Gondoltad volna, hogy a pszichológia fejlődéséhez nagyban hozzájárultak az expresszionista művészek? Általuk derült fény arra, hogy a megfelelő tudatállapotban történő alkotás révén megmutatkozik a rejtett tudattartalom.
Nem kell ahhoz művésznek lenni, hogy sárból, gyöngyből, rongyból, fából vagy bármiből alkoss valamit, és eközben felfedezz magadban valamit. A lényeg, hogy ellazult állapotban, kicsit közel az alvás szintjéhez, vagyis „alfában” tedd. Amúgy, aki alkot, előbb-utóbb belesiklik ebbe az állapotba, persze, csak ha nincs felé elvárás, ha nem retteg a teljesítménytől, munkája értékelésétől. Nézd meg a kisgyereket, akár órákig is képes elbíbelődni egy színes rajzzal, még a nyelvét is kint felejti, ha szólsz hozzá, meg se hallja. Ilyenkor ő úgynevezett transzban van. Ha megnézed, mit rajzolt, belelátsz a lelkébe.
Bármiből megtudhatod a jövőt
De még alkotásra sincs szükség ahhoz, hogy egy ember megnyissa a belső, rejtett tudattartalmát. Elég, ha ebbe az ellazult állapotba, úgynevezett „minitranszba” kerül, és bármilyen formából, alakzatból kiolvashatja, mi foglalkoztatja titokban a lelkét. Fa erezetéből, fal repedéseiből, felhők játékából… Így működik például az üveggömb is. Ahogy a szobában lévő alakzatokat, fényt elgörbítve visszatükrözi, a jós belelát valamilyen képet. Hogy miképpen látja épp a mi jövőnket bele? Hát úgy, hogy a tudatalattink – az egész emberiség szintjén – összekapcsolódik.
Szabadon képzelegve…
A cigánykártya abban különbözik például a kávézacctól, hajszáltól (abból is lehet jósolni), stb, hogy saját szimbolikája van. Eredetileg csak képek voltak a lapokon felirat nélkül. Az első nyomtatott cigánykártya úgy készült, hogy egy Bijou nevű híres francia jósnő hagyatékában megtalálták a sok képes kártyát, és önkényesen kiválogattak belőle harminchatot, majd a képek alapján felcímkézték őket olyan fogalmakkal, mint hamisság, féltékenység, veszteség, stb. Az eredeti cigánykártyákon ma sincs felirat, sőt, kézzel rajzolják őket. Már csak azért sem címkézettek, mert a természeti körülmények között élő romák nem is nagyon tudtak írni, olvasni. Vagyis az igazi, „original” jóst nem befolyásolja a felirat a képzetalkotásban, szabadon asszociáciál. A kártya lapjai biztosítják számunkra, hogy meglássuk benne azt a mozzanatot, ami legjobban megfelel tudatállapotunknak. És mivel a kivetési módok kivétel nélkül több lapot használnak fel, vagyis minimum hármat, ez még inkább segíti a belső fantázia megnyilvánulását.
Ha a logikus agy leáll…
A kártyavető transzának titka abban áll, hogy milliónyi mozzanatból kell összeraknia egy történést. Egy-egy kártyán nagyjából hatszáz jelentésmozzanat (szemantikai egység) érhető tetten. Három kártya esetében több milliárd változatban hozhatjuk össze ezeket. Bonyolultabb kivetéseknél pedig már galaktikus számokat kapunk. Törvényszerűen leáll tehát a logikus, racionális gondolkodás, vagyis a bal agyfélteke működése, és átveszi az irányítást a tudattalan. Vagyis létezik egy közös, egyetlen információbázis, amihez mindenki hozzáfér, ha megfelelő tudatállapotba kerül. Ebben a szférában nem létezik idő, vagyis a jövő épp úgy jelen van, mint a múlt. A mai ember megtanulta, hogy a logikus agyának higgyen, így szinte elcsökevényesedett a hatodik érzékünk. A jó hír, hogy visszafejleszthető. Mindenesetre a jóslás közben ez az érzékünk működik, és siet segítségünkre. A hatalmas, közös tudattalanból előhozza a számunkra fontosat, megmutatja magát. Más kérdés, hogy mit kezdünk ezzel az információval.
Á, hülyeség az egész!
Ha például arra vagyok kíváncsi, megnyerhetem-e a lottó ötöst, talán hiába mutatnak a lapok Nagy Pénzt, Szerencsét, Ajándékot, mert legyintek egyet, és azt mondom (vagyis a bal agyféltekém), hogy butaság, olyan icipici az esélye, hogy pont az én számaimat húzzák ki, hogy felkelni sem érdemes, nem hogy szelvényt venni. Így persze, nehezen válik valóra a jóslat. A természeti emberek elsődlegesként kezelték a jóslatokból befutó információkat, és nagyon is jól eligazodtak a világukban. Mert ők még hallgattak, hallgatnak a hatodik érzékükre. A modern pszichológia egyre inkább támogatja a közös tudattalan létezésének tényét, sőt azt is, hogy transzban bármelyikünk hozzáférhet ehhez az információ halmazhoz. Felhasznált irodalom: Dr. Baktay Zelka – A cigánykártya és a pszichológia Az előző részt itt találod >>>