Egy rossz álom – pláne, ha visszatérő – rémisztő lehet. De ha megtanulunk odafigyelni rájuk, megtudhatjuk, valójában mi is aggaszt bennünket.
Csurom vizesen és kalapáló szívvel ébredsz az éjszaka közepén. Annyira valóságosnak tűnt, olyan életszerű volt az egész? Késsel üldöztek, lezuhantál, meghalt valakid, nyomasztó lépcsősor tornyosult előtted, ami a semmibe vezet, meztelenül álltál rengeteg ember előtt, elvitték az ufók a családtagjaid és így tovább. Vajon van ennek valami jelentősége, vagy csak egy rakás kusza képsor az egész? Meg lehet szabadulni tőle valahogy? Az emberek 90 százaléka tapasztalja meg a rémálom gyötrelmét legalább egyszer élete során, és minden huszadik embert kínoznak visszatérő rémálmok. Ezek az álmok elég intenzívek ahhoz, hogy megszakítsák az alvást, és reggel is emlékszünk még rájuk. Leggyakrabban a félelem és a szorongás emóciója kíséri, de a bűntudat, a szomorúság és a szégyen is érzete is sokszor fordul elő az ilyen álomban. A nők gyakrabban szenvednek rémálmoktól, mint a férfiak. Ez részben annak köszönhető, hogy a két nem máshogy kezeli a problémákat: a férfiak könnyebben kikapcsolnak este, míg a nők magukkal cipelik gondjaikat az ágyba. A nőknél gyakoribb, hogy érzelmileg megterhelő eseményekről álmodnak, mint a szeretteik betegsége vagy halála. Mi történik ilyenkor? A szakértők szerint álmunkban olyan eseményeket, érzéseket dolgozunk fel, amire nem volt alkalmunk a tudatos és éber állapotban. Ha az álom nagyon intenzív, és negatív hatással van ránk, az mindig egy megterhelő szituáció vagy esemény következménye. Olyan dolgokkal és emberekkel kapcsolatban vannak rossz álmaink, amik foglalkoztatnak, esetleg aggasztanak bennünket. Jane Teresa Anderson álomkutató szerint az álmok az elmúlt 48 óra történéseire vezethetők vissza. Amikor álmodunk, az elménk összeveti a mostani eseményeket a múltbeliekkel, majd frissíti a gondolatvilágunkat és hitrendszerünket a világ dolgaival és a benne elfoglalt helyünkkel kapcsolatban. Akik nagy változásokon, vagy megterhelő időszakon mennek keresztül, azoknak furcsa vagy nyomasztó álmaik lehetnek. Anderson szerint ennek a magyarázata az, hogy több mindent kell egységnyi idő alatt feldolgoznia az illetőnek. A rémálom egyfajta figyelmeztetés is. Felhívja a figyelmünket arra, hogy valamire jobban oda kell figyelni, több gondot kell fordítani.
Szemben az árral
Egy páciens gyerekkora óta visszatérő álma volt, hogy áll a tengerparton, jönnek felé a hatalmas hullámok, ő pedig nem tud mozdulni, és pánikol, hogy elsodorja a víztömeg. Kiderült, hogy mindig akkor érzi ezt, ha egy nagy kihívás, feladat előtt áll – és tudat alatt attól fél, hogy nem fog tudni megfelelni. A megoldás mindössze annyi volt, hogy ezt felismerte, és addig készült egy-egy ilyen feladatra, amíg meg nem nyugodott, hogy minden rendben lesz. A visszatérő rémálmok azt jelzik, hogy a világnézeted nem felel meg annak a környezetnek, azoknak az elvárásoknak, amikbe helyezted magad. Maga az álom mutatja, hogy újra kell gondolnod az események jelentőségét és a saját érzelmi reakcióidat ezekben az eseményekben. Az álmokból az derül ki, hogy az elme nem tudatos része hogyan dolgozza fel az életet. Ha odafigyelünk az üzeneteire, segíthetünk az elménknek ott, ahol nehéznek találja a feladatot. A teljes cikket itt tudod elolvasni >>>