Vajon lehetséges, hogy egy áramütés következtében paranormális képességek erősödjenek fel? Vagy van más magyarázat a furcsa jelenségekre? Igaz történet következik.
Melinda párja, Gyuri villanyszerelőként dolgozik több, mint egy évtizede. Mindig a legnagyobb óvatossággal és szakértelemmel végzi a munkáját, azonban 3 hónappal ezelőtt egy komplikált feladatnál közepes erősségű áramütés érte. A mentők hamar a helyszínre érkeztek, Gyuri izomgörcsöktől szenvedett, a mentőorvos szerint pillanatnyi szívmegállása is lehetett a szívritmuszavarokon túl.
Rövid megfigyelés után azonban – mivel szervi károsodás nem volt megállapítható – hazaengedték a kórházból.
Gyuri hamar visszatért a munkába, hiszen fizikailag jól érezte magát, Melinda azonban úgy látta, kedvese mentálisan kissé zavarttá vált.
Az ezt követő hetekben különös változásokat és jelenségeket tapasztalt párja körül.
Hátborzongató esetek
Gyuri sokkal ingerlékenyebb volt a megszokottnál, koncentrációs képessége csökkent, és szemmel láthatóan frusztráltan viselkedett. Egyik este egy jelentéktelen téma kapcsán olyan dühkitörést produkált, ami komoly veszekedésbe torkollott Melindával. Majd ezt követte egy még furcsább esemény: a kiabálás, veszekedés közben egy üvegváza zuhant le a polc tetejéről, mely hangosan földet érve apró darabokra tört. Egyikük sem ért a polcon lévő tárgyhoz, ahhoz pedig túl nehéz volt, hogy a légmozgásra foghatták volna az esetet.
Néhány nappal később, a közös vacsora során ismét megmagyarázhatatlan dolog történt: Gyuri éppen ivott a kezében tartott pohárból, mikor az Melinda szeme láttára, minden külső behatás nélkül megrepedt, majd darabjaira hullott.
Ekkor már nem csak Melinda, hanem Gyuri is hátborzongatónak találta mindezt, valószínűnek tartották, hogy a különös jelenségek az áramütésre vezethetőek vissza.
Vajon van bármilyen ésszerű magyarázat a történtekre, és valóban az áramütés állhat ezek hátterében?
Mind orvosi, mind parapszichológiai szempontból komoly változásokat idézhetett elő Gyuri agyműködésében az áramütés.
Az 1930- as években kezdetleges módon felfedezett, azóta továbbfejlesztett, de ritkán alkalmazott pszichiátriai kezelési módszer az elektrokonvulzív terápia ( ECT), közismertebb nevén az elektrosokk- terápia. Ennek mechanizmusa, hogy az agyba elektromos impulzusokat juttatnak, melyek görcsszerű izomösszehúzódásokat produkálva sokkszerűen hatnak az elmére és a testre.
Általában olyan súlyos pszichiátriai kórképek esetén alkalmazzák, ahol egyetlen egyéb kezelési módszer sem hoz eredményt. Az elektrosokk terápia komoly orvosi felügyeletet igényel, és a kezelés eredménye még így is kétséges – javulás, de akár a pszichés betegségek romlása is előfordulhat. Ez az oka annak, hogy nem számít a legpreferáltabb gyógymódok közé.
A váza leesése és a pohár széttörése parapszichológiailag magyarázható: pszichokinetikus, röviden PK jelenségnek nevezzük azt, mikor technikai érintés nélkül az elme képes fizikai síkon kapcsolatba lépni tárgyakkal, és azokra hatást gyakorolni, akár elmozdítani.
Ez a pszi-jelenség szintén sokat vitatott, de számos dokumentált eset ismert. Pszichokinézisre leginkább valamilyen felfokozott vagy módosult tudatállapotban válik képessé egy ember. Ennek kiváltó oka lehet egy súlyos érzelmi vagy pszichés trauma, számos tudatmódosító szer hatása, de akár az áramütés is megváltoztathatja ilyen drasztikus módon az agyműködést.