Már az antik orvostudomány is felismerte, hogy a szépség, az egészség és a víz feltétlenül összetartozó fogalmak. Az ember örült egészséges testének és nagy odaadással fürdött.
Így van ez ma is. Van aki a zuhanyozás, van aki a kádban való elnyújtózás híve. Orvosi szempontból talán a kettő váltakozása a legjobb: célszerű hetente általában egyszer-kétszer fürdeni és a többi napon pedig zuhanyozni. Az ifjító gyógyforrás nem ám kósza mondás: a friss fürdő be csodás, megújít naponta. (Régi fürdőházi szentencia)
Amikor a fürdés ünnep
A kádban való elnyújtózás nem csupán a tisztálkodás célját szolgálja. Lehet ünnep is. A kozmetikai fürdőzés sokféle képpen finomítható: sóval, habfürdővel, gyógynövénnyel, olajjal. Ezek a szerek nemcsak illatoznak, hanem a szervezetre hatást gyakorolva erősítik és élénkítik az embert. És kinek ne volna erre szüksége?
Sófürdő
Élénkít, erősít és frissít. Többfajta fürdősó kapható, némelyik csak frissítésre alkalmazható, más fajták kifejezetten gyógyító célra készültek. Leghasznosabb a tengeri sót, jódot és kalciumot tartalmazó, illatos fürdősó. Összehúzza a bőr pórusait, még az izmokat is feszesebbenek lehet utána érzi. Célszerű heti egy alkalommal alkalmazni, akár délutáni programként is beiktatható. A bőr selymes tapintású lesz, ilyenkor mellőzhető a testápoló.
Ecetes fürdő
Különösen a nagy pórusú bőrre előnyös. Az egész fürdővízbe fél liter ételecetet kell önteni.
Korpafürdő
A korpafürdő megnyugtatja az ingerekre érzékeny, gyulladásokra hajlamos bőrt. Főzz meg 1 kg búzakorpát 5 liter vízben, majd add a fürdővízhez az így készített, átszűrt kivonatot. Tíz-tizenkét percig fürödj benne (a víz hőrméséklete 35 fok körüli legyen).
Citromfürdő
Az ideges, stresszben élő emberek kedvelt vize. Szeletelj fel öt citromot (héjastul), két órán át áztasd kevés hideg vízbe, majd a kapott kivonatot öntsd a fürdővizhez. Nyugtató hatása mellett a bőrt is kezelésbe veszi: az enyhe savas hatástól feszesebb, a C-vitamintól friss és üde lesz, fokozódik a sejtek újratermelődése.
Tejsavfürdő
A tej lactobaktériumokat tartalmaz – ami már önmagában is hasznos a női test számára. A tejes ülőfürdő – hála a tejsav védőfunkciójának -megakadályozza egyes női bajok kialakulását. Szoláriumozás után segítségével elkerülhető a fehér foltok kialakulása a szépen lebarnult bőrön, ami tulajdonképpen nem más, mint bőrgomba. A tejes fürdő megakadályozza a bőr szárazságát is, mivel a tejsav láthatatlanul leoldja az elszáradt bőrpikkelyeket.
Habfürdő
A bőr bársonyos lesz a pezsgő habfürdőzéstől. E fürdőzések a tisztálkodást is kényelmesebbé teszik, mert szinte elég elmerülni a vízben, a habfürdő lúgos kémhatásánál fogva oldja a bőrön található szennyeződéseket. A luc- és erdeifenyő tűleveleiből nyert kivonat kitűnő a fáradtság és a kedvetlen közérzet ellen.
Olajfürdő
Olykor-olykor részesítsd a bőröd olajjal való fürdőzés örömében. Jó közérzetet biztosít, a citromfürdő után a stressz második legjobb oldószere. Fürdés előtt dörzsöld be a bőröd bőrolajjal vagy meleg, szinte majdnem forró vízbe önts kevés fürdőolajat. Áztasd benne a tested akár fél óráig is. Ha légzéstisztító aromaolajat (pl. menta, kámfor) csepegtettél a vízbe, még a fürdés közben hanyatt fekve, iktass be pár perc meditációt, ilyenkor mélyen szívd be a levegőt, gyakorolva a teljes hasi légzést.
Gyógyhatású fürdő
Felülmúlhatatlan hatású a gyógyfüves fürdő. Elkészítési módja: Öntsd 25 dkg gyógyfű leszűrt főzetét a fürdővizébe. A teamaradékot töltsd egy használaton kívüli női harisnyába és szorosan kösd ösze. Ha a tested ezzel is ledörgölöd, kétszeres lesz az örömöd. Mi mire jó? * a kamilla és a hársfavirág a miteszeres, gyulladt bőrön segít, * a borsmente élénkíti a bőrt és az idegsejteket, * a szénavirágfélék megnyitják a pórusokat és kedvezően hatnak a petyhüdt, rossz vérellátású bőrre, * a rozmering és az üröm is a jó vérellátást segíti, továbá eredményesen alkalmazható a kisebb ráncok ellen, * a zsálya és a tölgyfakéreg összehúzza a pórusokat, * a zsurló a bőr kötőszövetére fejt ki élénkítő és gyógyító hatást.
Néhány alapszabály, amit a fürdőzésnél mindig szem előtt kell tartani: * mindig étkezés előtt fürödj, különben legalább két órás emésztési szünetet kell közbeiktatnod * a kád elé ne tegyél farácsot, mert ez a gombás fertőzések legjobb közvetítője! A frottírból vagy gumiból készült kádkilépő vagy lábtörlő mind esztétikai, mind higiéniai szempontból megfelelő * fürdés után (nyáron is) alaposan szárazra kell dörzsölnöd a tested. Ha nem bújsz azonnal ágyba, feltétlenül öltözz fel melegen, még akkor is, ha nem érzed, hogy lehűltél, mert könnyen megfázhatsz * ha napközben veszel fürdőt, lehetőleg pihenj utána fél órát – ez megkétszerezi a fürdés lazító hatását * a meleg fürdőben (35-37 fokos víz) való ideális tartózkodási idő 15-20 perc. (Aki szívbeteg vagy magas vérnyomású kérje ki orvosa tanácsát és véleményét.) * a hűvös víz élénkítíti, felfrissíti a testét, csodásan hat a fáradtság és lankadtság ellen. A fürdővíz hőmérséklete 26-30 fok között legyen, de vigyázz, hogy a fürdés időtartama ne lépje túl a három percet!