A herba, vagyis gyógynövény kifejezést minden olyan növény vagy növényi rész megjelölésére használják, amelyet gyógyászati hatása, aromája miatt hasznosítanak. Nézzük, hogy melyik növény mire jó.
Napjainkban az ENSz Egészségügyi Világszervezete, a WHO körülbelül húszezer gyógynövényt jegyez.
Ginko – tökéletes fegyver öregedés ellen
Ez a fa a fiatalság és életerő szimbóluma. A levelekből készült kivonat gazdag flavonoidokban, tehát nagyszerű szabadgyök-fogó, vitalizáló, vérellátás-javító, aktiválja a nyirokrendszert, serkenti a vérkeringést. Gyógyszer formájában fokozza a szellemi teljesítményt, és segít stresszes betegségek esetén. Legtöbbször öregedésgátló és narancsbőr elleni krémekben használják.
Borsmenta – kiváló frissítő
A növény gazdag illóolajokban, például mentolban, ezenkívül flavonoidokat is tartalmaz. A borsmentaolaj hűsít, fertőtlenít, frissít, serkenti a nyirokműködést, és lelohasztja a duzzanatokat. Nyugtató hatással van az idegekre és az emésztésre, enyhíti a megfázásos tüneteket és a fejfájást. A kozmetikai cégek borsmentát elsősorban stressz elleni aromaolajokba, arcápolókba, illetve hűsítő maszkokba tesznek.
Rozmaring – jó formába hoz
Erősen illatozó levele gazdag olyan anyagokban, amelyek a vegetatív idegrendszert, a vérnyomást, a keringést és a légzést is pozitívan befolyásolják. Illata éltet és jókedvre derít. A rozmaring emellett a női bajok jellegzetes gyógyszere. A kozmetikában leginkább bőrregenerálóként, vérellátás-javítóként és feszesítőként használják. Leszárítja a pattanásokat és a mitesszereket, védi, hűsíti és táplálja a naptól igénybe vett bőrt.
Jojoba – szépíti a hajat és a bőrt
A jojobacserje olaját már az indiánok is használtak bőr- és hajápolásra. A benne lévő értékes zsír- és aminosavak, gyulladáscsökkentő anyagok, illetve az A- és E-vitamin karbantartja szépségedet. Mivel nagyon sokáig eláll, a jojobát bázisanyagként használják a kozmetikában. Regenerálja, feszesíti, revitalizálja a bőrt, az igénybe vett hajat fénylővé varázsolja, enyhíti a korpásodást.
Aloe vera – nyugtatja az igénybe vett bőrt
A kaktusz levelének zselészerű anyagában kereken 160 gyógyító hatású összetevő található, többek között ásványi anyagok, vitaminok, aminosavak. A sűrű lé kiváló fertőtlenítő, gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító, és javítja a vérellátást. Tisztán az arcra kenve azonnal enyhíti a napégést. Belsőleg alkalmazva az aloe vera zselé csökkenti a vércukorszintet, és segít székrekedés esetén. Összetevőként leggyakrabban az érzékeny, igénybe vett és száraz bőr számára készült kozmetikai termékekben található.
Kamilla – segít az érzékeny bőrön
Az egyik legsokoldalúbban felhasználható gyógynövény. Alkalmazzák fürdőszerként, borogatásként, szemnyugtató pamacsokban, szájöblítőben, teákban, inhaláló szerekben és még számtalan formában. Gyógyító és gyulladáscsökkentő hatású, segít a gyomorproblémákon, a náthán és a menstruációs fájdalmakon. Gyakran teszik érzékeny bőrre való kozmetikai szerekbe, kézkrémekbe, napozás utáni termékekbe, fürdőszerekbe és babaápoló készítményekbe.
Levendula – ellazítja a testet és a lelket
Illóolaját a friss virágokból nyerik. Többek között lazító, idegerősítő, fájdalomcsillapító és görcsoldó hatású. Illata afrodiziákum (egy időben a vidéki lányok levendulafürdőt vettek randevú előtt), magát a növényt viszont leggyakrabban molyűzőként használják. A kozmetikában minden bőrtípusra alkalmazhatóak a levendulát tartalmazó frissítő, ápoló krémek.