Július végén kiürül a város. Szabadságra indul mindenki, a legmelegebb hónapot, aki teheti, víz mellett tölti. Mielőtt megmártózik strandjaink vizében, készítse fel bőrét a leselkedő veszélyekre.
A családok többsége a nyári szünidő alatt csak 1-2 hetet tölt valódi nyaralással, a hosszúra nyúló vakáció maradékát a gyermekek egyedül, hét végén szüleikkel strandon, vízpart mellett töltik. A napokban ránk tört forróságot nehéz elviselni a lakótelepek panelrengetegében vagy szobába zárva. Hogy a fürdőzés után se keseredjen meg a szájunk íze, fogadjunk meg néhány praktikus tanácsot. Nemcsak a napsugarak káros hatásaitól, hanem a fertőzésektől is óvnunk kell magunkat és csemetéinket.
Strandolás előtt
Induláskor ellenőrizzük a táskánkat. Fürdőruha, papucs, törülköző, naptej, testápoló, szappan, dezodor, ragtapasz, fájdalomcsillapító, napozó- gyékény és napszemüveg, kalap, kendő. Ezek nélkül ne induljunk el. A strandon kezdjünk alapos zuhannyal. A víz minőségét befolyásolja, hogy mennyi kosz kerül bele testünkről. Később minden mártózás előtt öblítsük le magunkat. Viseljünk strandpapucsot, hogy elkerüljük a gombás fertőzéseket. Már az öltözőben kenjük be a testünket magas UV-faktorú napozókrémmel. Az a negyed óra, amíg megtaláljuk a helyünket és előkeressük a krémet, bőven elég arra, hogy leégjünk. Vegyünk fel napszemüveget és benedvesített vászonsapkát is, hogy elkerüljük a napszúrást.
Strandolás közben
A szakemberek szerint a legalkalmasabb időpontok a napozásra a kora reggeli, illetve a délutáni órák. A legmelegebb órákban húzódjunk árnyékba. Fogyasszunk sok ásványvizet, kerüljük az alkoholt. Ezek lebontásához további vízre van szüksége a szervezetünknek. Erős napfény mellett még félárnyékban is leéghetünk, ezért a déli órákban pólót is húzhatunk. Kerüljük a gyorsan romló ételeket. Egy nagyobb hűtőtáskában elfér a család ebédje, és az innivalót is hidegen tarthatjuk benne. Néhány szendvics bőven elég, töltsük meg őket szalámival, füstölt sajttal.
Fürödjünk okosan!
A vízpart rengeteg veszélyt rejt. A medencék mellett a nedves kő csúszik, főleg, ha mezítláb közlekedünk. Ne ugorjunk a vízbe. Zuhanyozzunk, hűtsük le felhevült testünket. A lábfertőtlenítő medencét előszeretettel kerüli ki mindenki, pedig a legtöbb szennyeződés a talpunkról kerül a vízbe. A mély víz úszóknak való. Megfelelő edzettség nélkül bajba kerülhetünk egy lábgörcs vagy roszszullét miatt. Pancsolás után kenjük be újból napolajjal a testünket.
Hazaindulás előtt
Használjunk baktériumölő tusfürdőt az utolsó zuhanyozáshoz. Mossuk meg a hajunkat is, s végül szárítsuk meg a testünket, a hajlatokat és lábainkat is töröljük szárazra. Lábainkat külön törlővel töröljük. A lábujjaink közé szórjunk kevés hintőport, ez csökkenti az izzadást. Ne abba a pólóba bújjunk, amelyikben a napot töltöttük. Fürdőruhánkat, papucsunkat öblítsük ki, a klórozott víz tönkreteszi az anyagot. A nedves ruhákat és a papucsot csomagoljuk külön nejlonszatyorba. Végül kenjük be magunkat napozás utáni krémmel, kezünket és arcunkat pedig zsírosabb testápolóval.
Segítsünk magunkon, ha pórul jártunk!
Leégésre kiváló gyógyszer az uborka, a citrom vagy a hideg tejföl, joghurt. A piros, fájó bőrre ne kerüljön dezodor vagy más alkoholtartalmú testápoló. Fájdalmunkat csillapíthatjuk gyógyszerrel is, ha a lázunk felszökne, erre biztosan szükségünk lesz. Fejfájás, émelygés esetén valószínűleg napszúrást kaptunk. Pihenjünk le hűvös, árnyékos szobában, homlokunkra, tarkónkra tegyünk hideg borogatást. Aludjuk ki magunkat, s ha ébredés után sem vagyunk jobban, keressük fel háziorvosunkat.