Már nincs nyár, még nincs ősz, és a hőmérő higanyszálában sem bízhatunk. Csípős hidegre ébredünk, és délután vagy verőfényes nap vagy hűvös esőfelhők várnak ránk. Csoda, hogy kedélyünk és közérzetünk is az időjárással együtt változik?
Az időjárás-érzékenység nem velünk született, és nem állandó tulajdonságunk. Többnyire harminc-negyven éves kor között jelentkezik, kialakulását betegségek, műtétek befolyásolhatják. Szerencsés esetben idősebb korban enyhülhetnek a panaszok. A tavasz és az ősz jobban megterheli az ember szervezetét, mint a nyár vagy a tél. Ősszel alkalmazkodnunk kell ahhoz, hogy a plusz harmincfokos nyárból a mínusz öt-tíz fokos télbe megyünk át, a világosból a sötétbe; csökken a napsugárzás ereje, és a nyáron fölhalmozott energiatartalékainkat kezdjük fölélni. Ezzel szemben a tavaszt pozitív változásként éljük meg, amikor egyre erősebben süt a nap, egyre hosszabbak a nappalok, újraéled a természet, ilyenkor mégis több a náthás, a beteg ember, mivel szervezetünk tartalékai már kimerültek.
Frontok és hatásaik
Öt fő csoportot különböztetnek meg, kétféle meleg-, kétféle hideg- és egy teljesen vegyes frontot. A hideg- és a melegfrontok közül az egyik fajta lassúbb, a másik mozgalmasabb változást hoz, amelyek eltérően hatnak az emberi szervezetre. Erősen hat ránk az a klasszikus melegfront, amely lassan és elsősorban a magasban emelkedő hőmérséklettel köszönt be. Aki erre érzékeny, migrénes fejfájással, fáradtsággal, levertséggel, szétszórtsággal, aluszékonysággal reagál. Ilyenkor megszaporodnak a szív- és érrendszeri panaszok, növekszik az infarktus, a trombózis, a műtétek utáni vérzések veszélye. Az ellenkező véglet időjárási szempontból a betörő hidegfront, a robbanásszerűen bekövetkező lehűlés. Ezt éljük át akkor, amikor a nyári hőségben kitör a zivatar. Ilyenkor mindenki ingerlékenyebb, ideges és robbanékony. Megszaporodnak a reumatikus panaszok, a gyomorfekélyesek rosszabbul érzik magukat, növekszik a görcshajlam, ezért a szívbetegek, az sztmások, a magas vérnyomásban szenvedők, az epilepsziások állapota romolhat, és ilyenkor megemelkedik a koraszülések száma. A teljes cikket itt tudod elolvasni >>>