Eddig azt hitted, egyszeri vagy, különleges és megismételhetetlen? Ha a kombinációk számát nézzük, ez így is van. Ugyanakkor biztos, hogy illik rád valamelyik a tizenkét őstípusból.
Az archetípusok valójában minták: ősi ösztönök, az egyénivé vált tudat létezése óta gyűjtögetett tapasztalati minták összessége. Nem egy ember sajátja, hanem a kollektív tudat egy része. Mégis szét lehet bontani különböző kategóriákra, hiszen a sok-sok életen át tartó személyiségfejlődés körforgása mindig egy adott állapotban talál bennünket. A negatív és pozitív tulajdonságok összessége mutatja meg, hogy a számos bennünk levő archetípusból melyik a legerősebb, az épp jellemző. Így különböző szerepek jönnek létre, és ezek jól elkülöníthető személyiségstruktúrákat mutatnak, amik Jung szerint a tudatalatti motivációt jelentik.
Adjatok egy álarcot
Az archetípus nem címke. Nem jelenti azt, hogy „ilyen vagy, és kész”, sokkal inkább mutatja azt, hogy épp hol tartasz, és hogyan reagálsz a különböző élethelyzetekben a belső viselkedési mintáid következtében. Amikor önmagadat szeretnéd jobban megismerni és fejleszteni, az archetípus segítséget adhat abban, milyen tulajdonságokkal érdemes ellensúlyozni az előtérben álló személyiséget. A görög „persona”, azaz a személyiség szó nemzetközi gyökere azt jelenti: maszk. A személyiség nem a lényed valódi mivolta, hanem rengeteg felvett és tanult tulajdonság összessége. Ezen bárki változtathat, ha valóban képes szembenézni önmagával.
Jegyek, istenek, arkánumok
Az asztrológiában ugyanúgy a 12 jegy valamelyikébe soroljuk magunkat, és a Nap-jegyek végül is archetípusok. Ahogy itt is, az asztrológia szerint is több archetípus, azaz jegy jellemző ránk: bizonyos dolgokat a Nap-jegy, másokat az Aszcendens vagy a Hold-jegy árul el az illetőről. Az Olimposz istenei is tizenketten voltak, és erősen rímelnek a jungi archetípusokra, ha jobban megvizsgáljuk őket. Amikor a sorsunkat kutatjuk, és a tarot-kártyától kérünk választ, ugyanilyen archetípusokkal van dolgunk. Bár a Nagy Arkánum 22 lapból áll, azt találták, hogy ez teljesen rímel a jungi személyiségfejlődés elméletére. Mivel a fejlődés két részből áll – az első tőlünk a világ felé, a másodig befelé, az egó legyőzésére irányul -, a tarot lapjai egymás után pont ezt a két irányt mutatják, és a közepében a Szerencsekerék áll. A teljes cikket itt olvashatod el >>>