Mintha most lenne! A nagymamám kertjében állt egy kút. Nyáron, ha szomjas voltam, felhúztunk egy vödör friss vizet. Még mindig érzem a számban az ízét. Manapság, ha megszomjazom, kinyitom a hűtőszekrényt, és töltök magamnak ásványvizet. Mintha a csapvíz,
A víz szervezetünk legfontosabb alkotóeleme. Az emberi test legnagyobbrészt vízből áll, de az életkor előrehaladtával ennek aránya csökken. Míg a csecsemő szervezete nyolcvan százalékban, a felnőtté már csak hatvan, az idős szervezet mindössze ötven százalékban tartalmaz vizet. De ennek a csökkent vízmennyiségnek is el kell látnia folyadékkal testünk minden részét. Szervezetünk igen takarékosan bánik a vízkészletével, hiszen naponta mindössze körülbelül két és fél litert választ ki, amit bizony újra pótolnunk kell. Napi folyadékszükségletünk egyharmadát a szilárd tápláléknak, kétharmadát folyadéknak kell fedezni.
Miért fontos a víz?
Az ember szervezetében a víz élettani szerepe sokrétű: biztosítja a vérkeringést, szabályozza a vérnyomást, befolyásolja a vér összetételét, lehetővé teszi a tápanyagok oldását, felszívódását, és fontos hőszabályozó is, biztosítja a szervezet állandó belső hőmérsékletét. Sportolás vagy intenzív fizikai megterhelés közben az átlagosnál is több folyadékra van szükségünk. Már néhány százalék folyadékveszteség is okozhat izomgörcsöt, hányingert, és fáradékonyságot. Ezért sportolás vagy fizikai munka közben igyunk negyedóránként legalább két deciliter vizet vagy ásványvizet, hogy a folyadékvesztéssel járó ásványi anyagokat is pótoljuk.
Dr. Fejér László, a kispesti Egészségügyi Intézet igazgató-főorvosa szerint szénsavmentes vagy szénsavszegény vizet, mert a szénsavval dúsított vizek túlzott mértékű fogyasztásának a csontanyagcsere szempontjából vannak veszélyei. A híresztelésekkel ellentétben Budapesten nagyon jó minőségű vízzel olthatjuk a szomjunkat. Bár a csapból folyó víz élvezeti értékén néha ront az enyhe klórszag, tudnunk kell, hogy a csapvíz is tartalmaz kalciumot, magnéziumot és más oldott ásványi anyagokat. Igaz, nem olyan mennyiségben, mint az ásványvíz. Azokon a tájegységeken, ahol lágy a víz, az élvezeti értéke kisebb, míg a kemény víznek jobb az „íze”. Nem elhanyagolható szempont azonban, hogy egy liter csapból nyert víz körülbelül 12 fillérbe kerül, míg a palackozott ásványvizek ára megközelíti az üdítőkét. Egy egészséges embernek napi másfél-két liter víz a napi folyadékigénye. – Ön szerint miért szoktunk le a vízről? – Valahogy elfelejtettük Az ásványvíz-forgalmazók termékei naponta feltűnnek a televízióban, de én még nem láttam olyan reklámot, ami az ivóvizet ajánlja a figyelmünkbe. Lehet, hogy ezt kellene tenni?
Idősebb korban
Az idős emberek szomjúságérzete fokozatosan csökken, ezért szervezetük kiszáradhat. Emésztési zavarok léphetnek fel, és növekszik a trombózis veszélye is. Különösen nőknek fontos tudni, hogy a csontritkulás folyamata lassítható a megfelelő mennyiségű napi folyadékfogyasztással, hiszen korunk népbetegségének, az osteoporosisnak éppen a kalciumhiány az oka. Ezért naponta figyeljenek arra, hogy mennyi folyadékot ittak. Soha ne várják meg, amíg a szervezet szomjúságot jelez. Szoláriumozás, napozás után is nagyobb a szervezet folyadékigénye. Erre is érdemes odafigyelnünk most, amikor a tavasz közeleg.
Mit nézzünk a címkén?
– korlátlan mennyiségben fogyasztható-e; – a szervezet számára szükséges elemeket (kalcium, magnézium, nátrium, fluor) tartalmazza-e; – ha rendszeresen kell gyógyszert szednie, figyeljen az összetételre, mert előfordulhatnak olyan ásványi anyagok, amelyek gátolhatják a gyógyszer felszívódását.