Qi (más néven csí) az egyetemes életerő. Testünkben különböző formákban van jelen. Amennyiben egyensúlyban van, úgy nem csak fizikailag őrzi egészségünket, hanem lelki, szellemi és érzelmi jólétünket is meghatározza.
A Qi a felelős a testünkben végbemenő minden folyamatért – mintegy metabolikus katalizátorként működve – csakúgy, mint energiaállapotaink megváltozásáért, melyek közvetlenül befolyásolják gondolkodásunkat, lelkünket, szellemünket. A teljes egészség érdekében Qi erőnket a legjobb kondícióban kell tartanunk. Ez jelenthet életmód-változtatást, vagy akár a gyógynövények használatát. Nem létezik általánosan „jó” készítmény – az a jó, amire az egyénnek szüksége van. A Ginseng és az Echinacea pl. erős hatással bíró hasznos növények, de csak abban az esetben jók, ha történetesen épp olyan bajunk van, aminek a kezelésére alkalmasak. Mindannyian különbözőek vagyunk, vannak azonban a természetnek olyan, mindnyájunkra egységesen érvényes általános szabályai, melyeket nem szeghetünk meg fizikai, vagy mentális egészségünk károsítása nélkül. Ilyenek például az alvásra, táplálkozásra, légzésre és testmozgásra vonatkozó szabályok.
Alvás
Mindenkinek szüksége van legalább 8 órányi alvásra. Ha folyamatosan fáradtan ébredünk, akkor több alvásra van szükségünk, mint amennyit megadunk magunknak. Az is fontos, hogy mikor alszunk. Az ember úgy van „megtervezve”, hogy az éjfél és hajnali 6 óra közti időszakot alvással töltse, egy-egy órányival előtte illetve utána fekve illetve kelve. Teljes értékű alvás csak ebben az időszakban lehetséges. A szervezetünk ebben az időszakban végzi ugyanis létfontosságú belső munkálatait. Ugyanakkor a rövid, délutáni szunyókálás jó szolgálatot tehet komolyabb kimerültség vagy betegség utáni lábadozás esetén.
Légzés
Az ülőmunka, a testmozgás hiánya, a belélegzett levegő minősége, az állandósult rossz testtartás mind hozzájárulnak a helytelen és elégtelen légzés kialakulásához. Nőknél különösen gyakori a has és a rekeszizom elégtelen használata. Nem a mellkas vagy a tüdő, hanem a rekeszizom játssza a fontos szerepet a légzés során. Ha helytelenül használjuk, a tüdő sosem telik meg igazán levegővel, vagy ürül ki teljesen, mindemellett az alhasi szerveket is megfosztjuk a ritmikus légzés által létrehozott masszázstól.
Táplálkozás
Szervezetünk metabolizmusa jobbára állandósult folyamat, csak külső időjárási, környezeti extrémitások változtatják meg. Emésztőrendszerünk legjobban a nap korai óráiban működik, ennélfogva az igazi, kiadós étkezésnek a reggeliző ill. ebédlő asztalnál kell megtörténnie. Este csak egészen kevés és könnyű táplálékot szabad fogyasztani. Mindez pedig épp az ellenkezője annak, amit a legtöbben teszünk. Sok gyógykészítményt szintén a reggeli órákban kell bevennünk, hogy az kifejthesse a hatását. Az éjjel bevitt táplálék emésztőrendszerünkben stagnál. ” A reggeli gyógyszer, az ebéd étek, a vacsora méreg.”
Testmozgás
Hogyan is néz ki az egészséges testmozgás? Nos, természetesen ez nemtől, életkortól, testfelépítéstől függ. Az erőteljes, aerobik típusú testmozgás életünk első harmadában megfelelő, középkorban a tevékenységeink általános harmonizálása, míg idős korban inkább a meditatív, relaxációs gyakorlatok a kedvezőek. Testfelépítésünk meghatározza a gyakorlás mennyiségét. Adott megbetegedés esetén speciális gyakorlatokra van szükség. A törékenyebbek, betegség utáni lábadozóknak olyan gyakorlásra van szükségük, ami nem meríti ki őket túlzottan.
A Qi három típusa
A Qi három típusa a Szülői, Szerzett és az Esszenciális Qi. A Szüleinktől kapott Qi a születés előtti, az életünk során szerzett Qi-t pedig születés utáni Qi-nek nevezzük. – Szülői Qi: A Szülői Qi az alap faktor, amelyet szüleinktől születésünkkor kapunk. Alapvetően meghatározza ezt szüleink fogantatáskori egészségi állapota, anyánk terhesség alatti életmódja, egészsége. Mindezt a modern kutatások is bizonyítják. Ismeretes, hogy egy dohányzó, italozó, vagy stresszes apa spermája gyengébb minőségű. Azt is tudjuk, hogy az újszülött egészségét komolyan befolyásolja az anya terhesség alatti életvitele, gyógyszerezése, esetleges traumái. – Szerzett Qi: A szerzett Qi életünk során a táplálékból és a levegőből kerül hozzánk. Rossz táplálkozás, italozó életmód, szennyezett levegő gyengeséghez, betegséghez vezet még akkor is, ha a Szülői Qi egyébként sok és erős. – Esszenciális Qi: Az Esszenciális Qi-t nagymértékben meghatározza a családunk felépítése, és magyarázatot ad arra, hogy hogyan öröklődnek bizonyos betegségek generációról generációra még akkor is, ha a betegség esetleg átugrik egy-egy generációs lépcsőt.
Stefan Chmelik: A kínai gyógynövények titka Illia Kiadó >>>
Terjedelem: 190 oldal Ára: 4590 Ft A könyv bemutatja azt az egyénileg kialakított és testre szabott megközelítést, amelyet a kínai gyógynövények titkai rejtenek. Teljes alapossággal és részletességgel bemutatja a kínai füvekből készült gyógyszereket a laikusok számára, lépésről-lépésre utasításokat adva ahhoz, hogy megállapíthassák az alaptípusukat, kiválasszák a maguk számára legmegfelelőbb füveket és gyógynövényeket, és azokat a leginkább megfelelően használják a saját egészségük kiteljesítéséhez. ? Könnyen követhető és magyarázó diagramok és fotók a kínai gyógynövények útmutatójában ? Meghatározza testünk típusát, és annak harmonikus kezelését ? Bemutatja a Nyugat Európában is használatos kínai gyógynövényeket, azok felhasználást és tulajdonságait ? Megmutat egy egészségesebb életstílust, amelynek megvalósításához gyakorlatokkal, otthon elkészíthető krémekkel, oldatokkal és finom receptekkel segít ? Segít megérteni az ősi kínai orvoslást, hogy saját maga és családja hasznára fordíthassa annak előnyeit