A légkondicionáló készülékekről – mint a fejlett Nyugat kiváltságáról – sokáig csak hírből, vagy az amerikai filmekből tudtunk. Az utóbbi évtizedben viszont nálunk is egyre szélesebb körben terjed, nemcsak az irodákban, hanem az otthonokban is
Mindenkit megvisel a falakból áradó forróság. A klímaberendezés azonban nem feltétlenül a legjobb megoldás, hiszen súlyos betegségeket okozhat. Felborulni látszik az évszakok megszokott rendje. Enyhe telek, rövid tavaszok, és szélsőségesen meleg nyarak jellemzik időjárásunkat. A száraz és forró nyári napokon mind jobban vágynak az emberek hűs levegőre. Aki megengedheti magának, már nem egyszerű ventillátort, hanem légkondicionálót vásárol, hiszen az éjszakák is gyakran elviselhetetlenek.
Létfontosságú a tisztaság fenntartása
– A klímaberendezés kiválóan alkalmas a hőség okozta rosszullétek és a folyadékveszteség kivédésére – mondja dr. Balogh Sándor háziorvos, az Országos Alapellátási Intézet főigazgatója. – Különösen azoknak jó, akik valamilyen krónikus betegségben szenvednek, vagy nagyon legyengült állapotban vannak. Fontos azonban odafigyelni arra, hogy ezeket a berendezéseket rendszeresen tisztítani kell, mert olyan szennyező anyagokat keringtethetnek, amelyek súlyos betegségeket okozhatnak. A túlzottan erős, huzatszerű légáramlat hatására a megfázáson túl reumatikus fájdalmak is jelentkezhetnek.
Olcsót vagy drágát?
Óriási a választék a berendezésekből. Százezer forint körüli áron már jó minőségű légkondicionálókat vásárolhatunk, de nem árt az óvatosság. A döntés előtt mindenképpen érdemes körültekintően tájékozódni. – Egyre több család szánja rá magát légkondicionáló vásárlására, miközben keveset tudnak ezekről a berendezésekről – hangsúlyozza Zoltán Attila, a Hűtő- és Klímatechnikai Vállalkozások Szövetségének főtitkára. Szerinte figyelembe kellene venni, hogy az ilyen beruházás nem egyszeri kiadást jelent. Éppen ezért a legfontosabb, hogy még a vásárlás előtt kérjük szakember véleményét is, hogy a megfelelő teljesítményű és kialakítású készüléket választhassuk ki. A szövetség fényképes zöldkártyával látja el azokat a szerelőket, akiknek szakértelme garantált. Tehát érdemes ennek alapján segítséget kérni. Az olcsón kínált berendezések néha csalódást okozhatnak. Hosszú távra tervezve jobban járunk az energiatakarékos, A vagy B kategóriás, kissé drágább készülékekkel. Tudni kell, hogy az úgynevezett mobil klímaberendezések duruzsoló hangjuk miatt hálószobába nem ajánlottak, és energiafelhasználásuk sem optimális. Amennyiben valaki nem tartja be a karbantartási szabályokat és nem tisztíttatja ki a légkondicionálók kül- és beltéri egységét, akkor szennyeződések, baktérium- és gombatenyészetek képződhetnek bennük. A tisztítást és a karbantartást a garanciális, szavatossági feltételek miatt is érdemes évente legalább egyszer, a szezon kezdete előtt elvégeztetni. Így nemcsak a megbetegedéseknek, hanem az energiaköltségek emelkedésének is elejét vehetik. Ahol nincs légkondi, ott napközben csukjuk be az ablakokat, húzzuk be a sötétítőfüggönyöket. Használhatunk ventillátort is. Többféle változat kapható. Legjobbak a mennyezetventillátorok. Ezek az egész helyiség levegőjét átmozgatják. Igaz, a hőmérsékletet nem csökkentik, de elviselhetőbbé teszik a meleget.
Sokakat megfertőznek a klímában rejtőző bacilusok
Az Amerikai Légió nevű veteránszövetség kongresszusát 1976-ban Philadelphiában tartották. Utána 221 résztvevő betegedett meg, és 34 bele is halt egy titokzatos betegségbe. Kiderült, hogy a fertőzés forrása a klímaberendezés, illetve annak párásítója volt. Onnan kerülnek a levegőbe bizonyos pálcika alakú baktériumok, amelyek, miután belélegezték őket, súlyos, atípusos tüdőgyulladást okoztak. Az addig ismeretlen kórokozót Legionella Pneumophiliának nevezték el, azaz legionáriuskórnak. Az elmúlt 30 év során a baktérium 39 törzsét mutatták ki. A legionárius betegség fejfájással, lázzal, hidegrázással és izomfájdalmakkal kezdődik, ezután légzési probléma és tüdőgyulladás lép fel. Az esetek mintegy tíz százaléka halálos. További érdekes cikkek a témában >>>