Ázsiai nők körében sokkal ritkábban fordul elő daganatos betegség, mint máshol. Mi lehet ennek a titka? Kutatók egybehangzó állítása szerint egészségmegőrzésük egyik kulcsa az étrendi különbségekben keresendő.
Az ázsiai étkezési szokásokat – szemben a nyugati országokkal – az állati fehérjék kifejezetten kismértékű fogyasztása jellemzi. Többet esznek azonban szójafélékből, tengeri növényekből és halfélékből. Egy nagyobb, ebben a témában végzett kutatás a szója fontosságára hívja fel a figyelmet. E szerint ugyanis napi 50 gramm szója rendszeres fogyasztásával, 50 százalékkal csökkenthetjük a rák kialakulásának esélyét?
Ahogyan a japánok?
A szója rendkívül gazdag növényi színezékanyagokban (izoflavonoidok), melyek közül a genistin érdemel különös figyelmet. A környezetünkben található vegyi anyagokhoz hasonlóan az izoflavonoidok is fitoösztrogének, vagyis a szervezetünkben képesek ösztogénszerű hatások kifejtésére. A különbség azonban, hogy míg a vegyi anyagok elősegítik a daganat kialakulását, addig a szója épp gátolja azt. A szójában található ösztrogén ugyanis képes blokkolni a természetes, a szervezetünkben található és a vegyi anyagok által bejutott ösztrogén működését oly módon, hogy az ne tudjon kapcsolatba lépni a sejtekkel. Ellenkező esetben megkezdődne a sejt osztódása, s az ösztrogén segítségével a rákos sejtek növekedése. A szója másik óriási előnye, hogy képes a már kialakult tumor vér- és tápanyag ellátásának akadályozására, vagyis gátolja annak további növekedését. A tengeri növények, s köztük is kiemelten a Laminaria egyedülálló gazdag nyomelem és ásványianyag forrás. A benne található rostok segítségével elősegíti a belekben felhalmozódott méreganyagok eltávolítását, csökkenti a toxinok szervezetünkben töltött idejét. Kutatások bizonyítják, hogy a Laminaria hozzájárul a bélszakasz egészséges flórájának fenntartásához. Egészségfenntartó szerepén túl képes a betegségek és toxinok elleni küzdelemben a szervezet segítségére lenni, s a rákos sejteket elpusztítani. Az immunrendszer működésében résztvevő T-sejtek előállítását is képes fokozni.