendő időt kell hagynunk, mert gyakran az oltás(oka)t jóval az utazás megkezdése előtt kell megkapnunk.
Ami nagyon fontos:
– Mossunk kezet, szappannal, amilyen gyakran csak lehet. – Vezessünk óvatosan, nem ismert terepen gyakorlott sofőrök is balesetbe keveredhetnek! – Védjük magunkat a rovaroktól spray-vel. Használjuk 4 óránként. Kirándulásokon, erdőben viseljünk hosszú ujjú, hosszú szárú ruházatot, megfelelő bakancsot. – Utazás közben gyakran rossz a gyomrunk. Ez csupán azért van, mert új környezetben az étel, a víz más baktériumokat tartalmaz, mint amit gyomrunk megszokott. Tehát: – Kerüljük az olyan tejtermékek fogyasztását, amelyek nincsenek tartósítva. – Ne együnk nyers, vagy nem eléggé sült húst, nyers tojást. – Ha olyan távoli, fejletlen helyen nyaralunk, ahol a higéniás körülmények nem tökéletesek, ne igyunk csapvizet, csak üvegeset vagy felforraltat. – Jeget se kérjünk az italunkba, mert valószínűleg nem forralt vízből készült. – Hámozatlan gyümölcsöt ne együnk! – Ha hazaérkezés után leszünk betegek, mondjuk el orvosunknak, hogy merre jártunk.