Több emailt is kaptunk az elmúlt hetekben az álomfejtés témájában, lássuk a három legérdekesebbet!
Az álmodás során emlékezetünk és képzeletünk képei keverednek a valóság elemeivel. C. G. Jung (1875–1961), a neves svájci pszichiáter így fogalmazta ezt meg: „Az álom az álmodó belső környezetét ecseteli, azt, aminek igaz és valós voltát a tudat egyáltalán nem ismeri el vagy csak berzenkedve.”
Az álmok rejtélye a mai napig foglalkoztatja a tudósokat, de arra nincs végleges válasz, hogy miért álmodnak az emberek. Egy dolog azonban biztos: az álmokra szükségünk van. Elengedhetetlenek a megfelelő szellemi működéshez, a lelki egyensúly megteremtéséhez, a mindennapi életünkhöz. Bár vannak, akik azt állítják, sosem álmodnak, a kutatások ennek épp az ellenkezőjét igazolták. Az emberek többsége éjszakánként nem is egy álmot lát – csak épp gyakori, hogy nem emlékszik rájuk.
Na de hogyan fejtsük meg ezeket a titokzatos üzeneteket? Olvasóink küldték a következő álomtörténeteket – lássuk, mi lehet a szimbolikus jelentésük!
Láncra vert kutya
„Álmomban a házban tettem-vettem, egészen derűs hangulatban, majd kimentem a hátsó kertbe. Ott láttam magamat, mint láncra vert kutya, és őszintén megörültem az ajtón kilépő önmagamnak. Csaholtam, ugattam, de a lánc nem engedett, aztán leizzadva riadtam fel. Azóta sem hagy nyugodni ez az álom.”
A kutya a hűség szimbóluma, azt is jelképezi, hogy az álmodó szeretne valakihez tartozni, vágyik az intimitásra, a közelségre. A ház az ego, az öntudat szimbóluma. Az, hogy önmagát látja láncra vert kutyaként, azt jelezheti, hogy nem tud hitelesen, önazonos módon cselekedni, valami vagy valaki gátolja ebben. Végig kellene gondolni, mi az a fontos döntés, kérdés, amiben hűtlen volt önmagához, a hitéhez, az eszményeihez!
Fullasztó alagút
„Egy ódon kastélyban jártam álmomban, szobáról szobára bolyongtam az üres falak közt. Aztán egyszer csak furcsa hangokra lettem figyelmes. Nem tudtam, honnan jönnek, de fenyegetőnek éreztem, tudtam, hogy meg fognak támadni. Rettegve lapultam a falhoz. Valamivel később futó léptek zaját hallottam. Tudtam, hogy az üldözőim azok, és én is rohanni kezdtem, menekültem lefelé egy lépcsőn. A pincéből egy keskeny alagút nyílt, azon próbáltam kimászni a szabadba. Hosszan, szűken kanyargott, féltem, hogy megfulladok, de végül kiértem a nyílt terepere, egy zöldellő mezőre, és teljesen megnyugodtam.”
A kastély a családot, a tágabb rokonságot jelképezheti az álomban. Az üres szobák kiüresedett kapcsolatokra utalhatnak, talán úgy érzi, nincs senki, akivel őszintén beszélhetne. Az üldözők jelentése egyértelmű: támadástól, szóbeli fenyegetéstől, ellenséges érzületektől tart. Az alagút az álomban az átalakulás szimbóluma. Összességében tehát a tágabb rokoni kapcsolataiban kell rendezni a viszonyt ahhoz, hogy lelkileg megújulhasson, és megtalálja a belső békét.
Kiútkeresés
„Visszatérő álmom, hogy egy hosszan kacskaringózó csigalépcsőn gyalogolok fel és alá, már teljesen ki vagyok tikkadva, de nem találom a kijáratot. A másik »forgatókönyv« erre, hogy liftbe szállok, de a lift soha nem áll meg ott, ahol kellene, és nem is tudok kiszállni belőle, fel-le megy, én meg tanácstalanul nyomkodom a gombokat.”
A csigalépcső a visszatérő problémákra utal. Talán van egy fontos területe az életének, amiben megrekedés tapasztalható, ugyanazt a rossz választ adja a folyton visszatérő problémára. A lift, ami nem a megfelelő helyen áll meg, azt jelképezi, hogy ebben a kérdésben nem számíthat külső segítségre, saját magának kell megoldania. Ha megállna, átvitt értelemben is, és kicsit visszavenne a rohanó tempóból, megoldást találna a problémájára!