A különféle geometriai alakzatoknak és szimbólumoknak régen gyógyító erőt tulajdonítottak, és sokan ma is úgy gondolják, hogy különleges rezgésekkel és energiákkal bírnak ezek az ősi jelképek.
Szinte minden vallásnak és kultúrkörnek vannak a törzsi társadalmakig visszanyúló jelképei, és sok ezek közül egyetemesnek mondható. A szimbólumok mértani alakzatokból és színekből állnak, amelyek már önmagukban is jelentéssel bírnak. Ha hangsúlyosan megjelennek az életterünkben, lakókörnyezetünkben, képesek befolyásolni a minket körülvevő energiákat is.
Kör
Az önmaga kezdőpontjába visszatérő vonal az örökkévalóságot és a világ végtelenségét jeleníti meg.
Négyzet
A világ rendjét jelképezi, a négy elem (levegő, tűz, víz, föld) harmóniáját összegzi az ősi jelképrendszerekben.
Háromszög
A test-lélek-szellem hármasának szimbóluma. Ezenkívül értelmezhető úgy is, hogy ha a csúcsával felfelé néz, akkor a tüzet és a férfiprincípiumot, míg ha a csúcsával lefelé, akkor a női princípiumot és a vizet jelképezi.
Kereszt
A függőleges vonal a felső és alsó szintek kapcsolatát, a szellemi síkot, az abszolútumot, az istenit jelképezi, míg a vízszintes vonal a földit, a formát, az anyagot, a mulandót, az emberit, a két vonal találkozási pontja pedig az Ént, vagyis azt a pontot, ahol mindkettő jelen van.
Egy másik értelmezésben a kereszt megtestesíti azt a létrát, amelyen keresztül a lélek eljut Istenhez. Egyik legfontosabb jelentése az ellentétek összehangolása, egyensúlya, a szellemi és anyagi világ párosítása. A kereszténységben Krisztus halál feletti győzelmének szimbóluma. A világ minden tájáról ismerhetjük a különböző változatait.
+ Tau-kereszt: Ősi egyiptomi szimbólum, az Ég és a Föld összekapcsolódását mutatja.
+ Ankh-kereszt: A véges földi létet és a lélek halhatatlanságát jeleníti meg. Ősi egyiptomi írásjelként, azaz hieroglifaként is ismert, melynek jelentése: élet.
Spirál
Az újjászületés jelképe, folytonos mozgást jelez az időben. A lélek fejlődését mutatja, ahogy bár látszólag körbe halad, ciklusonként mindig feljebb és feljebb jut a megismerésben. A Naphoz, a halál utáni élethez és a reinkarnációhoz kapcsolódik.
Jin és jang
Taoista szimbólum, a világot mozgató ellentétpárokat jeleníti meg, mint fény és árnyék, férfi és nő, meleg és hideg. Segít harmóniába kerülni a minket körülvevő és bennünk is meglévő energiákkal.
Pentagramma
Ősidők óta fontos szimbólum, melynek mágikus jellemzőket tulajdonítottak. Jelentése, értelmezése kultúránként eltért: Babilóniában az öt irányt (elöl, hátul, balra, jobbra, felül) jelképezte. Ezeknek az irányoknak asztrológiai jelentése is volt: az öt bolygót (Merkúr, Vénusz, Mars, Jupiter, Szaturnusz) szimbolizálták. A középkorban az öt őselemnek (Tűz, Víz, Levegő, Föld, Éter) feleltették meg az öt ágát. A keresztény szimbolikában az öt érzék, illetve a hajnalcsillag vagy a betlehemi csillag jelképe. A pütharoreusoknál, a gnosztikusoknál és a neoplatonikusoknál a titok, a tökéletesség, a mindenség szimbóluma. A boszorkányhagyományban a rontást tartja távol.
Triskelion
A 3-as szám ókori görög szimbóluma, amely szent erővel bír szinte az összes vallásban – gondoljunk csak a különböző kultúrák háromarcú isteneire, a buddhista vallás születés-halál-újjászületés ciklusára vagy a kereszténység szentháromságára.
A fehértől a feketéig
A színek érzelmeket keltenek bennünk, így nem csoda, hogy a szimbolikában is meghatározó a szerepük.
+ A fehér a tisztaságot jelképezi, egyes kultúrákban viszont a halál, az élettelen (vértelen) test színe.
+ A sárga és az arany a Nap jelképe, a hinduizmusban az igazságé.
+ A zöld a természet, az egészség és az újjászületés szimbóluma.
+ A vörös az életerő, a tűz és a háború színe.
+ A kék a víz és a béke színe.
+ A fekete kultúránkban a halált jelképezi, ám például az egyiptomiak számára az örök újjászületést jelentette.
Talizmánok szerte a világon
Szintén az ókorig, sőt a törzsi közösségekig nyúlik vissza a talizmánviselés szokása. A sámánok, varázslók mind hittek a szimbólumok erejében. Lássuk, melyik milyen célt szolgált!
Anubisz: Az egyiptomiak egyik legnépszerűbb istene a holtak kapujának őrzője és a holtak kísérője. Akkor használjuk ezt az amulettet, ha új életet kezdünk, új utakra indulunk.
Jantra: A hindu jelkép segíti a meditációt, az önfejlesztést, védelmez, reményt ad, megkönnyíti az igazán fontos célok megtalálását.
Kelta kígyó: Segíti viselőjét az önmegvalósításban és saját maga tökéletesítésében.
Salamon pecsétje: Az anyagi és a spirituális világ összekapcsolódását és egységét jelképezi. Segít megteremteni a test, a lélek és a szellem egyensúlyát, és utat nyit a spirituális tanok, tapasztalások felé.
Szkarabeusz: Az Egyiptomban szent állatként tisztelt bogár őrzi tulajdonosa életerejét, megóvja a bajtól, és hosszú életet biztosít számára.