Aszalha púdzsá, más néven dharma-nap, a buddhizmus egyik legjelentősebb ünnepnapja és fesztiválja, mely idén július 20-ára esik – ekkor van ugyanis a nyolcadik holdhónap teliholdja.
Az Aszalha púdzsá napján emlékezünk meg Buddha legelső tanításairól, a „ Négy Nemes Igazságról” , melyet megvilágosodása után megosztott tanítványaival, később pedig ezek a tanok képezték a buddhizmus esszenciális alapjait.
Mi a dharma, illetve a dharma-kerék jelentése, és mit tanít számunkra a Négy Nemes Igazság?
A dharma kifejezést elsősorban a hinduizmusban és azzal rokonságban lévő vallásokban, hitrendszerekben használják, az emberi lét során felmerülő sorsfeladatainkat és az élet univerzális, örökérvényű igazságait jelenti.
Az embernek lehetőségeihez és képességeihez mérten különböző életfeladatokat kell megoldania, melynek egy része egyéni ( sva- dharma ), másik része pedig közösségi célokat szolgál.
Földi testet öltésünket követően folyamatosan kötelezettségeket kell vállalnunk és meg kell találnunk életfeladatainkat. Az örök leszületések és feladatok sorozatos körforgása csak akkor szüntethető meg, ha Istennel egyesülve és Buddha tanait követve eltávolítunk magunkból mindennemű önzést és alantos ösztönt.
Mindez csak igen magas szellemi szint elérése esetén sikerülhet, mikor képessé válunk minden élőlény és Isten örömére cselekedni – ez vezet azonban az örök újjászületésből való feloldozáshoz.
Az alaptermészetünkből fakadó képességeinket a lehető legoptimálisabban kell felhasználnunk , és még abban az esetben sem hagyhatjuk abba a munkát, hogyha időnként hibázunk. Ami a lényeg, a jó szándék és a szüntelen fejlődésre való törekvés- Istennel és megfelelő erkölcsi értékrenddel összhangban.
Sokunknak ismerősen cseng a szamszára kifejezés, mely a születés-betegség-öregség-halál végtelen ciklusát jelenti. Cél az ebből való kilépés.
A dharma-kerék
A dharma-kerék, más néven dharmacsakra tulajdonképpen nem más, mint a Sorskerék.
A dharma fontosságát és lényegi jelentését szemlélteti, nem véletlenül lett az indiai zászló és buddhizmus egyik központi motívuma.
Általában 8 küllővel ábrázolják, mely egyértelmű utalás a Nemes Nyolcrétű Ösvényre : Buddha ezen tanai a szenvedés okainak megszüntetését segítik, összekapcsolva a Négy Nemes Igazsággal.
Mi Buddha Négy Nemes Igazsága?
Buddha négy igazsága a létezés alapvető törvényszerűségeit írja le:
1. Az emberi lét lényegében szenvedéssel teli, melynek alapja a ragaszkodás
2. A szenvedés elsődleges okai az önzés és a sóvárgás, vágyakozás
3. El kell fogadnunk, hogy a szenvedés megszüntethető ( dukkha niródha)
4. A szenvedés megszüntetésének módja a Nemes Nyolcrétű Ösvény: a helyes szemlélet, a helyes elhatározás és szándék, a helyes beszéd, helyes cselekvés, helyes életvitel, helyes törekvés, helyes figyelem és helyes összeszedettség